Інтерв'ю

Знайомимось із Neutral — першим львівським квір-об’єднанням. Інтерв‘ю з співзасновником

Ася Арман

Сьогодні в Arsenal XXII пройде електронна вечірка VESELKA: PREVIEW, в рамках якої до Києва завітає перше квір-об’єднання Львова — Neutral. Всього за рік Neutral провели шість яскравих електронних тусовок і стали головною квір-вечіркою у рідному місті.

Ми поспілкувалися з її співзасновником Данилом Качмарським, більш відомим як Danny Dier, — про ставлення до квір-вечірок у Львові, львівський електронний андеграунд і те, як змінюється сприйняття сексуальності в Україні.

Що слово «квір» означає для тебе?

Квір — це щось дивне, неординарне. Оскільки ми говоримо про сексуальність та самовираження, то великою мірою квір — це самопізнання, воля до експериментів та насолода від перевтілень. У світі, де панує гетеронормативність, спробувати себе в іншій гендерній ролі, наприклад, — дуже «квірово».

Напевне, ти відносиш себе до квір-позитивних людей? Як ти почуваєшся у цій концепції?

Звісно, це важливий аспект, який стимулює мене розвивати цю нішу. В мені ефективно поєднуються дві пасії — квір та музика. Симбіоз культурних форм у чистому виді. Сам ідентифікую себе як пансексуал, тож моя позиція певною мірою зав’язана на пасивному активізмі. Хочеться якнайбільше людей звільнити від кайданів стереотипів та упереджень.

Розкажи про Neutral. Як усе починалося?

Можу сказати, що зорі зійшлися на небесах, і так все сталося. Neutral ми робимо вдвох зі Степаном Германом. Це мій друг, з яким ми раніше тусили разом, а згодом проводили дуже багато часу за телефоном і обговоренням вечірок і музики.

Якось він запропонував зробити вечірку, я відреагував скептично і спершу відмовився, але згодом ідеї заполонили голову, і ми вирішили зробити щось дуже хороше. В процесі підготовки визначилися з хедлайнером — S. A. Tweeman: ми хотіли зробити настільки відкриту й драйвову вечірку, як Veselka, і вирішили привезти Стаса, щоб зарядив нам духу.

У Львові вечірки ніколи не були такими. Де-факто свобода на рейвах присутня, та це крапля в морі. Важливо про це говорити, заявляти, зокрема про свободу сексуальну. Тому вирішили поєднати приємне з корисним і просувати тему. Ми запаслися прагматичністю і почали працювати над нашими івентами та брендом, адже якість — запорука успіху.

Як справи у львівського андеграунда? Чи велика там спільнота?

Останнім часом у Львові починає з’являтися все більше й більше молодих формацій. Майже щовихідних проводять по три-п’ять вечірок. Хлопці відкрили великий клуб Trace, розвивається культурний кластер на львівському заводі РЕМА на вулиці Заводська, 31 (Club151, Dopamine Space, тощо). У середньому вечірки збирають по 200-300 людей, буває більше, буває й менше, та спільнота наша росте невпинно.

Одними з найпотужніших формацій (окрім Neutral), які стабільно проводять івенти, є «Земляни» (acid techno), Night Ambassadors (house), «Шабаш» (hypnotic techno) і безліч інших добре відомих локальній публіці серій вечірок. У Львові є на що подивитися.

Чи відрізняється квір-тусовка у Львові від квір-тусовки у Києві? Чи є відмінності у менталітеті?

Цікаве питання. Для початку скажу, що квір-спільнота у Львові перебуває на стадії формування, але за рік діяльності нашого проекту кількість прихильників та цінителів культури помітно зросла.

Щодо відмінностей: львівській квір-тусовці притаманна свого роду унікальна галицька відкритість та гостинність. Водночас київська квір-туса є більш зрілою в плані менталітету та сформованості суспільної позиції. Львів ще шукає грунт під ногами, але в нас уже класно.

Чи важко робити такі вечірки у Львові? Західна Україна і Львів вважаються достатньо консервативними і в без того консервативній країні. Чи немає побоювань проводити у Львові таку яскраву подію, як Neutral — по суті, міні-фестиваль особистої і сексуальної свободи?

На початку ми трохи боялися надто різко заявляти про свою квір-позитивність: важко було передбачити суспільну реакцію та можливі наслідки. Та ми дуже швидко вирішили, що боятися нема чого. Адже вовка боятися — в ліс не ходити. Ми маємо що запропонувати кожному, незважаючи на особисті переконання.

Основне, за що ми боремося, — це взаємоповага та прийняття. Усі люди різні, без сумніву, та можливість бути вільним має бути в кожного і всюди. Зрештою, кому ж ламати стереотипи про Львів і нашу культуру, нашу сцену?

Чи стикався ти з проявами нерозуміння формату / агресією щодо Neutral?

Бувають різні ситуації. Серед цього океану свободи є й ті, що хочуть диктувати нам свої правила. За нами стежать, нас не люблять, та з відвертим спротивом чи агресією за рік діяльності ми ще не зустрічалися. Я переконаний, що все ще може статися. Не виключаємо й можливих нальотів праворадикалів, а тому працюємо над хорошою багатогранною охороною, по можливості ведемо діалог.

Безпека кожного — наш пріоритет, а тому ми закликаємо всіх, хто стикався з проявами агресії та/або нетерпимості звертатися до нас з метою врегулювання поточних і запобігання подальших конфліктів.

Аудиторія Neutral збільшується? Чи можна говорити про те, що молоді люди в Україні починають відчувати себе більш вільно і розкуто?

Аудиторія Neutral, без сумніву, збільшується. Хтось іде, хтось приходить, і саме завдяки цим процесам формується наша публіка. З нами залишаються ті, кому важливо й цікаво те, що ми робимо.

Я неодноразово чув про це від інших і спостерігаю сам, що з кожною вечіркою до нас приходить усе більше й більше цікавих, стильних, сексуальних людей. Народ починає одягатися відвертіше, люди бояться менше. Клуби, формації, що декларують основними цінностями сексуальну свободу та рівність, як-от Veselka, , стимулюють сучасну молодь експериментувати й не боятися в першу чергу себе. А це, як відомо, основний «стоп» на шляху до пізнання тонких граней своєї ідентичності.

Як ти думаєш, чи змінюється країна в сторону прийняття різноманітності?

Звісно, Україна рухається до світлого майбутнього, хоч і дуже маленькими кроками. У нашому і без того стигматизованому світі електронної музики це проявляється дуже явно: вечірки все частіше говорять про свободу та рівність, публіка розуміє, що це невід’ємний аспект суспільного комфорту та гармонії співіснування.

Проте якщо визирнути за межі нашої бульбашки, можна зрозуміти, що соціум загалом не готовий прийняти те, що люди можуть і мають право разюче відрізнятися від сформованої суспільством норми. Нам ще є над чим працювати, попереду довгий шлях.

Як думаєш, як Neutral змінює сприйняття вечірок і сексуальності в принципі?

О так, це ж те, заради чого ми існуємо і над чим працюємо! Своїми івентами та вищезазначеною прагматичністю ми, з дозволу сказати, даруємо людям ковток свіжого повітря. Практикуємо перформанси: презентації синглів локальної квір-співачки Kinder Limo, шибарі та ваксплей (чуттєві тілесні практики з застосуванням зв’язування та гарячого воску відповідно — ред.) від Territory of Sensuality тощо. Ми вдячні людям, які відгукуються про наші вечірки і дають нам зрозуміти, що ми працюємо недарма.

Це правда, що на створення Neutral вас надихнула серія вечірок Veselka? Як ти познайомився з Veselka і які у вас відносини?

Абсолютно точно. Моя перша Veselka — осінь 2019 року, річковий вокзал у Києві. Тоді я вперше побував на такого роду вечірці і мене вразило все: люди, музика, атмосфера. До слова, свій перший мікс я записав, повернувшись додому з враженнями від Veselka, тому з впевненістю можу сказати, що проєкт Neutral — це не єдине, на що вона мене надихнула. Хотілося подарувати рідному місту те, що я пізнав у столиці: хороші вечірки, хороша музика, свобода і квір.

У нас теплі, дружні відносини: ми підтримуємо одне одного, возимо резидентів Veselka на вечірки Neutral, наших резидентів запрошують на вечірки Veselka. В планах є гучна колаборація Neutral x Veselka, яку плануємо провести у Львові у 2022 році.

—– Вечірка Neutral твоєї мрії — яка вона? Якби в тебе був, наприклад, безлімітний бюджет.

 

Я для себе виділяю два варіанти розвитку подій: масштабний рейв, що, здавалося б, логічно, і невелика камерна вечірка. Безлімітний бюджет дозволив би забезпечити максимально якісний сервіс в обох варіантах, але у світлі останніх подій я б скоріше обрав щось невелике, але встановив високу планку якості. Я б хотів більше працювати над дизайном і тематикою вечірок, щоб уникнути одноманітності, а також надто не обмежувати себе, плануючи світло та лайнап-вечірки.

Читайте також велике інтерв’ю з першим відкритим репером-геєм на пострадянському просторі