Тексти

Музиканти, які ховають свої обличчя за масками

Данило Панімаш

Міміка обличчя може багато розповісти про наміри та настрій співрозмовника. Однак якщо він у масці, його неможливо прочитати. Це лякає. А масова культура і без цього підливає масла у вогонь, перетворивши маску на атрибут маніяків та серійних убивць.

Зібрали артистів, яким настільки подобається перевтілюватися і зберігати анонімність, що інколи це переходить межі.

Daft Punk

Говорячи про анонімів у масках, важко не пригадати французький танцювальний поп-дует. Автори одного з найголовніших хітів 2013 року Get Lucky надихалися гуртом Space, які ще в 1970-х носили космічні шоломи та костюми.

Daft Punk у свою чергу перетворили себе на подобу роботів — металеві рукавички та красиві шоломи, в яких постійно зростала температура під час виступу. А потім у ці прекрасні головні убори вбудували вентиляцію, кондиціювання та подачу жаб’ячих лапок прямо до рота. Ну, а чому б ні?

Ghost

Ghost — це шведський рок-гурт, що складається з кількох «безіменних упирів» в однакових масках чортів (Namelss Ghouls) під чутким керівництвом Папи Емерітуса. Кожен з п’яти упирів символізує п’ять стихій — вогонь, воду, землю, повітря і астрал. І тільки Папа Емерітус символізує Папу Емерітуса, такого собі кардинала церкви сатани.

Незважаючи на образ гіперсатаністів-мегаокультистів, який уже піднабрид, гурт дуже популярний у Швеції і за її межами. Джеймс Гетфілд, вокаліст Metallica, якось назвав Ghost «свіжим ковтком повітря для металу» — і ми його повністю підтримуємо, особливо після останніх альбомів Metallica.

Deadmau5

Канадський діджей Deadmau5 особливо запам’ятовується завдяки своєму велетенському і дико стрьомному шолому миші. Побачиш такий один раз, і потім складно заснути. Діджею вдалося створити дуже міцний і крутий образ. Його сила в тому, що цей шолом хочеться зірвати з голови, облити святою водою і потім спалити.

Але насправді цей шолом — дійсно крута і винахідлива штука. Особливо всередині. Та все ж не хочеться зустрітися з таким персонажем десь у темному провулку.

GWAR

У порівнянні з гуртом GWAR, LORDI — милі монстрики з мультфільму «Корпорація монстрів». Ці хлопці пішли за межі розуміння трешу і угару, створивши власний всесвіт з демонами, кров’ю та розчленуванням велетенських ляльок президентів США і скандальних знаменитостей.

Музиканти у своїх костюмах і масках виглядають, ніби промоутери з пекла, що роздають флаєри з закликами грішити та обирати веселого Люцифера, а не нудного Ісуса, їхні шоу дуже ефектні й дуже смішні. Ну а дизайнеру їхніх костюмів потрібно поставити пам’ятник при житті. Звичайно, якщо його ще не з’їли по приколу в якомусь ритуалі.

Buckethead

Брайан Патрік Керолл — справжній гітарний віртуоз, якщо не сказати грубіше. На голові в нього завжди красується відро з-під курячих гомілок з KFC. Чи просто біле відерце. А на обличчі — біла театральна маска.

Натхнення для цих двох аксесуарів Брайан знайшов, як не дивно, у фаст-фуді KFC і фільмі «Гелловін», головний антагоніст якого Майк Майерс вдягав щось подібне.

«Відроголовий» був зрощений курками для того, щоб попередити світ про курячий холокост, який проводиться в усіх фаст-фудах світу. Однак насправді Брайан за цією легендою приховує звичайний страх перед сценою. А маска дозволяє йому не хвилюватися…

LORDI

Про цих гарячих фінських демонів світ дізнався у 2006 році, коли вони виграли «Євробачення». А починалося все з невинного захоплення вокаліста Томі Путаансуу іншими замаскованими рок-героями — легендарними Kiss.

Гримування одного учасника Lordi займає приблизно годину. А з виходом нового альбому дизайн усіх їхніх костюмів змінюється. Цікаво також і те, що Lordi напряму ворогують з вищезгаданими GWAR, що жартівливо називають суперників своєю дитячою версією.

І дійсно, після того, як GWAR під час виступу зняли шкіру та випотрошили Джастіна Бібера, Папу Римського і Дональда Трампа, LORDI здаються дитячим садком.

Mushroomhead

У 1992 році з’явився гурт Mushroomhead і вирішив грати все, що заманеться. Оскільки всі учасники гурту вже були локально відомими музикантами, вони повдягали різноманітні маски, щоби їх не впізнали їхні ж локальні фанати.

Яких тільки масок там не було на вісім людей — свині, клоуна, блазня, вампіра Носферату. Mushroomhead були би єдиними у своєму роді, якби не гурт Slipknot, у якому теж були маски свині, клоуна, блазня, а також демонічного BDSM-їжака, Піноккіо та іншої хтоні.

Slipknot були злішими, агресивнішими та майстернішими, ніж Mushroomhead, то і прославилися вони швидше. «Грибоголовим» це не сподобалося і почався конфлікт між двома гуртами — хто раніше на себе маски натягне.

Самі Mushroomhead через це навіть змінили маски на однакові хокейні. А конфлікт тривав аж 10 років, поки у 2009-му не помер басист Slipknot Пол Ґрей. Після цього гурти помирилися і Mushroomhead продовжили своє існування у тіні Slipknot.

Slipknot

Один з найголовніших важких гуртів 2000-х як ніхто давав підліткам випустити всю ненависть. Дев’ятеро брутальних чоловіків, яких розкрутив лейбл Roadrunner Records і MTV, дуже довго тримали інтригу, як же вони виглядають насправді. І дійсно, всім фанатам хотілося заглянути під зомбі-маску фронтмена Корі Тейлора, під маску сатанинского клоуна і демонічного BDSM-їжака.

А самі музиканти тільки дражнилися, як у кліпі на пісню Before I Forget, в якому вони з’явилися без масок. Однак облич крупним планом так і не показали.

А коли популярність гурту потроху начала спадати, а сайд-проект Корі ТейлораStone Sour cтрімко набирати обертів, тут фани і побачили обличчя своїх кумирів. І нічого страшного там не знайшли, люди як люди. Оце було розчарування…

Lightning Bolt

Найскаженіший нойз-рок-гурт сучасності Lightning Bolt складається з двох учасників — крикуна-барабанщика Браяна Чіппендейла і сумного басиста Браяна Гібсона, на чотирьохструнному басу якого причеплені дві гітарні струни. Так роблять тільки хворі музиканти, ким, здається, обидва учасника і є — просто послухайте будь-яку їхню пісню.

Маска-балаклава є тільки у барабанщика, однак вона виконує роль утримувача мікрофону, в який барабанщик кричить якісь слова, одночасно вижимаючи з барабанів скажений темп. Спробуйте відіграти в такому темпі цілий концерт чотирма кінцівками і з мікрофоном у роті й не поїхати кукухою. Не той жанр назвали драм’н’басом, ох, не той.

The Residents

Один з найдивніших авангардних гуртів, який колись взагалі ходив (і ходить) по цій планеті, The Residents, існує уже 51 рік. І за цей час ніхто так і не дізнався, як виглядають учасники гурту. The Residents майстерно зберігають анонімність, і тривалий час ховалися за канонічними масками (точніше, шоломами) велетенських очних яблук. Вони і називали себе Містер Синє Око, Містер Зелене Око і так далі.

Пізніше масивні шоломи набридли музикантам і в їхньому сценічному гардеробі почали з’являтися інші маски — наприклад, милих свинок. Ця секретність і анонімність дозволяє гурту непомітно змінювати своїх учасників та існувати на сцені вічно. ВІЧНО, розумієте? ВІЧНІСТЬ НА СЦЕНІ У МАСКАХ СВИНЕЙ ТА ОЧЕЙ.

Читайте також про артистів, що обличчя не ховають, але ненавидять свої хіти.