Тексти

Тренд, що працює: як інстаграм-фільтри просувають українських виконавців

Наталія Новохатня

У 2020 році Instagram-фільтри стали мейнстрімом. Їх запускають топові бренди, блогери, незалежні дизайнери і музичні виконавці.

СЕО та співзасновник студії Instagram-фільтрів FFFACE Дмитро Корнілов пояснює, як спрацювали кейси українських зірок та російського гурту і що потрібно знати музикантам, щоб запустити власну віральну маску.

Сьогодні запуск інстаграм-фільтру можна порівняти з ефектом від випуску кліпу або треку, але замість лайків та прослуховувань музикант отримує контент із власним креативом, який генерують користувачі. Оскільки кожен фільтр обов’язково містить автоматичну відмітку автора в лівому верхньому куті, так він поширюється від користувача до користувача. Одночасно просувається акаунт музиканта в інстаграмі, а фільтр в ідеалі продовжує жити та взаємодіяти з аудиторією і після інфоприводу, для якого був створений.

Світові зірки запускали такі Instagram-фільтри

Lady Gaga

Katy Perry

Taylor Swift 

Ellie Goulding 

Eminem

Українські зірки не лише не відстають від західних колег, але і задають рівень по креативу. Розберімо інстаграм-фільтри гуртів KAZKA, ТНМК, DANTES, alyona alyona, Сергія Бабкіна та російського «Мумій Троль» і проаналізуємо, наскільки круто вони зайшли, як було створено креатив та для чого їх запустили.

KAZKA
Навіщо?
У першому випадку — щоб відсвяткувати разом із фанами річницю виходу хіта «Плакала», а у другому — для підтримки нового альбому «Нірвана».
Що по креативу?
У першому випадку креатив запропонувала студія FFFACE. Ми вирішили поєднати значущі слова пісні з візуальними елементами, що доповнюють образ.
У другому випадку дизайн фільтра обігрує настрій кліпу «Свята» з альбому  KARMA.
Результат
Маски отримали сотні тисяч охоплення, тисячі користувачів створили сторіс,  підспівуючи улюбленим пісням. Основна причина успіху — збіг інфоприводу та дизайну маски.
DANTES
Навіщо?
У 2019 році Дантес дуже гучно повернувся: нова пісня, новий кліп, анонс альбому. Фільтр було запущено для підтримки однойменного кліпу «Теперь тебе 30».
Що по креативу?
Цього разу Єгор Кумачов, директор із технологій у FFFACE, зрозумів, що краще за все концепт кліпу та текст пісні візуалізують зміни, що відбуваються з нашим обличчям після ночі вриву та патіхарду.
Емоджі ночі додає антураж нічного клубу та туси, а з появою денного емоджі сонця ми бачимо його наслідки — мішки під очима.
Результат
На сьогодні це найвіральніший з усіх інстаграм-фільтрів українського шоу-бізнесу. Його охоплення — понад 1 млн користувачів, а кількість контенту, створеного з фільтром — понад 10 тисяч зразків. Чому це спрацювало? Бо це життєво.
ТНМК
Навіщо?
Для підтримки кліпу «Контакт».
Що по креативу?
Було вирішено створити ефект занурення у кліп, дати людині можливість стати космонавтом з кліпу та політати серед космічних котів.
Результат
Цей фільтр гарно спрацював для запуску кліпу та завдяки своїй візуальній незвичності привернув увагу до інстаграму гурту. Однак практично одразу ж після закінчення промо фільтр випав з ефіру, оскільки його візуальний стиль складно зрозуміти без контексту.
Сергій Бабкін
Навіщо?
Для підтримки релізу кліпу «Бомба-Ракета».
Що по креативу?
Оскільки більшість активної аудиторії Сергія — жінки, ми створили фільтр із музикою з кліпу та стильним мейком. При старті запису сторі з очей користувачки вилітають ракети і доповнюють запальний образ.
Результат
Задум спрацював, фільтр підсилив запуск кліпу, але перестав віруситися після нового інфоприводу.
MONATIK
Навіщо?
Monatik почав співпрацювати з брендом Bacardi, який запропонував інтеграцію у вигляді Instagram-фільтру з треком виконавця.
Що по креативу?
Цей проєкт було запущено у самий пік карантинних обмежень, тож більшість людей об’єднувало два фактори: домашній бекграунд і бажання танцювати.
Було вирішено створити фільтр, який допоміг би сховати неприбране ліжко на фоні та при цьому відчути себе зіркою танцювального флешмобу. Змінивши фон користувача на тропічні пальми від Bacardi, додавши запальний хіт «Каждый раз», ми отримали ідеальну формулу фільтру для танцювального флешмобу.
Результат
Фільтр вибухнув, набравши декілька сотень тисяч охоплень у перші дні промо та перестав розповсюджуватись, досягнувши приблизно півмільйона показів.
alyona alyona
Навіщо?
Щоб створити хайп навколо нового кліпу в рамках колаборації alyona alyona та казахського репера та блогера FatBelly.
Що по креативу?
Кліп обігрує схожість культур життя «на районі» незалежно від міста або країни. Ми запропонували візуалізувати цей концепт за допомогою різних частин обличчя, що змінюються під біт. Наприклад, рот користувача час від часу змінюється на рот Альони та Fatbelly, що створює враження, ніби ти сам читаєш реп. У фільтрі є фішка — коли користувач тапає по екрану, аудіо в фільтрі змінюється на українську мову, що робить його справді міжнародним.
Результат
Наш прогноз — 100–200 тисяч показів, але все може змінитися, оскільки на основі сторіз з фільтром буде змонтовано фан-відео на ремікс пісні. Можливо, мотивація потрапити у музичне відео суттєво збільшить кількість контенту, побачимо.
Мумий Тролль
Навіщо?
Для підтримки релізу нового альбому та однойменного кліпу «Ліра».
Що по креативу?
Ідея пісні навіяна давнім японським культом Хотаругарі — милування світлячками в літній сезон. А сам кліп — про стан споглядання казкового лісу.
Нашим завданням було занурити слухача у кліп і ми зробили це буквально: створили портал, куди можна ногами зайти й опинитися всередині саду Ліра з грибами та фіолетово-рожевим небом. На селфі-камеру ми поставили головний убір з шишки, який є в кліпі і який можна надягнути на себе, приміряючи фільтр.
Результат
Маска отримала понад 150 тисяч охоплення і з нею було створено декілька тисяч інстаграм-сторіз. Це була найуспішніша маска гурту за всю його історію. Також «Мумий Тролль» вдалося оживити свою аудиторію і влаштувати розіграш вінілу.

Спостереження та лайфхаки для представників музичної індустрії

  • Інстаграм-фільтр — це інструмент для розповсюдження меседжу (а іноді і цілої пісні) серед аудиторії бренда/музиканта. З однієї сторони, ви даєте підписникам можливість створити оригінальний контент, з іншої — маєте можливість отримати нову аудиторію, оскільки підписники ваших підписників дізнаються про ваш акаунт завдяки фільтру.

Гарний та актуальний фільтр підтримує імідж та підвищує популярність. Але важко сказати, скільки саме підписників може з’явитися в гурту чи окремого музиканта, адже це майже неможливо порахувати.

  • Зазвичай найуспішнішими стають фільтри, які можуть бути використані за межами контексту музиканта (наприклад, фільтр Lady Gaga). І навпаки, сильна прив’язка до вузького інфоприводу або ідеї знижує вірусний потенціал. Наприклад, Slim Shady від Емінема. І про це музиканти часто забувають.
  • Щоб створити ефективну маску, треба знайти відповідь на запитання: який фільтр буде актуальним для багаторазового використання саме моїй аудиторії?
  • Вірусний потенціал однозначно може нівелювати низькоякісний дизайн маски. Такі ситуації трапляються, коли музикант хоче зекономити або отримати роботу безкоштовно. Зазвичай на такі умови погоджуються тільки дизайнери низького рівня.

Усі фільтри-кейси студії з цього огляду були створені в середньому за 3–7 робочих днів. Ще один-два дні потрібно на модерацію фільтра. Відповідно, для повного запуску необхідно 1–2 робочих тижні.

Читайте також про 14 пристроїв, що змінили світ музики.