Інтерв'ю

Blooms Corda — про творчі кризи і власну таємничість. Інтерв’ю з фронтменом Данилом Галиком

Макс Чухліб

Ще ніколи я не відчував так багато тепла в одному приміщенні, як на концерті Blooms Corda. Фронтмен Данило Галико співав із закритими очима, ніжно перебираючи струни своєї вінтажної гітари. Гурт проживав із ним чуттєві, сповнені світлої меланхолії пісні. 

Публіка підспівувала кожній композиції, рухалася у такт, жила разом із колективом. Це було свято єднання і взаєморозуміння для усіх, хто прийшов на виступ холодного осіннього вечора. Наживо ця музика звучала так само комфортно, як і тоді, коли я задумливо слухав її вдома наодинці — вона розуміла мене, підтримувала, своєю простотою та одночасно глибиною змушувала розчулено усміхатися

Данило Галико створив Blooms Corda у 2014 році. Почав із камерного акустичного інді, а потім почав рухатися у бік фанкових ритмів і джазових гармоній разом із учасниками гурту. Наразі колектив має п’ять повноформатних альбомів та кілька менших записів. Останній, «Найдорожчі речі у світі», ми визнали одним із найважливіших у 2022 році.

Гурт із кожним роком тільки набуває популярності, але про початок діяльності фронтмена відомо небагато. Напередодні виступу гурту на великому концерті «СЛУХ: Наживо» я вирішив закрити цю прогалину та взяти інтерв’ю у Данила Галика, щоб більше дізнатися, що передувало Blooms Corda та супроводжувало на музичному шляху.

Запрошуємо 11 листопада на великий концерт «СЛУХ: Наживо», де Blooms Corda зіграють свої найкращі пісні. Квитки — за посиланням.

Навколо Blooms Corda є ореол непублічності, таємничості. Тебе не питають подробиці на інтерв’ю чи тобі просто достатньо грати музику?

Ми не діємо за стандартною схемою просування. Коли хтось робить нам концерт, то каже: «Надішліть ваші фото на афішу». А я от не люблю афіші, коли це стандартне фото гурту і логотип. Люблю різні креативні рішення, заглядаю на постери закордонних виконавців, коли сам малюю — у того ж Мака Демарко завжди прикольні образи на афішах.

Ми рідко показуємо власні обличчя поза концертами, тому, можливо, нас візуально не дуже знають у мережі. Був випадок, коли в гості зайшов друг зі знайомим, який не знав, що я із Blooms Corda. Він бачить на поличці обкладинку альбому і каже: «О, Blooms Corda, класний гурт!».

Небагато відомо й про твою біографію. Звідки ти родом, де вчився, чим заробляєш на життя?

Я родом із Кропивницького. У Київ переїхав навчатися на філософському факультеті у КНУ ім. Т. Шевченка — у дипломі написали «Викладач філософських наук і політолог». Уже довгий час працюю у рекламі копірайтером, заробляю цим на те, щоб мати змогу займатися музикою.

Чому вирішив вступати на філософію? Вона присутня у твоєму житті зараз?

Я захоплювався «розумними книжками», коли вступав, подавав документи на журналістику й філософію. Так випало, що почав навчатися саме на філософському. Філософія, безперечно, присутня. Свого часу на мене вплинув Артур Шопенгауер і його «Світ як воля і уявлення». Також на перших курсах я упорювався по французькому екзистенціалізму, любив «Буття і ніщо» Жан-Поля Сартра.

Нетиповий вибір як на фронтмена світло-меланхолійних Blooms Corda. Це доволі песимістичні філософи.

Екзистенціалізм насправді був різним. Сартр завжди ображався, коли його звинувачували у песимізмі, у нього про це стаття «Екзистенціалізм — це гуманізм»

А Шопенгауер був на свій час панком від філософії. Вони з Гегелем сучасники, останній за життя уже був відомим поважним дядьком, і викладав у тому самому університеті, що й Шопенгауер. Тільки коли він читав лекції, у нього були забиті аудиторії, в той час як у Шопенгауера — пусті. Тож останній підстьобував Гегеля у своїх творах. Він дуже прямо брав конкретні теми і відверто їх пояснював, на відміну від решти філософів.

Ти відчуваєш вплив філософської освіти на лірику Blooms Corda й твої вірші?

Зазвичай про це не думаю, але, мабуть, відчуваю, особливо у ранніх альбомах Blooms Corda. Коли переслуховую їх, завжди помічаю, як на певне місце у ліриці впливає те, що я десь колись читав, а воно вплинуло аж за великий відрізок часу. 

Так і в музиці. У нас є пісня «Моя Каліфорнія» — знайомий сказав, що вона йому нагадує Джорджа Бенсона. Я його добре знаю, але слухав років десять тому. Тож він повпливав, але через великий проміжок часу.

Як ти прийшов до музики? Вона звучала вдома, коли ти був малий?

У батька був дуже крутий музичний смак, він постійно десь діставав закордонні платівки. Вони з мамою зазвичай пропадали на роботі, тож слухати вініловий програвач було моєю основною розвагою. У нас були Стінґ, Deep Purple, The Beatles, альбом Thriller (1982) Майкла Джексона. Це ранні 1990-ті, час, коли мої друзі ще слухали вініли від радянської «Мелодії».

Яку платівку ти найбільше любив?

Якщо чесно, «Бременські музиканти». Це була аудіоверсія мультика, де диктор проговорював і проспівував усе, що відбувалося у кадрі. Я заслухав її до дірок у дитинстві. У психолога Еріка Берна є теорія, що на наше життя у дорослому віці впливають улюблені дитячі казки. Я замислився і зрозумів, що «Бременські музиканти» як своєрідна казка наклали свій відбиток на мій життєвий сценарій.

Коли ти вперше взяв до рук музичний інструмент?

Мені було 13–14 років. Друг із сусіднього двору вчився грати на гітарі. Пам’ятаю перше враження, коли я побачив, як він грає на гітарі, — це була магія. Тоді я зрозумів, що музику можна не тільки слухати, а й грати самому.

Взяв гітару прабабусі, стару «Чернігівку», у якої струни були на відстані кількох сантиметрів від грифу. Важка й жахлива гітара, але поступово вчився грати. Не ходив у музичну школу, переписував по друзях акорди й табулатури.

У дворі спочатку був період Віктора Цоя, потім ми слухали The Prodigy, після цього пересіли на Led Zeppelin. У мого друга був дядько-далекобійник, і він у нього у вантажівці взяв послухати їхній альбом. Для нас це було культурним шоком — те, що така музика може існувати.

Пізніше з’явилися «Океан Ельзи», і я перший серед друзів почав їх підбирати. Це була екзотика — до цього були інші культурні пласти, а тут тобі українськомовна музика, яку можна грати під гітару.

У мене був друг, музичний діґер. Тоді не було медіа СЛУХ, куди ти міг зайти і прочитати підбірку сучасної української музики. Він шукав нову музику по знайомих і журналах. Якщо щось знаходив, ми скидувалися, купували касету, приходили до нього додому й слухали, обговорювали, аналізували. Це закарбувалося у пам’яті. Зараз ми часто споживаємо музику фоново, а тоді це було дуже круте проведення часу.

Які артисти вплинули на тебе вже у свідомому віці?

У Blooms Corda найбільше відчутний ранній Jamiroquai. На нього мене підсадив тато, що приніс додому перший альбом Emergency on Planet Earth (1993). Досі раз на рік у мене є періоди, коли я переслуховую цей та інші ранні альбоми Jamiroquai

Якщо ще проводити паралелі з музикою Blooms Corda, то це однозначно Supertramp. Тато фанатів від них, у нас був альбом Breakfast in America (1979). Там і саксофон, який час від часу пронизує пісні, і майже фанкові малюнки у піснях. Тільки цей гурт більше з акцентом на клавішні, а у нас акцент на гітарі.

Що для тебе було мотивом почати писати музику?

Я намагався писати пісні ще тоді, коли тільки вчився грати на гітарі, але щось серйозне написав у 19 років. Перша закоханість, перше розбите серце, як воно зазвичай буває. У такий період ти граєш на тусовках кавери на чужі пісні й можеш без попередження зіграти свою. Якщо кажуть: «Ого, класна пісня», — то зізнаєшся, що вона твоя.

Розкажи про музичні проєкти, які були до Blooms Corda.

Відколи я переїхав до Києва, десь із 2007 року грав у гурті Dojo. Нас було троє, ми грали суміш інді-року з впливом фанкових мотивів, багато чого записували, але гурт не вистрілив. Ми постійно виступали, але про нас знало мало людей. Хоча тішуся, коли хтось підходить після концерту і каже: «Я знаю вас ще із Dojo». Був ще короткочасний проєкт «Мой дорогой Батист».

Як це все стало Blooms Corda?

Blooms Corda був створений під час особистісної і творчої кризи. Я перегорів від гурту Dojo, втратив віру в себе, подумав, що, може, музика взагалі не моє. Не знав, де знайти свою справу по життю.

Головним імпульсом був політ у Грузію. Я взяв дешеві квитки, у мене аерофобія, а літак ще й почало сильно трусити. Сидів і вигадував челенджі, що якщо літак вдало сяде, то я запишу альбом акустичних пісень, ніби просто сиджу на кухні й граю пісні під гітару. Літак приземлився вдало, тому, повернувшись у Київ, я записав перший мініальбом Blooms Corda«7 Пісень» (2014).

Тоді я не змушував себе до музики, але на цьому пофігізмі почали народжуватися пісні. Ти не тиснеш на самого себе, а просто розслабляєшся, і у тебе щось виходить у процесі.

То спочатку Blooms Corda був пісенно-сонґрайтерським проєктом.

У той період я надихався Ніком Дрейком, Елліоттом Смітом, Тімом Баклі, Бертом Яншем — я це все називаю «британським фольком». Хоча не всі вони британці, проте в них є спільний вайб, у рамках якого під камерну й суху акустику створюється геніальна музика. У мене й досі є фішечка — акустична пісня на кожному альбомі.

Як Blooms Corda згодом розширився до гурту?

Альбом Monodance (2015) я намагався повністю записувати сам, запрошував лише друзів на духових музичних інструментах. У нішевих колах альбом помітили, запросили зіграти концерт, і я зрозумів, що у мене немає групи, яка би це все зіграла. Почав запитувати у друзів, хто на чому грає, так ми й зібрали гурт.

Як це все перейшло із пісенно-сонґрайтерської історії до інді-фанку?

Просто був такий внутрішній настрій, захотілося зробити відмінне від попереднього альбому. Це відбувалося неусвідомлено, але пам’ятаю загальну атмосферу — у мене є друг, який працював диспетчером, але паралельно у нього, як хобі, була власна музична студія на фруктово-овочевій базі.

Незважаючи на те, що фури на території бази постійно відвантажували апельсини й мандарини, його студія була серед цього комфортною творчою келією. Щосуботи я приїжджав до нього й записував нові пісні. Таким чином, не кваплячись, записував альбом Monodance

Monodance для мене — «червоний альбом», бо у нього така обкладинка. А от наступний, Gigotosia (2016) — «зелений». Тож це таке собі продовження, туди ввійшли пісні з червоного альбому, які записувалися у той самий період. Можна колись зробити подвійний вініл, як Radiohead із Kid A Mnesia (гурт перевидав разом два класичних альбоми, які записувалися одночасно — ред.).

Я вперше почув Blooms Corda через альбом Fog Lavender (2018) і пісню «Може», найпопулярнішу композицію гурту наразі. Як її створювали?

«Може» була створена і записана випадково, під час запису іншої пісні до альбому. Щось у мене тоді не йшло, я відійшов, зробив чай, взяв до рук бас-гітару, і в цьому розслабленому стані мені спав на думку основний риф із пісні. Не відходячи від цієї думки, почав одразу фіксувати і записувати. 

Буквально за годину-дві я накидав скелет пісні, так само швидко і спонтанно написавши текст. Знову так вийшло, що трек народився тільки тоді, коли я розслабився. Деякі пісні я пишу як маяки-нагадування для себе про важливі істини в житті, наче татуювання. «Може» була піснею-маяком для мене, щоб я не накручувався і насолоджувався життям. Якщо у мене знову буде період занепаду, можливо, вона допоможе.

Коли я накручуюся, то теж її слухаю. Вона завжди розпливається приємним теплом по тілу.

Тішить, що я не самотній у своїх переживаннях.

Blooms Corda вилікував тебе від творчої і особистісної кризи?

Коли гурт помічають, це на певний час виводить тебе з цього стану, але потім він повертається, це наче крива лінія. Таке відбувається перед кожним новим альбомом Blooms Corda — він пишеться, ніби останній. 

Тебе накриває період своєрідної кризи: все задовбало, не знаєш, чи варто цим усім займатися, думаєш: дороблю цей альбом, хай уже буде останнім, а потім думатиму, що робити далі. Так створили вже чотири альбоми (сміється).

Чекаємо 11 листопада на теплому концерті Blooms Corda у рамках великої події «СЛУХ: Наживо»Київ, Bel Etage, у лайнапі також Renie Cares i Disappeared Completely.

Фотографії в матеріалі: Данило ПривітТаня Горбатюк

Читайте й слухайте також добірку нової української музики, яку могли пропустити.

Читайте й слухайте також добірку нової української музики, яку могли пропустити.