Тексти

10 книжок, які зроблять з вас музичного сноба

Олена Мосійчук
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Пропонуємо зануритись глибше у світ музики з нашими книжковими рекомендаціями. Ці книги допоможуть розібратись в основних музичних жанрах і напрямках, в тому, як музика впливала на формування субкультур і дізнатись більше про виконавців, що звучать у ваших навушниках.

Добірку підготовано напередодні відкриття книгарні Readeat 1-го вересня.

Simon Reynolds — Retromania: Pop Culture’s Addiction to Its Own Past

Саймон Рейнольдс — Ретроманія: залежність поп-культури від власного минулого

Саймон Рейнольдс — британський журналіст і музичний критик, що писав для Spin, The New York Times, Melody Maker, Rolling Stone, Pitchfork. Автор досліджує тенденцію так званого відродження в музичній індустрії: розширені перевидання старих альбомів, возз’єднання гуртів, що давно розпалися, вихід нескінченних трибʼют-альбомів.

Рейнольдс розглядає проблему надмірної одержимості минулим у сучасній поп-культурі, акцентуючи увагу на тому, що це може призвести до виродження автентичної та унікальної музики в майбутньому. Також він наводить приклади «ретроманії», посилаючись на важливі культурні феномени та події XX століття.

Alex Ross — The Rest Is Noise: Listening To The Twentieth Century

Алекс Росс — Решта — шум: слухаючи XX століття

У своїй книжці Алекс Росс, музичний критик The New Yorker, виклав історію класичної музики XX століття. Автор досліджує людей, місця та історичні події, які формували тогочасну музику, починаючи з культурного життя у Відні перед початком Першої світової війни і закінчуючи падінням Берлінської стіни. У підсумку Росс оповідає не стільки історію музики, скільки історію XX століття через її призму.

Simon Reynolds — Rip It Up And Start Again: Postpunk 1978-1984

Саймон Рейнольдс — Порви і почни спочатку: постпанк 1978–1984

Рейнольдс подає вичерпну історію того, що сталося після першого вибуху панку, а саме, про те, як постпанк-гурти присвятили себе завершенню розпочатої панками музичної революції. 550 сторінок автор доводить, що період із 1978 по 1984 рік був не менш впливовим для світової музики, ніж психоделічні шістдесяті, а також пояснює, як саме постпанк вплинув на появу нових жанрів. Серед згаданих у книзі артистів: Joy Division, Talking Heads, Siouxsie and the Banshees, The Cure, Echo and the Bunnymen, Gang of Four, Cabaret Voltaire та інші.

Sasha Geffen — Glitter Up The Dark: How Pop Music Broke The Binary

Саша Ґеффен — Освітити темряву: як поп-музика зламала бінарність

Книжка зосереджується на тому, як музиканти виходили за гендерні рамки та ламали гендерні стереотипи, починаючи від раннього блюзу та The Beatles аж до Perfume Genius та Arca. Від глем-року і панку до диско, техно і хіп-хопу — музика допомогла підготувати грунт для сьогоднішніх розмов про права ЛГБТК+-спільноти, зокрема про права небінарних і трансгендерних персон.

Simon Reynolds — Generation Ecstasy: Into the World of Techno and Rave Culture

Саймон Рейнольдс — Покоління екстазі: у світі техно та рейв-культури

Чергова робота Саймона Рейнольдса — про техно- і рейв-культуру 1990-х. Ретельний аналіз, жваві інтервʼю та епічні описи тодішньої клубної культури. Книга стане довідником для новачків у сфері електронної музики, які хочуть більше дізнатися про виникнення IDM, тріп-хопу, драм-н-бейсу, семплінг і вплив наркотиків на нічне життя американської та британської молоді тих часів.

David Byrne — How Music Works

Девід Бірн — Як працює музика

Девід Бірн — не тільки вокаліст, фронтмен та ідейний лідер культових Talking Heads, але й чудовий письменник. У книжці музикант розглядає різні аспекти того, як саме працює музика: звідки беруться натхнення та ідеї для сценічних образів, як пишуться тексти та музика до них (чи, навпаки, як тексти пишуться під музику), як працює дистрибуція, як проходить процес запису пісень у студії, звідки артистам брати кошти та як виконавці співпрацюють між собою.

В основному Бірн посилається на власний досвід у складі Talking Heads, але також згадує інших виконавців та їхній творчий шлях. В останньому розділі музикант навіть пояснює важливість музики в нашому житті, а власні тези підкріплює знаннями з біології, психології та навіть астрономії!

Kelefa Sanneh — Major Labels: A History of Popular Music in Seven Genres

Келефа Санне — Музичні лейбли: історія поп-музики у семи жанрах

Музичний критик та автор The New Yorker провів глибоке дослідження музики останніх пʼятдесяти років і категоризував її на сім жанрів: рок, R’n’B, кантрі, панк, хіп-хоп, танцювальна музика та поп. Санне відстежив, як музика — і те, як ми її жанрово категоризуємо — обʼєднує та розʼєднує людей і як змінює форму з плином часу.

Stephen Witt — How Music Got Free

Стівен Вітт — Як музика стала вільною

Ця книга торкається не стільки історії самої музики та визначних артистів, скільки її дистрибуції. Автор розповідає історію появи формату MP3 та його боротьби за виживання, Даґґа Моріса, одного з найвидатніших американських музичних продюсерів та колишнього CEO Universal Music, а також зародження піратства.

Nick Kent — The Dark Stuff: Selected Writings on Rock Music 1972-1993

Нік Кент — Темні речі: вибрані роботи про музику 1972–1993

Британський рок-критик Нік Кент у 1994 році випустив книгу, в якій розповів таємниці життя найбільш обдарованих і саморуйнівних музикантів в історії рок-музики. Браян Вілсон, Сід Барретт, The Rolling Stones, Ніла Янґ, Іґґі Поп, Лу Рід та інші — журналіст занурює у світ брудної, темної та безпринципної рок-музики минулого століття та її головних постатей.

Legs McNeil, Gillian McCain — Please Kill Me: The Uncensored Oral History of Punk

Леґс МакНіл, Джилліан МакКейн — Будь ласка, вбийте мене: усна історія панку без цензури

Ця книга вважається першою усною історією найбільш нігілістичного з усіх музичних рухів — панку. Іґґі Поп, Денні Філдс, Ді Ді та Джої Рамон, Малкольм Макларен, Джим Керролл, Патті Смітт заклали фундамент тієї обурливої та трансформаційної епохи. Від витоків у сутінках нью-йоркської епохи Енді Воргола до останнього подиху корпоративного року вісімдесятих — панк ретельно досліджується, оспівується та ідеалізується людьми, які були там і зробили його можливим.

Читайте та слухайте також: огляд ранніх альбомів найпершого складу «Скрябіна»

Читайте та слухайте також: огляд ранніх альбомів найпершого складу «Скрябіна»