Тексти

Яким був 2020 рік в українській музиці: думки експертів Jager Music Awards

СЛУХ
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

2020 рік вийшов дуже непередбачуваним і важким. Пандемія змінила не тільки плани людей на вихідні, а й світ взагалі. Музична індустрія виявилася найбільш незахищеною серед інших розважальних сфер.

Ми опитали експертів журі премії незалежної музики Jager Music Awards про те, яким став для української музики та індустрії 2020-ий і чого нам чекати у майбутньому.

Трансляція нагородження відбудеться 21 листопада. Долучитися до трансляції ви зможете на Facebook-сторінці чи YouTube-каналі Jager Music Awards.

Як пандемія вплинула на кількість та якість релізів українських музикантів та артистів?

Віталій Дроздов

Віталій Дроздов
Директор Хiт FM, генеральний продюсер радіохолдингу «ТАВР Медiа»
Невелике зменшення начебто було. Але в другому півріччі кількість релізів, які проходять через мене, приблизно така сама, як і раніше.

Олександр Варениця

Валентин Бобилєв
Діджей, засновник творчого об’єднання KULTURA ZVUKA
Я не знаю статистичних даних, можу тільки поміркувати на тему. Очевидно, що через скасовані заходи і періодичні локдауни в музикантів з’явилося більше часу для творчості. Але мені здається, час — не єдиний параметр, що впливає на кількість створюваної музики. Вечірки для багатьох були джерелом натхнення. І я чув від багатьох музикантів, що відсутність можливості виступати не найкращим чином позначається на творчому потоці.

Влад Антонов

Влад Антонов
Засновник промоутерської організації icecream promo
Для мене цей рік був порожнім, скажу честно. Можливо, крізь призму купи подій всі нові релізи просто губляться у інфополі. Але по відчуттях цей рік — один із найслабших за останні років пять.

Як ви оцінюєте поточне становище української музичної індустрії? Це перманентна стагнація, підйом, вимушена зупинка?

Валерія Чачібая

Валерія Чачібая
Керівна партнерка незалежної медіа-студії www.aristocrats.fm
На моє скромне переконання, українська музика ще ніколи не була такою здоровою. Ще ніколи радіо не мало такої кількості цілком якісних, інколи винятково талановитих нових релізів. Колись ми грали по дві пісні «Океану Ельзи» на годину.
Афіші, принаймні у Києві, і поза карантинними умовами пропонують концерти українських музикантів, а не Таїсії Повалій. То тут, то там виникають нові лейбли. А музикант на кшталт Zbaraski може прислати на радіо свій трек, і вже за кілька тижнів виступати на тому ж радіо наживо. Дають музичні премії, і їх тепер не дві.
Підписуються комерційні контракти з міжнародними брендами. Споживач споживає мало, але легально. Я усім задоволена і з оптимізмом чекаю завтра, коли припиняться карантинні умови й почнуться довгоочікувані гучні концерти і фестивалі.

Віталій Дроздов

Віталій Дроздов
Є синусоїда — хвилі підйому і хвилі спаду, що чергуються між собою. Зараз ми, можливо, у хвилі спаду, яка скоро зміниться підйомом. Кожна хвиля триває 3–4 роки.

Олександр Варениця

Валентин Бобилєв
Можу говорити тільки про електронну сцену. Зараз із трьох ваших варіантів найближчим здається вимушена зупинка.

Влад Антонов

Влад Антонов
Вимушена зупинка. Якщо ми всі переживемо цей карантин, то зможемо розігнатися ще швидше, ніж було до 2020. Упевнений і вірю. Тим більше уряд зараз безперечно поліпшив законодавчу подушку для індустрії. Ринок стане «білішим» і більшим. Це радує і надихає.

Які найважливіші та найбільш значущі події в українській музиці та індустрії ви б виділили в цьому році? Що завгодно — альбом, концерт, кліп, ініціатива, обговорення, скандал.

Віталій Дроздов

Віталій Дроздов
Те, що артисти втратили на довгі місяці можливість проводити концерти. Для когось був важливішим просто доступ до глядача, а у когось на основі концертів вибудувана організація, яка зараз розвалюється від нестачі фінансування.

Валерія Чачібая

Валерія Чачібая
Не знаю. Жоден із українських музикантів не зібрав «Олімпійський». Не відвідав європейський шоу-кейс, не виступив у Китаї чи США, наскільки мені відомо. Був неймовірно красивий концерт Джамали, з’явилося нове ім’я Ragapop, новий лейбл ENKO та посилив позиції лейбл Bitanga.

Олександр Варениця

Валентин Бобилєв
Я відзначу розвиток сфери освіти в електронній музиці. В цьому році ми відкрили школу діджеїнгу в Києві з суперкомандою — Rustam, Daria Kolosova, Sasha Zlykh, Tofu dj, Adelina, Mays, David. Услід за нами відкрилися ще кілька шкіл і з’явилися додаткові дисципліни в уже наявних. Думаю, це хороша тенденція, що вплине на розвиток електронної музики в Україні в найближчому майбутньому.

Влад Антонов

Влад Антонов
Я намагаюся щось згадати і нічого не приходить в голову, крім alyona alyona або Alina Pash.
Хоча ні. Найкращий український реліз у цьому році для мене — The Lazy Jesus, альбом Fighter’s Beats. Відмінний.
Що буде далі? Яким ви бачите наступний рік для української музики, ринку та індустрії в цілому?

Віталій Дроздов

Віталій Дроздов
Ніхто не може цього сказати, бо ніхто не знає, що буде з коронавірусом і карантином у 2021 році, чи будуть дозволені хоча б маленькі концерти або скасують всі? В будь-якому випадку, «Палацу Спорту» та «Олімпійського» чекати ще довго.

Олександр Варениця

Валентин Бобилєв
Це буде залежати від ситуації в країні, від рішень уряду, від ступеня інтенсивності пандемії, і, я впевнений, ще від купи факторів. Прогнозувати немає сенсу, будемо підлаштовуватися під умови і робити те, що в наших силах. Музика буде жити за будь-яких обставин, в цьому я впевнений.

Валерія Чачібая

Валерія Чачібая
Я скептична до прогнозів. Ось вам приклад: на всесвітньому економічному форумі 2020 року в першу десятку вирогідних ризиків на поточний рік можливість пандемії не входила. Але саме пандемія впливатиме на більшість економічних показників по усьому світу цього року. В цілому, я оптимістка. Я вважаю, що головне — незалежність України і сила наших демократичних інститутів. Чи принаймні їх існування. В музичній індустрії не сумніваюся.

У чому головний внесок JMA в українську музику, як вона стимулює музичну індустрію?

Віталій Дроздов

Віталій Дроздов
Незалежна музика — це дуже важлива частина сцени і культури. Будь-який сьогоднішній мейнстрім був колись незалежною музикою. Тому JMA дозволяє нам зазирнути у майбутнє і спробувати зрозуміти, яким буде мейнстрім майбутнього. Підтримка незалежних музикантів, деякі з яких стануть зірками — це дуже цінна справа.

Валерія Чачібая

Валерія Чачібая
Ми в команді називаємо цю цінність «півтори гітари». Ця премія дає не тільки вудочку, а й кошти, живі баблосики, на які музиканти можуть купити «півтори гітари». Як би я особисто не ставилася до цього, я вважаю це привабливою відмінністю від решти премій.

Влад Антонов

Влад Антонов
JMA звертає увагу на індустрію, добре її висвітлює в інформаційному полі.
Як премія JMA допомогає молодим виконавцям і українській сцені загалом?

Валерія Чачібая

Валерія Чачібая
Стравлює гурти всередині однієї номінації. Виникають суперечки, незгода, думки — вогонь, який у цілому приваблює до споживання української музики. Важливо вириватися за межі індустріальної тусовки. Ну, це завдання нам усім.

Віталій Дроздов

Віталій Дроздов
Головне, що дає премія — це промо. На ранніх етапах кар’єри музиканта будь-якого жанру це найскладніша і найважливіша річ. Оскільки найчастіше у молодих музикантів ще немає коштів на власне велике промо, а знайти свою аудиторію дуже хочеться. Премія допомагає частково вирішити це питання.
Сьогодні бачив у стрічці Facebook рекламний пост із проханням про підтримку та голосування за гурт у номінації Young Blood. Тобто артисти або їхній менеджмент уже платять за те, щоб перемогти в премії. Очевидно, статус переможця премії і відповідне промо для молодих артистів — не порожній звук.

Олександр Варениця

Валентин Бобилєв
 Думаю, мотивує нових артистів на створення музики.

Підсумок

2020 рік — це рік однієї новини, яка називається «пандемія коронавірусу». COVID-19 повністю перекреслив усі плани на рік і зробив час непрогнозованим. Ще у грудні 2019-го українські промоутери передбачали збільшення кількості концертів та привозів артистів, а вже у лютому 2020-го стало зрозуміло, що концертів майже не буде.

Через карантинні заходи в Україні впали прибутки не тільки у концертних залів (деякі з них узагалі закрилися), артистів і промоутерів. Квиткові оператори, кліпмейкери, танцюристи, художники з костюмів, продюсери — вся музична інфраструктура України опинилася у підвішеному стані.

Проте навіть у найтемніші часи варто бачити світлі моменти.

Відчай, породжений відсутністю концертів, породив тренд на онлайн-концерти та фестивалі у прямому ефірі. Вони стали унікальним явищем і відкрили можливості для створення контенту нового типу. Про них, до речі, мова піде під час оголошення переможців в номінації Jager Music Awards «Подія нової реальності».

Виконавці по-справжньому відчули силу онлайну та підтримку слухачів по той бік екрану через Patreon-спільноти, реалізацію мерчу, просто постійне спілкування з фанами.

Для регулювання відносин між музичною індустрією і владою була створена музична профспілка працівників індустрії — елемент, якого не вистачало ринку.

Останні новини від світових учених вказують на те, що згодом стан справ може покращитися. Наприклад, німецькі вчені провели експеримент і довели, що концерти можна проводити, якщо дотримуватись жорсткої дисципліни.

Нещодавня заява Live Nation — найбільшого у світі концертного промоутера — також вселяє оптимізм. Керівники компанії очікують, що фестивалі повернуться вже наступного року. На це вказує низький відсоток повернення квитків і те, що одразу кілька розробників вакцин від коронавірусу повідомляють про понад 90% їхньої ефективності.

Зараз українська музична індустрія опинилася в умовах, коли складно щось прогнозувати на наступний місяць. Але її представники вже показали, що здатні адаптуватися до складних обставин і грати за новими правилами. Залишається вірити, що українська влада не стане заважати та буде запроваджувати позитивний досвід інших країн, виконавці використають вільний час для занять музикою, а слухачі чекатимуть на концерти та підтримуватимуть артистів.

Премія Jager Music Awards — це один з важелів, який допомагає українським інді-артистам піднятися і знайти мотивацію, і об’єднує навколо себе усіх гравців української музичної індустрії.

Нагадаємо, що церемонія нагородження премії Jager Music Awards відбудеться 21 листопада 2020. Дізнатись про переможців і подивитись пряму трансляцію церемонії можна буде на Facebook-сторінці чи YouTube-каналі Jager Music Awards. Заповніть форму щоб отримати нагадування про початок.

Читайте також про велике дослідження українського музичного ринку. Це цікаво.