Інтерв'ю

«Тонка» — про інтелігентний поп, шлях до української поезії, Masterskaya. Інтерв’ю

Макс Чухліб

«Tóнка» — київський музичний проєкт, що складається із вокалістки Олени Карась, саундпродюсера Ярослава Татарченка та ударника Олександра Явдика. Вони грають на перетині інді-попу та специфічних піджанрів електронної музики, називають свій стиль «інтелігентним попом», а класти стару українську поезію на сучасний саунд почали ще до того, як це стало мейнстримом.

Ми
поговорили про те, якою раніше була їхня співпраця із лейблом Masterskaya, розпитали про нинішній шлях та філософію їхньої витонченої музики.

Проникливі пісні гурту найніжніше звучать у акустичному виконанні — приходьте слухати їх 24 листопада у київському клубі Closer. Гратимуть унікальну програму із живими ударними, класичною гітарою, фортепіано, саксофоном і басом. Квитки — за посиланням.

У 2023 році ви встигли випустити мініальбом «Загублену весну» й анонсувати сольний виступ у Києві 22 квітня. Раніше ви працювали з лейблом Masterskaya, однак зараз вам із дистрибуцією записів та організацією концерту допомагають інші люди. Розкажіть, із ким тепер працюєте.

Ярослав: Після того, як Masterskaya припинила працювати як повноцінний лейбл, ми почали пошук нових варіантів дистрибуції. За багатьма критеріями нам підійшли ENKO. Основна перевага — це те, що вони видаються через Universal Music Poland, і таким чином можна оминути співпрацю із Believe чи The Orchard Music, які не вийшли з російського ринку.

Продюсуємо себе наразі самі, тому потрібен був лейбл винятково для діджитал-дистрибуції та пітчингу в плейлісти. Вже успішно видали з ENKO три сингли та мініальбом.

Олена: По букінгу співпрацюємо з kontrabass promo — вони допомагають робити наш найближчий концерт у Києві 22 квітня. Це класна команда із завзятими людьми, які роблять свій внесок у розвиток концертної діяльності в Україні.

Під час прослуховування вашої музики виникає асоціація між вашою переважно тендітною музикою і «тонкою» назвою. Про що гурт «Тонка» музично і що таке «інтелігентний поп», винайдений вами?

Ярослав: Кореляція між назвою і звучанням є, це правда ми закладали концепцію помірного мінімалізму ще на самому початку діяльності. Спочатку зробили декілька треків, а потім уже обирали назву для проєкту, тому все було свідомо.

«Інтелігентний поп» це наша філософія. У нескладні для сприйняття композиції ми намагаємося закласти більше музичної естетики, ніж є зазвичай у поп-музиці. Хочемо розвивати українського слухача.

Олена: З іншого боку, зараз перебуваємо в точці, коли взагалі не обмежуємо себе музично якщо є якась джазова гармонія і нам хочеться зробити з неї баладу, то беремо й робимо. Якщо хочемо зробити дивний трек із речитативом, де буде всього один приспів — теж робимо, бо наша музика має резонувати насамперед із нами, а вже далі йти до людей.

Ярослав: Але ми не маргіналізуємо нашу музику, типу «фак нормаліті» і все таке. Цілком нормально сприймаємо поп-хуки, але й намагаємося загорнути їх у гарну й витончену обкладинку.

То інтелігентний поп — це більше про саунд, ніж про лірику?

Ярослав: Це симбіоз у ліриці намагаємося оминати кліше, вибудовувати певну поетику. Ми не суперпоети, але стараємося писати небанальні тексти. Крім того, зараз ще є загальний тренд використовувати лірику українських поетів минулого…

А ви робили це ще до того, як це стало мейнстримом.

Ярослав: Не хочу так казати, але ми реально робили це раніше. Ми не беремо вірші з перших сторінок шкільних підручників, а намагаємося вишукувати щось цікаве й нетипове у старій українській поезії багато чого резонує і до сьогодні. Знаходити таку поезію, яку, на наш погляд, класно було би покласти на сучасний звук — ось у чому наше завдання.

Ти доволі вичерпно говориш про ліричний бік колективу, хоча раніше складалося враження, що у вашому гурті є чіткий розподіл, де ти відповідаєш за музичну частину, а Олена за ліричну. Яким чином відбувається ваш творчий симбіоз?

Олена: Насправді у нас нема чіткого розподілу. В цьому плані нам пощастило, бо завжди працюємо синергетично — навіть якщо я пишу більшість авторського тексту до пісні, ми з Ярославом все одно працюємо над його фінальною версією. Дуже добре, коли є дві голови, які можуть разом подумати. Особливо коли ти не до кінця можеш впоратися із тим, що хочеш сказати. 

Така ж ситуація із саундом звісно, більшу частину робить Ярослав, але я впливаю на гармонії чи певні дизайн-моменти на фінальній стадії. Пісня готова тільки тоді, коли ми обоє нею задоволені.

Які українські та світові артисти були найважливішими для вас при формуванні концепції «інтелігентного попу»?

Ярослав: Найбільший вплив на мене мали James Blake, Sevdaliza, FKA Twigs, ембіентні артисти типу Hainbach

Також вплинуло явище рейв-культури. У мене ще є проєкт BUNHT, із яким я виступав на танцювальних вечірках там я граю щось на перетині індустріального IDM, техно, брейкбіту, тощо. Культура подібних заходів принесла атмосферу рейву в наші треки «Рятівник», «Загублену весну» й «Кривава луна».

Олена: У мене переважно джазовий бекґраунд. Я навчалася у Київській муніципальній академії музики ім. Р. Глієра, тож музичний смак у підлітковому віці формувався під впливом джазу. Колись я мріяла перенестися у 1950-ті й випити віскі з Четом Бейкером.

На музиканта впливає не лише музика будь-які види мистецтва закладають сенси і запускають процеси, що пізніше виливаються у музику.

Ярослав: Письменник Герман Гессе пояснює це так: люди, які створюють мистецтво, заповнюють себе за життя певним емоційним досвідом, а пізніше звільняють його у мистецьких творах.

Якщо говорити про бекґраунд у мене він взагалі постхардкорний, маткорний і так далі. The Mars Volta, The Dillinger Escape Plan це те, на чому я зростав, і ці артисти досі впливають на моє сприйняття музики.

Це була колонка Данила Панімаша про те, що Іван Дорн й MONATIK штампують своїх музичних клонів. Між іншим, читав також, як вас регулярно критикує Олександр Ковальчук із «Варіантів». Чому всі ці люди не мають рації?

Ярослав: Тут нема когось правого чи неправого. Якщо це дійсно їхня думка, то вони мають на неї право, але ми, як об’єкти цієї критики, знаємо більше за них. У випадку з Дорном було смішно, бо я розумію, з чого ця думка сформувалася.

На деяких артистів Дорн і справді впливав, у нашому ж випадку це взагалі було не так. Я розумію, що людині хотілося систематизувати артистів із Masterskaya, але поки живу розумію, що систематизувати речі не завжди варто, бо всі люди та артисти різні.

Нещодавно також прочитав усі рецензії Ковальчука на наші мініальбоми. Спочатку вони мене засмутили, бо у нього переважно одне й те саме: пише, що примітивні тексти, але нормальна музика. Крім того, Ковальчук представник західноукраїнської аудиторії, яка дійсно може вважати нашу українську мову кострубатою. Але вибачайте вже — така вона у нас, яка є, ми намагаємося її плекати і вибудовувати. Добре, що люди дають нам ляпаса за це, а не підтримують, окей.

З іншого боку після цієї критики ми прискіпливіше почали ставитися до наших текстів і сенсів, які закладаємо у них.

Олена: Це дуже вразлива тема для артистів реакції на їхню творчість. Я, наприклад, тільки нещодавно навчилася розділяти себе й свою музику. Не завжди гарна людина пише гарну музику, і не завжди погана людина пише погану музику.

Наступний крок дозволити людям сприймати твою музику так, як вони її сприймають, і не намагатися примусити всіх зрозуміти, що ти у неї вкладаєш. Зараз я виховую у собі звичку не вирішувати за людей, якою буде їхня реакція на мою пісню.

Ярослав: Я радий, що в Україні з’являється музична критика, бо довгий час у нашій музичній спільноті все було занадто підсолоджено й ввічливо. Єдиний нюанс: якщо якусь музику розносять на сайті Pitchfork, то роблять це дуже толково. Не пишуть: «На мою думку, це примітивні тексти й нудний вокал», — а конструктивно розкладають по поличках, чому це поганий запис. У них не відчувається якоїсь ображеності на артиста й світ довкола.

У вас є пісні на слова Олександра Олеся, Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Миколи Хвильового. У людей часто буває відторгнення від української поезії після школи, і до неї треба пройти певний шлях. А коли ви вперше по-справжньому зацікавилися українсько поезією?

Олена: У мене, на жаль, було дуже мало України в дитинстві. Я родом із Криму, і тих двох годин української мови й літератури на тиждень, які у мене були, було недостатньо. Але коли у свідомому віці приїхала до Києва й вступила на навчання, українське почало доходити до мене через оточення, музику й мистецтво. Я зрозуміла, що моя ідентичність тяжіє у цей бік.

Процес українізації почався ще до повномасштабного вторгнення. Багато речей ставалося випадково наприклад, Миколу Вінграновського я відкрила для себе, гуляючи по барахолці, де й побачила книгу «Українська інтимна лірика». Прийшла додому, відкрила і офігіла від глибини цих віршів. 

Ярослав: Мені було десь 19 років, я ще жив у Кривому Розі, і у нашій тусовці була хвиля зацікавлення українською культурою, хоч тоді це не було притаманним для міста. На той момент мене вразив своєю поезією сучасний літератор Юрко Покальчук. Читав його прозу й поезію, і мені дуже подобалася його українська мова.

Тоді й зараз у трендах осучаснювання української, але мені більше подобається мова правильна, академічна. Саме у Покальчука я її знайшов, потім у Хвильового, Стуса, Підмогильного.

Культура не може бути поза політикою, але де пролягає межа політики у культурі?

Ярослав: Поки культура не стає деструкцією. Музиканти мають вплив на людей, і ті наративи, які вони несуть, дуже впливають на аудиторію.

Мені б хотілося, щоб музиканти не несли своїми наративами культурну чи соціальну деструкцію як зараз відбувається з лівими музикантами у США, тим же гуртом Rage Against The Machine. Вони прямо чи непрямо підтримують війну росії проти України не тому, що дуже люблять росію, а тому що висловлюють так свою позицію проти сучасної Америки. Якби США підтримували росію, то ці люди були би на боці України.

Олена: Наше суспільство зараз дуже швидко розвивається, навіть серед українських артистів багато хто змінив свою політичну позицію. Люди шукають баланс, і чіткої відповіді на твоє запитання наразі нема.

Етика стриманого ставлення музиканта до політики може порушуватися, бо людина, яка створює музику, вийде на політичний мітинг і скаже щось дуже важливе. Це не буде вписуватися у образ артиста, але це буде важливо і потрібно. Точно зрозуміти зможемо у майбутньому.Ярослав: Межа там, де закінчується щирість музиканта.

Зважаючи на те, що ви змінили дистриб’ютора й самотужки себе продюсуєте яким далі буде ваш шлях? Можна чекати на повноформатник?

Ярослав: Щодо повноформатника болюча тема, бо у сучасних реаліях дозволити собі випустити великий альбом можуть тільки артисти з величезною аудиторією. Це виправдано лише якщо аудиторія точно не пропустить цей запис. У ситуації із проєктом «Тонка» є велика ймовірність, що після довгої і важкої роботи над альбомом люди послухають лише два-три лід-сингли, а все решта забудеться. 

У наш час інформація оновлюється дуже стрімко (дякуємо Spotify та іншим компаніям, які провокують музикантів бути конвеєром лайна). Тож зараз ми прийшли до того, щоб ще більше мінімізуватися і випускати лише сингли — так їх хоча би почують.

З іншого боку, наразі маємо плани випустити акустичний альбом, бо в акустиці наші пісні розкриваються зовсім по-іншому. Можливо, колись прийде час і для повноцінного альбому.

Олена: У нас новий вектор розвитку у контексті швидкості хочемо випускати музику вчасно, щоб пісні не чекали свого часу роками. Крім того, почали нарешті фітувати, тож скоро планується колаборація із гуртом Hyphen Dash. У такій взаємодії відкриваються нові грані музики, нові сенси, нова аудиторія. Для української музики зараз це дуже важливо.

Ярослав: Крім того, Оленка нещодавно заспівала із ROXOLANA, KRUTЬ і Сашою Кольцовою у форматі жіночого маніфесту, приуроченого до конференції ООН Жінки в Україні. Робив музику до тієї композиції.

24 листопада у київському клубі Closer відбудеться унікальний виступ «Тонка» із акустичною програмою. Квитки за посиланням. Організатор – kontrabass promo.

Також читайте інтерв’ю із Андрієм Бармалієм — геніальним сакофоністом і гоноровим типом.

Також читайте інтерв’ю із Андрієм Бармалієм — геніальним сакофоністом і гоноровим типом.