Тексти

Як українську музику почули за кордоном. Проєкт #MusicIsTheAnswer

СЛУХ

Повномасштабне вторгнення росії в Україну в 2022 році спричинило сплеск уваги до української музики на Заході. Наші артисти почали активніше гастролювати Європою, нерідко давали концерти в США, а також стали частіше записувати спільний матеріал з іноземними виконавцями.

Свій внесок в останній формат співпраці зробила ініціатива Music Export Ukraine, реалізувавши за підтримки Європейського союзу проєкт #MusicIsTheAnswer. У його межах вийшло понад 20 треків-колаборацій українських і європейських артистів. Серед них — Zavoloka, DZ’OB, Koloah, Zbaraski, Hyphen Dash, Tik Tu та інші.

Розповідаємо більше про ідею, механіку та результати проєкту, а також даруємо плейліст його пісень. 

Як з’явилася ідея #MusicIsTheAnswer

Ініціатива Music Export Ukraine не перший рік просуває українську музику на Захід: вони співпрацюють із європейськими шоукейсами, возять туди українські колективи, влаштовують в Україні конференції та освітні заходи з міжнародними експертами.

Після 24 лютого 2022 року команда MEU почала міркувати над тим, як забезпечити українським артистам максимальну міжнародну представленість попри складну фінансову ситуацію, обмеженням виїзду та інші негаразди, пов’язані з війною. 

«Зазвичай міжнародні музичні колаборації дають можливість артистам обмінюватися своєю аудиторією та легко знаходити нових слухачів за кордоном. Якщо подивитись на цю можливість під новим кутом, музиканти можуть розширювати музичні кордони, навіть не виходячи з дому», — Альона Дмуховська, співзасновниця Music Export Ukraine.

Так народилася ідея #MusicIsTheAnswer, яка отримала підтримку програми «Креативна Європа» від Європейського союзу у вигляді грантів на 25 колаборацій українських артистів з закордонними.

Механіка

Впродовж декількох місяців артисти подавали заявки на сайті Music Export Ukraine. Вони мали описати ідею співпраці, розповісти про свого закордонного партнера та підготувати бюджет. Проєкт покривав витрати на продакшн, промоцію, консалтинг і логістичні витрати.

«Для нас цей проєкт став справжнім викликом. Нам було потрібно знайти 25 українських артистів, у яких немає мовних обмежень, але є креативні ідеї для роботи з міжнародними партнерами. Ця задача здавалась фантастичною.

Багато наших музикантів працювали з України з постійними перебоями електрики та повітряними тривогами. М’яко кажучи, це не допомагає ні якості роботи, ні ментальному стану артистів», — Дарця Тарковська, співзасновниця MEU.

Результати проєкту

Команда Music Export Ukraine надала артистам максимальну свободу і завдяки цьому проєкт отримав жанрове та форматне розмаїття. Окрім дуетних пісень, артисти змогли випустити ЕР, ремікси, зняти відеокліпи та організувати спільні виступи. У реалізації проєкту брали участь як досвідчені артисти, так і музиканти-початківці.

Якщо говорити про географію, то найчастіше українці співпрацювали з колегами у Польщі та Німеччині. Також до проєкту долучилися музиканти з Норвегії, Франції, Іспанії, Португалії, Швейцарії, Литви та загалом 12 країн.

Спеціально для СЛУХ автори проєкту розповіли про п’ять пісень, які отримали найбільший відгук у цифрах прослуховувань/переглядів і за появою у чартах.

Hidden Element & TÉNÈBRE — Sensitive Content

Головною темою для співпраці саундпродюсера Ігоря Кириленка (Hidden Element) з французьким продюсером Полем Есканде (TÉNÈBRE) очікувано стала війна. Вони сконтактувалися з українськими документальними фотографами та зробили відеодобірку з фактами війни росії проти України під треком із красномовною назвою Sensitive Content.

Поки алгоритми Instagram відслідковували той самий контент, відео стало вірусним та отримало 400 000 переглядів. Швидкому розповсюдженню сприяла підтримка українських інфлюенсерів та медіа.

Postman & Monochrom Studio — Common Memory

Пісня сольного проєкту Костянтина Почтаря (Postman) з гурту 5 Vymir була записана з польським звукоінженером Ігнасієм Грушецьким на студії Monochrom. У перший тиждень трек Common Memory потрапив у плейлісти New Music Friday від Spotify у семи країнах: Україна, Польща, Італія, Португалія, Греція, Ізраїль, Угорщина, а також потрапив на низку FM-радіостанцій по всій Європі. 

Cаша Кольцова & Trümmer — Що за дверима

Історія про те, як одна пісня трансформувалася в іншу під впливом подій в Україні. Німецький рок-гурт Trümmer незадовго до 24 лютого 2022 року видав пісню Draußen vor der Tür, що є своєрідним маніфестом неприйняття праворадикалізму та подвійної моралі. 

У новій версії треку, адаптованій під українські реалії, заспівала фронтвумен гурту «Крихітка». «Що за дверима» потрапила в огляд німецького видання Rolling Stone та інших закордонних медіа.

Remez & Santero y los Muchachos — A Mallow Flowery Rain

З початком війни лідер гурту RvB («Руки в брюки») Олександр Ремез пішов у Тероборону, а згодом долучився до лав ЗСУ. В ліричному дуеті з іспанським гуртом Santero y los Muchachos, з яким він познайомився ще у мирні часи, Олександр ділиться своїми переживаннями. Історію продовжує кліп, стилізований під дзвінок між музикантами.

Krapka & Bjelle — War Is Not A Pop Song

Українська співачка Іра Крапка з дуету Krapka;KOMA та її колега з Литви співачка Рамінта Науяните (Bjelle) познайомились у 2020 році під час навчання в Eastern European Music Academy від Music Export Ukraine. Повномасштабне вторгнення стало поштовхом для активної співпраці дівчат — так народилася іронічно-серйозна пісня War Is Not a Pop Song про те, як війна стала способом життя для багатьох українців.

Композиція отримала понад 100 ротацій на європейських радіостанціях і потрапила у міжнародну добірку Loud Women, кошти від продажу якої йдуть у благодійний фонд Musicians Defend Ukraine.

Це лише частина пісень, створених у проєкті #MusicIsTheAnswer. Про деякі з інших СЛУХ писав окремо, зокрема про спільний мініальбом електронного музиканта Дмитра Авксентьєва (Koloah) і німецького композитора Себастьяна Студніцького. А трек інді-фольк-артистки Софії Швагер (sophistication.) та данського музиканта Вільгельма Стренджа посів 19-те місце у нашому рейтингу найкращих українських пісень 2022 року. 

Слухайте плейліст пісень проєкту на цифрових платформах:
Apple MusicSpotifyYouTube MusicDeezer

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також матеріал з експертизою команди Music Export Ukraine про важливість контактів у музичній індустрії та як їх знаходити.

Читайте також матеріал з експертизою команди Music Export Ukraine про важливість контактів у музичній індустрії та як їх знаходити.