Український реп нагадує Верховну Раду: тут теж періодично з’являються нові обличчя, від яких всі чекають дива, а потім дружно бідкаються. Останній раз реп-сцену грунтовно обнадіяли восени 2019 року, коли з’явилося тріо Kalush. Через сім місяців і шість пісень його теж можна вносити до списку «не виправдали надій». Розмірковуємо, чому.
Тексти
Не виправдали надій: що не так із гуртом Kalush
Kalush — продюсерський проєкт?
Як зазначає видання TheБабель у великому матеріалі про гурт, улітку 2019 року Олег Псюк із Калуша (він же репер Псючий Cин) написав на Facebook, що хоче зібрати гурт. Згодом до нього приєдналися ще два учасники — так сформувався Kalush.
З іншого боку, не секрет, що зі старту просуванням тріо займається та сама команда на чолі з менеджером Ванею Клименко, що допомогла вистрілити alyona alyona.
Яскраві учасники, цікава історія/легенда (вихователька дитячого садка/загадкові репери та самобутня подача), ярлик амбітних героїв нової хвилі українського репу — історія початку обох проєктів схожа.
Кожен учасник Kalush відіграє свою роль:
- Лідер гурту — репер Псючий Син. Представник андеграунду, який зміг, володар рожевої панами, дивних текстів і кулеметного флоу в контексті вміння випльовувати слова, не пережовуючи. Ще до старту гурту випустив альбом «Торба».
- Напохваті — загадковий персонаж Килиммен. Людина, що всюди з’являється у костюмі килима і з закритим обличчям. Його подача тексту сподобалася нам з самого початку. На жаль, читає мало і не завжди влучно.
- Обов’язковий елемент — мультиінструменталіст. Цю позицію закрив Ігор Діденчук, учасник гурту Go_A. Звичайно, грає на сопілці (каже, що ще на 50 інструментах).
Стартував гурт помітно і навіть трохи пафосно. Реліз дебютного кліпу «Не маринуй» відбувся 17 жовтня 2019 року — рівно через рік після прем’єри кліпу «Рибки» від Альони Савраненко. Режисером виступив Delta Arthur, продакшн треку зробив Teejay (обидва — постійні партнери alyona alyona). Пушка також відчутно підтримала гурт в соцмережах і навіть запропонувала назвати цю дату «Днем хіп-хопу в Україні».
Саме в «Не маринуй» вперше пролунав той самий калуський сленг, нібито зрозумілий тільки місцевим. Сумнівно, правда, тому що серед наших знайомих з Івано-Франківська та Калуша ніхто не зрозумів текст.
Kalush нічого сказати
В тому, що Kalush займаються правильні люди, нема проблеми. Власне, часто це взагалі не проблема, якщо талантам допомагають розкритися менеджери та продюсери.
Але згадуємо приклад Альони Савраненко — одразу було зрозуміло, що вона має що сказати: про прийняття себе, про мету та шлях до неї, про батьків і коріння, про цінності нового покоління України. Це прості важливі речі, і добре, що знайшлися люди, які це зрозуміли й правильно подали артиста аудиторії.
У випадку з Kalush буквально з першого треку було ясно, що гурту сказати нічого. Взагалі. При цьому майже в кожній наступній роботі вони читали на нібито важливі теми, зрозумілі кожному, але буквально не зрозумілі з їхніх текстів (спасибі прес-релізам за пояснення!):
- «Ти гониш» — ЗОЖ-маніфест про те, що вриватися за компанію потрібно обережно.
- «Кєнт» — про друга, який кинув.
- «Тіпок» — про боротьбу зі своїми залежностями.
- «Вірус» — обов’язкова реакція на хайпову тему.
Розібрати сенс у ліриці Kalush неможливо, якщо він взагалі є. Пробратися через хащі пережованих текстів, які хочуть здатися хитромудрими, не вдається (за винятком треків «Кент» і «Гори»). Складається враження, що тріо насамперед просто навалює рими під біт і сопілку, покладаючись на яскраві образи та кліпи.
Техніка та власні фішки — це круто, але лише в тому випадку, коли за цим стоїть щось іще. У випадку з Kalush це лише торжество форми над змістом у найсумнішому вигляді.
Що далі
Український реп — дивне явище зі своїми анклавами. Західні регіони частіше шанують стару школу і варяться у власному соку, в Києві намагаються вдиратися в сучасний контекст чи косять під Ghostemane, дехто робить реп про білий расизм.
Яким би в результаті не виходив матеріал, цим артистам віриш. На жаль, гурту Kalush вірити не виходить. Це не гурт однодумців, їх взагалі важко назвати колективом. Скоріше підібраними під різні аудиторії виконавцями, які намагаються бути актуальними.
Та на виході Kalush знову потрапляє у глухий кут із сопілкою та українськими текстами, не розуміючи, навіщо це все, для кого і що вони хочуть сказати. У прямому сенсі.
Читайте також історію репера A$AP Rocky, який вийшов з гетто і побудував власну імперію.