Інтерв'ю

«Вайб створюємо саме ми»: інтерв’ю з The Comet Is Coming

Юрій Береза

За сім років існування ця трійця створила несподівано збалансований для світу джазу мікс, де знайшлося місце для електроніки, фанку та спейс-року. Звучить складно, але насправді — доступно, хвилююче, вражаюче.

The Comet Is Coming — це саксофоніст Шабака «Король Шабака» Гатчінс, клавішник Ден «Даналог» Ліверс і барабанщик Макс «Бетамакс» Галлетт.

Напередодні виступу в Києві ми поспілкувалися з гуртом про два нові альбоми, що вийшли минулого року, родичів та співпрацю з Кейт Темпест.

«Я і Даналог створили дует Soccer96, іноді давали концерти. Помітили на наших виступах високу фігуру в напівтемряві. Це був Король Шабака. Одного дня він подзвонив мені й сказав: “Хей, давай запишемо щось”», — отак звучить історія появи The Comet Is Coming із вуст Бетамакса.

Ви записали Trust in the Lifeforce of the Deep за чотири дні у 2017 році, а випустили через півтора роки. Чому так?

Бетамакс: Я і Даналог зазвичай дуже довго працюємо над фінальним міксом, структурою. Його створення займає багато часу — це постійні дискусії та експерименти. Доволі повільний процес, який ми не хочемо прискорювати, бо це питання вираження нашої креативності.

Trust in the Lifeforce of the Deep — це комбінація імпровізацій та джемів, які обережно розставлені у правильному порядку з застосуванням овердабів (техніка, коли певний відривок пісні записується і накладається декілька разів, — прим. ред). Ми обожнюємо додавати перкусію та звуки лазерів до всього. В цьому випадку ми створюємо скоріше фантастику, ніж наукову фантастику.

У списку авторів альбому Trust… написано, що партію струнних виконала Granny. Це псевдонім чи бабуся когось із гурту?

Бетамакс: Granny — це моя мама Сильвія Галлетт. У мене росте дворічний син, тому вона вже стала бабусею. Вважаю, цим підписом мама хотіла відзначити факт, що відбувся. Вона неймовірна музикантка, що постійно надихає мене та вчить новому. Зараз мама стала учасницею мого улюбленого гурту The Heliocentrics, де вона грає на колісній лірі.

У 2019-му ви випустили два альбоми, Trust… і The Afterlife. Було зазначено, що вони, немов компаньйони. Яку історію вони створюють, на ваш погляд?

Даналог: Між цими двома записами є рівень абстракції, який краще не пояснювати. Бо коли дуже хочеш довести щось до абсолюту та пояснити, весь сенс зникає. Немов хочеш зачерпнути води ситечком для чаю.

Проте Trust… і The Afterlife були створені в один час. Їх треба слухати разом, бо вони доповнюють один одного.

Я бачив ваш нещодавній перформанс на NPR Tiny Desk. Ви створюєте багато енергії в дуже маленькій кімнаті. Енергія розриває вас зсередини?

Король Шабака: Енергія — це одна зі складових музики. Тому вайб майданчика, на якому ми виступаємо, взагалі не має значення. Вайб створюємо ми.

Якось Даналог cказав: «Найкраще в музиці без слів те, що люди можуть зрозуміти її усюди та пропустити через свій досвід, щоб отримати власну інтерпретацію». Яку найдивовижнішу інтерпретацію чули ви?

Даналог: Ми завжди шукаємо паралельні виміри, проте намагаємося дивитися не далі, ніж звичайні люди. В них усіх — своя унікальна реальність і погляд на досвід. Інтерпретація, яка мені запам’яталася, була в одного чувака. Він підійшов до нас після шоу та сказав, що наша музика дала йому надію та новий напрям у житті.

Якщо продовжувати тему інтерпретацій, то ось моя. Багато британських музикантів зараз підіймають тему Брексіту. Trust… для мене звучав, як саундтрек до цих тривожних подій. Слухаючи The Afterlife, я думав: «О, так от що буде після всього цього». Що ви скажете про це?

Даналог: Ця інтерпретація дуже прониклива. Протягом усього життя людей буде щось турбувати так чи інакше. Але ніхто не знає, що буде з нами, коли ми вийдемо за межі наших почуттів і часу.

Яке середовище вам підходить для створення музики — натовп і шум навколо чи повна тиша?

Король Шабака: Всі шляхи створення музики будуть підходити для нас, поки вони не відволікатимуть від можливості виконувати наші треки належним чином. Різні умови дають різну емоційну палітру для музики.

І останнє — власне про слова. У вас є трек Blood Of The Past, який ви записали із Кейт Темпест. Як ви познайомились і чому вирішили додати текст саме в цю композицію?

Бетамакс: Ми великі шанувальники творчості Кейт і завжди хотіли зробити щось спільне. Даналог познайомився з нею після церемонії Mercury Prize у 2017 році. Вона сказала, що їй цікаво щось із нами замутити.

Після того, як ми послухали одну з демок Blood Of The Past, нам здалося, що її голос пасував би до цього треку. Ми його доробляли з цим наміром, залишили місце для вокалу Кейт. Дуже добре, що вона погодилась!

Українська публіка зможе зацінити The Comet Is Coming наживо 7-го лютого. Останні квитки на concert.ua.

Читайте також про 11 нойз-рокових альбомів, які доведуть вас до сказу.