Причинами фанатичних проявів бувають найрізноманітніші проблеми і захворювання.
Наприклад, істерія на музичних концертах часто обумовлена явищами колективного несвідомого за Карлом Юнгом і умисними гіпнотичними прийомами організаторів (світло, ритм, повторення, маятник).
Фанатизм — це не відхилення, але це стовідсоткова верхівка айсберга деструктивного процесу в психіці. «Пристрасті не по розуму» найчастіше проявляються у людей, чия зарозумілість перебуває на піку. Зарозумілість найчастіше складається з накопиченого досвіду, частого почуття гордості й звеличування себе (особистість, розум, досвід), а частий корінь цього — дефіцит любові, причому не тільки соціуму до особистості, а і навпаки, в обидві сторони.
Це є у кожного в тій чи іншій мірі. Звідки беруться такі крайнощі? Згідно з українською академікинею Наталією Чепелєвою, ми проживаємо ролі: «автор», «читач», «плагіатор». Автор народжує свої сенси, читач слухає, але не продукує, а плагіатор вбирає як губка ті сенси, які його оточують.
Парадоксально, але фанатик із одного боку — дуже марнославна людина, а з іншого він приймає чужу автентичність (плагіат) або принаймні намагається це зробити. Виходить, що у психіці людини вічний конфлікт: гордий «лицар», чиє життя може перевернути весь світ, і одночасно — повна каша з уривків образів життєвих орієнтирів зовсім інших людей.
У комплексі це надзвичайно горда людина, без чогось свого. «Своє» у розумінні фанатика стає чимось більшим, ніж він сам: персона, ідея, тотем у широкому його розумінні. Так виводимо модель «зростання фанатика»:
1) фанатик хоче бути частиною тотему, причетність (діяльність);
2) фанатик оволодіває тотемом;
3) фанатик і тотем –> одне ціле (в голові фанатика).