Тексти

Історія плагіату: велика битва за пісню Led Zeppelin — Stairway To Heaven

Данило Панімаш

Stairway To Heaven — пісня легендарна. Це візитна картка культового гурту Led Zeppelin і одна за найзнаменитіших та найвпливовіших рок-пісень у світі, яка проторила доріжку для прогресивного року.

Однак 5 років тому оригінальність Stairway To Heaven піддали сумніву, а Led Zeppelin отримали позов у суд.

З часом надзвичайно красива мелодія цієї пісні стала настільки ж надзвичайно бісячою. У спільноті гітаристів навіть пропонували заборонити відвідувачам музичних магазинів грати цю пісню. Уявіть собі почуття продавців гітар, коли ледь не кожен другий музикант-початківець, обираючи інструмент, кожного дня грає цю мелодію.

8 найбільш набридливих гітарних рифів, які грають в музичних магазинах

Цей жарт пішов з фільму «Світ Вейна» з Майком Маєрсом, що вийшов у бородатому 1992 році. Однак у кожному жарті є доля правди. Світ дійсно сказився на Stairway To Heaven.

Той самий фрагмент

А в 2014 році відкрилося, ніби британці Led Zeppelin насправді нахабно вкрали мелодію з пісні Taurus американського гурту Spirit, яка вийшла на три роки раніше, в 1968-му. І це відкриття відбулося через те, що басист Spirit Майкл Скідмор подав у суд на учасників Led Zeppelin Джиммі Пейджа і Роберта Планта

За припущенням Скідмора, Пейдж написав Stairway To Heaven після того, як почув пісню Taurus. Він стверджував, що у них схожа послідовність акордів.

А ще Led Zeppelin грали на одній сцені разом зі Spirit у своєму першому американському турі в 1968–1969 роках, тому висновок один — точно сперли.

Представники гурту Spirit хотіли, щоб ім’я покійного автора мелодії Ренді «Каліфорнії» Вульфа, який загинув у 1997 році, було додано у перелік авторів. А Led Zeppelin довелося би виплатили багатомільйонну компенсацію.

Неповторний оригінал

Клятий плагіат

В 2016 році суд Сан-Франциско не визнав плагіат. Плант і Пейдж зітхнули спокійно, однак в 2017 році ця постанова була скасована і справу про плагіат знову повернули до суду.

Тяганина з судами і адвокатами протривала 5 років. І тільки 9 березня 2020 року справу закрили. Led Zeppelin відстояли оригінальність своєї драбини на небеса, з чим їх і вітаємо! 

Читайте також, що приховує пісня Happy New Year гурту ABBA.