Тексти

Треш, угар і багато сідниць: ми подивились усі кліпи гурту MOZGI без звуку і вижили

Данило Панімаш

Гурт MOZGI — це адепти хаосу. Їхні кліпи неможливо об’єднати в одну цілісну історію, як ми це вже робили з Тіною Кароль, або принаймні відстежити, як гурт розвивався та змінювався протягом своєї фільмографії, як ми це зробили з Олею Поляковою. MOZGI що хочуть, те і роблять.

Їхні кліпи різноманітні, непередбачувані, майже завжди дивні та трешові. Тим цікавіше було подивитися всі відеотвори MOZGI без звуку і дізнатись, про що насправді розповідають нам Потап і компанія, які символи закодовані в їхніх кліпах, і головне — чому гурт не назвався SIDNYTSI?

Давайте по порядку.

АЯБО
Це були величні часи, коли на початку кліпу, завантаженого на YouTube, демонструвався дисклеймер з адресою Youtube-каналу, на який він був завантажений. Велична рекурсія!
Втомлений чоловік середніх літ і слов’янської зовнішності вербально отримує на горіхи від своєї темношкірої дружини чи дівчини. Вона каже йому провалювати з дому і кидає в нього одяг, схожий на жіночий (це його?). Чого ми не знаємо про Потапа?
Схоже, що Потап переїхав до Мексики
робити кар’єру репера
Він пафосно йде вулицями міста у снепбеці й темних окулярах, спостерігає бідне вуличне життя і вирішує зібрати мітинг. Для цього виходить на площу міста, підключає мегафон до іржавої залізяки і починає щось у нього говорити.
Раптом — флешбек (чи флешфорвард, незрозуміло)! Потап щось говорить на фоні вогню, а мексиканці здивовано дивляться на нього. Він ходить тісними вулицями містечка і танцює як востаннє, заряджаючи енергією свободи всіх навколо. Особливо виділяється напис на його футболці: «Почав з дна, тепер я тут», що в контексті бідного мексиканського міста в огні викликає питання: «Господи, а де ж ти починав?!».
З’являється Позитив, оточений красивими дівчатами. Він дивиться на смартфоні, як Потап підпалив місто, і, схоже, не знає, що робити. «Рятувати друга чи залишитись з вами?», — немов запитує він у дівчат, які трясуть сідницями.
А Потап зовсім розійшовся — трощить автомобілі металевою трубою і все більше заглиблюється у гетто, несамовито пританцьовуючи. Так виглядає дух свободи!
Одна з жительок міста викликає копів, і Потап починає бігти одночасно попиваючи чи то пиво, чи то текілу з пляшки. Справжній панк! Він повертається до своєї дружини, яка картає його, що він знову п’є. Позитив так і не з’явився на допомогу, у нього життя значно цікавіше.
Хлам
Із перших кадрів зрозуміло, що відбувається: рейв і симпатичний юнак, який ловить приходи від екстазі. Або просто набухавсь.
Раптом вмикається кліп The ProdigySmack My Bitch Up. Однак він якийсь дивний… а, ми вже в голові того юнака і тепер спостерігаємо світ його очима напередодні тієї самої вечірки, на якій він набухався. Він одягається, у його квартирі, схоже, вечірки взагалі кожен вечір. На дверях висить листок із двозначним написом «Включи мозги», який юнак зриває і викидає.
Чувачок зустрічається з другом і починається двіж — вони кудись йдуть, комусь дзвонять, на когось чекають і їдять шавуху. Київський дзен.
А ось і секрет — вони купують на стоянці пакетик якогось порошку, крадуть пляшку Cinzano у продуктовому магазині і нарешті приходять на вечірку під назвою «Пятница-развратница», на якій виступає хто? Правильно, MOZGI! І там уже героя накриває.
Час уповільнюється, дівчата цілуються, алкоголь тече, починаються галюцинації, і «Хлам» ще більше починає нагадувати Smack My Bitch Up. Наш юний герой навіть обісцяв якогось чувака, дякуємо за заблюрений пеніс.
Копіювання легендарного кліпу The Prodigy все більше і більше, навіть віриш, що головний герой прокинеться з похмілля героїнею, однак ні — це просто історія з мораллю: не потрібно змішувати наркотики з алкоголем і взагалі потрібно в усьому знати міру. Дуже християнський кліп.
Ножомпо
«АЯБО», «Ножомпо» — здавалося б, що це така лінгвістична дилогія, однак ні. Для цього кліпу Потап і компанія, схоже, черпали натхнення у грі Fruit Ninja, адже вони у чорно-білому антуражі, вдягнені у шапки-вуханки і темні окуляри ріжуть катанами різні фрукти.
Уже на шостій секунді на футболці Потапа з’являється православний хрест, що свідчить про глибоку релігійність гурту і виглядає як заклик шукати в кліпі на пісню «Ножомпо» символи і алегорії.
Ідея зрозуміла — якщо будеш грішити, як хлопчина з минулого кліпу, за тобою прийде напівоголена домінантка з катаною і п’ять вершників апокаліпсиса, підпалять тебе і розріжуть катаною, як ананас. А потім вони всі будуть танцювати і співати. Адже хто ми без християнства? Просто ананаси і банани.
Хит моего лета
П’ятеро людей з тіней спостерігають за красивою, гнучкою танцюристкою на пілоні. Що це? Ініціація у масонську ложу? Підготовка жертви? Страшно, дуже страшно.
Згодом дівчат з’являється більше. А, зрозуміло! Ті самі вершники апокаліпсиса прийшли до закритого BDSM-клубу, до царства сексу і розпусти, — такий собі громадський контроль. Однак дівчат це не засмучує — їм зовсім не страшно.
Пристрасті розпалюються — Потап і компанія приводять собак на ланцюгах. Що це за перверзні ігри? Порушуються навіть закони фізики — від факела, що впав, починає горіти лід. Що це, як не щось божественне? Але все закінчується добре для всіх, хоча і незрозуміло, як: або дівчата відкупилися від метафізичних контролерів, або ця дивна вечірка продовжується і досі.
Вертолёт
Цей кліп напряму пов’язаний з кліпом «Хлам», адже тут ми бачимо тверезих головних героїв «Хламу», а весь сюжет ніби будується навколо підготовки виступу MOZGI на тій самій вечірці «Пятница-развратница».
Любовь
Здається, у цьому кліпі MOZGI освідчуються у коханні не стільки нашій планеті, скільки скарбам світового кінематографу та мультиплікації. Рибки пливуть у пошуках Немо, величні коні блукають степами, як у мультфільмі «Мустанг». Ми бачимо гори, які розділяють Мінас-Тіріт та Рохан з «Володаря перснів», бачимо річку Андуїн, якою Братство Персня пливло до Мордора від ельфів Лоріену.
Ще там є пустеля з верблюдами, пливучи якою Джон Вік у виконанні Кіану Рівза шукав лідера усіх асасинів світу в фільмі «Джон Вік-2», і ще багато пейзажів, що захоплюють дух. Однак найголовніше — ми дізнаємося, що в гурті MOZGI є клавішник! Чому його раніше не показували?!
Amor
Чарівна Michelle Andrade влаштувала круту вечірку у барі. Всі п’ють, танцюють, веселяться, тільки MOZGI чекають на запрошення у якомусь підсобному приміщенні. І щоб не видавати свій гнів та розчарування, гурт робить вигляд, що їм і тут кльово, є  чим себе зайняти і взагалі їхня вечірка крутіша, ніж у подруги. Кліп пропонує глядачу самостійно обрати, впустила MIchelle Andrade друзів до себе чи вони все ще тусуються там. Чи знають вони, що вечірка закінчилася?
Атятя
MOZGI продовжують займатися лінгвістичними іграми після пісень «АЯБО» і «Ножомпо».
На початку кліпу можна побачити, що склад MOZGI поповнився Трентом Резнором з гурту Nine Inch Nails та репером Oxxxymiron, який постарів років на двадцять. Уся ця команда немов змальована з команди Морфея з першої частини «Матриці». Позитив — це новий Нео, вибачте за каламбур.
Вони входять у приміщення — знову напівоголені дівчата щось фасують. Схоже, це відновлена лабораторія містера Вайта з серіалу Breaking Bad, однак невже MOZGI опустилися до того, щоб виробляти амфетамін?!
Починається наркотична оргія. Порошок сиплеться на обличчя, біла рідина тече по підборіддю, дівчата труться сідницями.
Це якийсь демонічний наркопритон
Тепер зрозуміло, у кого хлопець з кліпу «Хлам» придбав таємничий пакетик і як вершники апокаліпсиса з кліпів «Ножомпо» та «Хит моего лета» розслабляються після роботи.
І в самий розпал угару неочікуваний поворот — насправді це все не наркотики, а суха суміш для дітей під назвою «А-тя-тя». Цікаво, наскільки виросли продажі дитячих сумішей після того, як MOZGI продемонстрували всьому світу, що їх готують далеко від санітарних умов?
Таємниця вершників апокаліпсиса також не розкрита. Хто вони? Частина тієї сили, що вічно хоче зла і вічно чинить благо? Дивимось далі.
Мощь/Сила
Спочатку здається, що це — документалка, в якій учасники гурту MOZGI сповідаються спортивному психологу, як гурт Metallica у фільмі Metallica: Some Kind of Monster. Схоже, що не все так гладко всередині колективу. На 23 секунді з’являється актор Стів Бушемі — невже і він уже в складі MOZGI? Дива та й годі.
Схоже, що спортивний психолог допоміг гурту — після сповіді вони збирають масштабний концерт і демонструють, що у них все налагодилося, робота кипить і гурт зібраний як ніколи. Ми раді, що у вас все вийшло, шановне панство-потапство!
Алё Алё
У цьому лірик-відео MOZGI вирушають до Луїзіани на пошуки маніяка, як у першому сезоні серіалу «Справжній детектив». «Алё Алё, ти де, маніяк?», кричать хлопці, роз’їжджаючи похмурими луїзіанським болотом на аероглісері. Хочеться їм підказати, що так це не працює, що потрібно провести розслідування і маніяки, взагалі-то, не мох чи жабка, щоб жити у болоті.
Від відеоряду дуже сильно відволікає лірика пісні, яка демонструється на екрані. За нею губиться весь сюжет кліпу і світ навколо. Розгадати шифр «А-ля улю / люблю куплю/ обмен размен / продам отдам и глазом не моргну» не випадає можливості.
Влажный пляжный движ
MOZGI змінюють локацію з похмурої Луїзіани на щось схоже на Маямі. Здається, бути детективами їм не сподобалося, і хлопці вирішили зробити масштабну вечірку з купою сексуально об’єктивованих дівчат — безмір кадрів, як чиїсь руки грають на їхніх сідницях, як на тамтамах.
Бувають сосисочні вечірки, а MOZGI зробили вечірку «сідничну». Сідниці — це взагалі головні героїні цього кліпу і вони відвертають увагу від Потапа та його друзів. Якось не продумано.
Полюбэ
З перших кадрів віє монументальним тоталітаризмом. Велика блакитна голова Потапа суворо дивиться кудись удалину. Футуристичний екскурсовод, схожий на робота Вертера з фільму «Гостя з майбутнього», щось розповідає таким самим піонерам майбутнього — здається, історію становлення режиму потапізму.
Один із піонерів відбивається від групи, нажимає на кнопку біля голографічного бюсту Потапа і потрапляє до нього у голову. А там — ой-ой-ой! Відомо одне — в голові Потапа ніякої системи чи законів, можливо все, сон MOZGI народжує чудовиськ. Цілком можливо, що саме так на розум впливає дитяча суміш «А-тя-тя».
Digitalization
Мабуть, найнезрозуміліший кліп з усієї фільмографії MOZGI. Він починається з легкого мошпіту — схоже, що MOZGI заграли репкор. Однак після цього раптово з’являються Потап і Дядя Вадя у ковбойських капелюхах та грають блюз, адже що ще можна грати на акустичній гітарі з цигаркою в роті у ковбойському капелюсі у прокуреному барі, в якому єдиним слухачем цього дійства є Стів Бушемі?
Chooyka
Фанат гурту MOZGI слухає музику гурту MOZGI і роздивляється дівочі дупи в інстаграмі. Через засилля жіночих сідниць у кліпах MOZGI виникає питання, чому гурт не обрав у якості назви саме цю частину організму? SIDNYTSI — і логотип теж нормально б виглядав.
З ренджровера виходить Потап, щось говорить своєму фанатові й ніби випадково з його кишені випадає пристрій у вигляді величезної червоної кнопки з написом «Запали гру». Фанат її підіймає і йде гуляти, роздумуючи, натиснути кнопку чи ні.
Побачивши чуваків, які на Русанівській набережній Києва смажать шашлик, він чомусь вирішує все ж таки натиснути. Це цікавий момент з точки зору психології — що саме стало тригером до дій головного героя? Червона кнопка асоціюється з кнопкою запуску ядерних ракет.
Можливо, він побачив колишніх однокласників, які лупцювали його у школі, і вирішив знищити і їх, і себе, і Русанівку?
Раптом світ навколо змінюється, шашликоїди перетворюються на фехтувальників, хлопець просто офігевший, губами вимовляє слово «о*уеть», а потім усе закінчується.
Він бачить сім’ю, яку за допомогою кнопки перетворює на тенісистів, якогось діда — на хокеїста, роботягу — на футбольного воротаря. Чи можливо, що ця кнопка вприскує дитячу суміш «А-тя-тя» у руку?
Весь цей час його в обох світах розшукує злий Потап. А коли знаходить, то перетворює нещасного хлопця на регбіста, і той, здається, гине під ногами натовпу інших регбістів. А Потап каже рибі в акваріумі послухати трек і зникає.
999
Невже це ода дешевому портвейну «999», старшому брату «777»? Згодом стає зрозуміло, що це дуже соціальна пісня, присвячена робочому класу. MOZGI співають (або читають) у шкільному спортзалі, на ринку, на фоні колеса могутнього самоскида фірми Caterpillar, серед робітників кар’єра і на СТО. Не дуже цікаво дивитись на це без звуку.
Space Sheeps
Уже у назві кліпу закладене знущання над англійськими філологами, адже множина англійського слова «вівця» (sheep) буде не «sheeps», а «sheep». А «корабель» англійською буде «ship». Хоча, можливо, на нас чекає якийсь дивний космічний «вівцебель», раз MOZGI вирішили так вибрикнутися?
І так, ми не помилилися. Космічний корабель у вигляді вівці падає недалеко від Києва. Загін особливого призначення під керівництвом Потапа вирушає на таємний склад по зброю. MOZGI переодягаються в офіційні чорні костюми робітників похоронного бюро… ааа, це ж «Люди в чорному»!
Господи, вівці-гуманоїди з іншої планети з яскраво вираженими жіночими придатками приходять грабувати український банк
Невже гривня — це міжгалактична валюта? Але ні — космічні вівці цуплять з хранилища картоплю у фользі.
Тим часом «MOZGI в чорному» відстежують інопланетянок і нещадно їх мочать з бластерів та лазерів. Одна з них проривається на телевізійну вишку, викручує усі крутилки на максимум, і вишка вистрілює променем у космос, де на орбіті чекають ще космічні вівцеблі.
Потап викликає авіацію, яка намагається застрелити останню вівцю-гуманоїда. Один з літаків жертвує собою, врізаючись їй у сідниці. Інопланетна вівця гине і чомусь з її смертю вибухають і вівцеблі на орбіті нашої планети.
Якийсь мізогінний і ксенофобський кліп. І всі ці смерті — через картоплю у фользі?!
Девчонка
Кілька втілень Лари Крофт приходять до торговця зброєю Стіва Бушемі. Сам Стів не приховує своєї зацікавленості тілами дівчат — він облизується і фотографує їхні, так-так, безперечно сідниці. Що за сідницецентричність у гурту з назвою MOZGI?
Тим часом Позитив у халаті готує яєчню і спілкується з телевізором, з якого йому посміхаються красиві дівчата у формі пожежників.
Потап приїжджає на СТО, на якому ті самі красиві дівчата починають ремонтувати його автомобіль, а сам Потап розглядає що? Так, їхні сідниці. Раптом СТО заливає неонове світло, робітниці перетворюються на стриптизерок, а Потап просто в шоці і не розуміє, що відбувається, але йому дуже подобається.
Тим часом прибиральник Дядя Вадя ходить по заводу, розглядаючи ви вже здогадалися що. Дівчата влаштовують бунт: направляють зброю на Стіва Бушемі, вриваються до Позитива у хату, гасять його полум’я з вогнегасників і презирливо дивляться на Потапа і Дядю Вадю.
А ПОТІМ ВОНИ ВСІ РАЗОМ ТАНЦЮЮТЬ. КІНЕЦЬ.
20s
Дуже добре і затишне різдвяне привітання від Michelle Andrade, Наді Дорофеєвої, Потапа, Дяді Ваді, Позитива і Стіва Бушемі і ще якихось чуваків, здається, гурту U_C.
No Hugs No Kisses
Здається, пісня Віктора Павліка «Ні обіцянок, ні пробачень» надихнула MOZGI на пісню «Ні обіймашок, ні поцілунків». У цьому кліпі самотній Дядя Вадя у покинутому парку атракціонів стоїть з двостороннім плакатом, на якому написано «безкоштовні обіймашки» і «безкоштовні поцілунки», однак і вигляд, і обличчя у нього таке, ніби він продає з-під плаща дитячу суміш «А-тя-тя».
А Потап із Позитивом щось бігають, ходять, співають і перевдягаються у жінок. Дуже цікава кольорова палітра у кліпі, все таке психоделічне і дивне. А сюжет так і залишається таємницею для дослідників українського культурного надбання.
Chica Bomboni
Ну це вже за межами. Кліп починається з того, що Потап стріляє з револьвера у стелю, і зверху на сервірований стіл падає… тіло дівчини. Стіл перетворюється на батут, а дівчина виявляється сукубом з крилами за спиною. Вони що, хотіли з’їсти сукубу? Це якось не по-людськи.
Далі з’являються ще сукуби, які танцюють приватний танець Потапу, Позитиву і Дяді Ваді. А де, до речі, Стів Бушемі?
З дівчат вітром здуває одяг і вони залишаються повністю оголеними, а коли вітром здуває одяг з учасників гурту, то вони залишаються у трусиках та футболках. Якось це несправедливо. Невже ніхто не хоче подивитися на пузо Потапа? Позитив виявився найхоробрішим, він хоча б демонструє свій торс.
Покажу тебе Magic
Останній кліп MOZGI — це колаборація з YouTube-каналом фокусників Magic Five. Дуже милий кліп, на якому завдяки магії монтажу обидва гурти телепортуються у різні простори та міняють одяг і вирази власних облич. На жаль, це все, кліп не входить у галюциногенний всесвіт гурту MOZGI.
Автор матеріалу пішов пити заспокійливе — йому ще дивитися без звуку кліпи Світлани Лободи.

Дивіться також нову серію «СПАЛАХ» про кліпмейкінг. Обіцяємо — ви не пошкодуєте.