Спецпроєкт

Дослідження: як шумове забруднення руйнує наше здоров’я та що з цим робити

СЛУХ
ПАРТНЕРСЬКИЙ
МАТЕРІАЛ

Звук — подразник, що може вплинути на будь-яку форму життя на планеті. Вони заспокоюють, дають відчуття щастя. Проте є такі, які заважають і псують настрій — їх ми називаємо шумами. Мало хто з нас знає про глобальний вплив і правильні способи уникнення небажаних звуків. Тому разом із Huawei Mobile ми вирішили вивчити феномен шуму.

Ми провели опитування, результати якого проаналізували та зіставили з науковими дослідженнями. Цей текст допоможе розібратися, як шум впливає на здоров’я людини, як працювати з подразниками та як зменшити наслідки шуму.

Наталія Романченко,
ISIDA
Коментар психолога:
Кожен день люди чують величезну кількість звуків та шумів. Головну роль в слуховому сприйнятті людиною відіграє мозок. Люди чують звуки і шуми однаково (це фізіологічний процес), але можуть сприймати їх по-різному – це вже залежить від роботи кожного конкретного мозку. Саме мозок вирішує, як поставитися до кожного конкретного звуку. Тому хтось може знаходити спів одних і тих же птахів приємним, а хтось – дратівливим. Звуки і шуми впливають на настрій, здоров’я і нервову систему. Ставлення до тих чи інших звуків залежить від попереднього досвіду, від виховання, віку, темпераменту, стану здоров’я, умов навколишнього середовища і персональних когнітивних особливостей людини. Межа між звуком і шумом дуже індивідуальна. Шум має так званий акумулятивний ефект, тобто акустичне звукове роздратування, накопичуючись в організмі, з плином часу все сильніше і сильніше пригнічує нервову систему, виникає функціональний розлад центральної нервової системи.

Що таке шум і де він буває

Шум — це будь-який небажаний для людського слуху звук, який негативно діє на наше здоров’я. Він являє собою безладне поєднання звуків різної сили і частоти та не несе змісту.

Існує чимало класифікацій шумів за характером і розповсюдженням, проте ключове — це природа походження шумів: вони бувають природні (йдуть від природних об’єктів) та штучні (йдуть від об’єктів, створених людиною).

Згідно з результатами нашого опитування, більшість читачів живе у місті — середовищі,
для якого найбільш характерне «шумове забруднення» — сукупність хаотичних поєднань шумів: сирени, рух машин, реклами, розмови людей у натовпі та інші. З часом кількість забруднення тільки збільшується через стрімкий розвиток міст і недбале містобудування: нерідко міська влада будує спальні райони навколо шосейних доріг з великим навантаженням, передмістя розвивають недалеко від аеропортів.

Згідно з дослідженням ВООЗ від 2011 року, люди, що живуть поруч із аеропортами та навантаженими дорогами частіше за інших відчувають головний біль, вживають більше ліків для покращення сну та седативних, а також частіше звертаються по психіатричну допомогу.

Також у більшості спальних районів відбувається будівництво нових будинків, це триває щонайменше рік. Це впливає на щільність забудови: чим щільніше, тим вища ймовірність поселитися поряд із шумними сусідами. За результатами нашого опитування, гучна поведінка сусідів — один із факторів, що заважають людям концентруватися та якісно відпочивати.

У середньому шумове забруднення скорочує тривалість життя містян на 10–12 років. Куріння тютюну, наприклад, у середньому скорочує життя людини на 6–8 років.

Комбінації шумів присутні і в лісі, і в морському просторі, проте це збалансоване звукове середовище: серед них можна виділити менш агресивні звуки. Цим можна пояснити відповідь наших читачів, більшість з яких відчуває себе комфортно в тихих парках — вони ізолюють шум міста, де звуки нашаровуються один на одний.

ДОБРИЙ ФАКТ: від шумового забруднення страждають і тварини — через шум кораблів в океані кити страждають від хронічного стресу та навіть втратили можливість чути одне одного. Проте канадський університет Далхаузі повідомив, що через коронавірус кількість морських перевезень зменшилася на 20%, що дозволило рибам спілкуватися знову, а вченим — дізнатися про їхній стан. Це перший такий шанс після теракту 11 вересня 2001 року в США — тоді в Північній Америці тимчасово закрили морські порти.

Як саме шум шкодить здоров’ю?

Сила шуму вимірюється в децибелах. Протягом дня звукове навантаження на пересічну людину має досягати 80–85 дБ, щоб не позначитися негативно на здоров’ї. Ось санітарні норми рівнів шуму в буденних ситуаціях:

noise01noise02noise03noise04noise16noise05noise06noise07noise08noise17noise13noise12noise14noise15

Найбільш розповсюдженими та поверхневими ефектами шуму є зниження концентрації, розумової діяльності та безсоння. Проте шум здатен впливати на чимало систем людського організму.

Шкода для нервової системи

Шум має накопичувальний ефект, тобто акустичне подразнення накопичується в організмі та з часом все сильніше пригнічує нервову систему. Опитування читачів показує, що вони відчувають цей ефект — більшість починає відчувати головний біль, інша — роздратування.

Шкода для серцево-судинної системи людини

Шум активізує вироблення адреналіну, кортизону, норадреналіну — «гормонів стресу». Цей процес не припиняється під час нічного відпочинку: коли тіло отримує дозу шуму під час спокою, тіло утримується на легких фазах сну, що порушує кров’яний тиск та викликає гіпертензію, а також зміщує циркадні ритми людини.

У нічний час шум від 50 дБ підвищує рівень кортизолу та тиску в крові, що сприяє розвитку ішемічної хвороби серця та гострого інфаркту міокарда, інсульту, пошкодження клітин у результаті окислення і запалення кровопосточальних судин.

Шкода для психологічного стану

Окрім вироблення гормонів стресу, шум також може погіршувати психологічний стан, викликати психічні розлади, серед яких депресія та тривожність.

Тривалий контакт з інтенсивним шумом може викликати зміни в особистості та агресивні реакції, виступати психологічним тригером для людей з посттравматичним синдромом.

Досліження про увагу

Шкода для розвитку

У 1978 році Агенція з охорони довкілля США опублікувала дослідження, де простежується взаємозв’язок недоношеності серед новонароджених і вродженими аномаліями у місцях, де на вагітних постійно впливав підвищений шум, зокрема в районах неподалік аеропортів. Згідно з дослідженням Лестера Сонтага, ефекти шумового впливу найбільш відчутні в 15–60 днів після зачаття — період, коли формуються головні внутрішні органи та центральна нервова система.

Дитина може важче сприймати мовлення та читання, якщо в дитинстві перебувала під дією шуму, що ускладнював сприйняття мовлення. Також дослідження показують, що дітям, які вчаться в шумному середовищі, складніше сприймати мовлення інших, а дисграфію (нездатність оволодіти письмом) прямо пов’язують з подразниками в класі.

Великі рівні шуму впливають на фізичне здоров’я дітей: шумне середовище часто призводить до прискореного серцебиття, якщо порівняти з дітьми з тихих домівок.

Шкода для слуху

Шум призводить не тільки до погіршення, а й до втрати слуху. У внутрішньому вусі, а точніше в равлику, людина має волоскові клітини, які за допомогою вібрацій передають електричний сигнал слуховому нерву, це й дає нам можливість чути. Різні групи волоскових клітин сприймають звуки різної частоти. У разі пошкодження або руйнування великої кількості цих клітин виникає втрата слуху.

Втрата слуху від шуму може відбуватися як поступово, так і раптово. Поступово слух пропадає в результаті повторюваних шумів: звуки промислових предметів на роботі, гучної музики у навушниках. Раптова втрата слуху відбувається внаслідок потужного інтенсивного шуму: пострілу зброї чи звуку гонгу поряд із вухом.

Людське вухо здатне витримувати шуми до 130 дБ та починає травмуватися вже через 30 хвилин впливу такого напруження. Такі рівні шуму можна почути на стадіонах під час спортивних змагань, концертах, під час зльоту реактивних літаків.

ФАКТ: Спецслужби США використовували тяжку рок-музику для катування в’язнів тюрм Абу-Грейб та Гуантанамо: музику вмикали в випадковий час, іноді вночі, та грали протягом 16 годин на максимальній гучності, після чого наступали чотири години повної темряви та тиші. Більшість в’язнів були арабами, які ніколи не чули західної музики, тому пісні шокували людей не тільки через гучність, а й через формат виконання. У 2008 році британська правозахисна організація Reprive опублікувала список з 33 пісень, які використовували під час катувань — він отримав прізвисько «Найкращі хіти Гуантанамо» та включав в себе пісні Eminem, AC/DC, Metallica та Rage Against The Machine. Гітарист RATM Том Морелло виступив проти катування людей власною музикою, а фронтмен Metallica Джеймс Гетфілд сказав: «Ми багато років мучили наших батьків і жінок. Чому б тоді й не іракців?».

Як убезпечитися від наслідків шуму

Індивідуальна безпека від шуму починається з базової усвідомленості: уважне ставлення до власного простору та кількості шуму в ньому; тихе місце для короткого відпочинку, якщо є відчуття втоми та напруги на робочому місці. Якщо ви працюєте у шумному місці або взаємодієте з гучними інструментами/обладнанням, важливо користуватися засобами безпеки для вух.

  • Більшість наших читачів вмикають музику на вулиці чи в метро, що є одним з способів позбутися шуму, проте варто бути обережним: накладення звуків оточення на гучну музику в навушниках може швидко зруйнувати клітини вушного равлика, які не відновлюються. Найкращий варіант у такому випадку — навушники з шумопоглинанням. Вони забезпечують безпечне та комфортне прослуховування музики.
  • Так як слухові рецептори постійно працюють, не зайвим буде придбати беруші чи інші засоби ізолювання від шуму під час багатолюдних заходів та сну — це зменшить навантаження на нервову систему та дозволить мозку ефективніше працювати під час активних робочих фаз.

  • Перебування у тиші протягом 1-2 годин в день значно зменшить навантаження на нервову систему та допоможе покращити емоційне самопочуття.
  • Використання звукоізолювальних матеріалів під час ремонту домівки — нових склопакетів, мінеральної вати, акустичних панелей та рулонної вінілової ізоляції може допомогти. Якщо ремонт не планується, то грамотна перестановка предметів інтер’єру, купівля килимків та штор допоможе заблокувати шум.

Висновки

Як би ми не ігнорували шум навколо, він фундаментально впливає на наш стан та функціонування у соціумі. Проте цей вплив залишається недооціненим — більшість опитаних людей знають лише про частину хвороб і проблем, які він викликає. Тим не менше, потребу в спокої та тиші відчуває більшість людей.

Проблема шуму та шумового забруднення в містах та життя у екосистемі зі звуковим сміттям, що постійно накопичується, — це комплексний фактор і неабиякий челендж для місцевих влад, урбаністів, архітекторів та жителів, усе це впливає на якість життя людей та потребує системного вирішення.

Спочатку  влада має законодавчо закріпити чітку політику містобудування та поліпшення звукової екології в містах, створити правила для транспорту. Потім люди мають прийняти зміни, поважати правила та толерантно відноситися до звукового простору одне одного.

Уже зараз з’являються позитивні поштовхи — 14 січня стало відомо, що комітет Верховної Ради розглядає законопроєкт про заборону «акустичного насилля» у громадському транспорті, який раніше підтримав комітет із питань транспорту. Наразі важливо заохочувати цей і подібні законопроєкти та ініціативи, що допоможуть нам жити в краще захищеному від звукового шуму просторі.

freebuds_bfreebuds_sfreebuds_w
  • Автоматичне розпізнавання шуму та приглушення до 40 дБ сторонніх звуків
  • Подвійна система захисту від шуму вітру
  • Більше 5 фізичних команд для керування музикою
  • До 30 годин прослуховування
  • Голосовий режим, який виділяє голоса людей серед іншим шумів — спілкуйтеся, не знімаючи навушників
  • Динамічне регулювання звуку, яке автоматично підлаштовує гучність та тембр для оптимального звучання

Проходьте також романтичний тест, який визначить, наскільки добре ти знаєш пісні про кохання.