У нас, як у суспільства, нема забетонованого роками фундаменту — тебе можуть штурхнути, і ти на 20 хвилин станеш активістом, а потім усе пройде. Зараз ще люблять казати, що у нас за рік суспільство змінилося неймовірно, але ні, блять. Звісно, що ми змінилися через війну, але не можна за рік стати свідомими без національного фундаменту.
Є люди, які досі не розуміють, чому культура є питанням національної безпеки. Ти не помираєш від російських куль, коли слухаєш «Басту», тебе не завойовують силою, до тебе просто приходить людина, яка каже: «Ну, тут тєпєр расія, ти ж наш!». І ти відповідаєш: «Ну да, давай вип’єм по-нашему, па-рускі!». І все! Нахуй стріляти, нахуй, щоб їхали російські танки.
Багато людей після початку повномасштабної війни українізувалися, але я думаю, що так швидко вони можуть і деукраїнізуватися. Це своєрідний флер, бо у людей нема достатньо свідомого відчуття, що вони українці.
Ось, наприклад, історія із піснею, де співають «Гарна українка я, я танцюю гопака». Хтось давно танцював гопак? Окей, хочеш написати про гопак — то зроби це зі смаком. Можна багато говорити про музичну неосвіченість, але у цьому випадку це просто несмак і відсутність самоцензури.
От такі пісеньки [«Гопак» Юлії Лущинської] наразі є символом українізації для людей. Не позиціонування України як самодостатньої, освіченої, відповідальної держави, а щось таке малороське.