Тексти

На шляху до Ліверпуля: прогноз результатів Нацвідбору на «Євробачення-2023»

Максим Комлєв

17 грудня Суспільне покаже фінал Нацвідбору на «Євробачення-2023». У претендентах на перемогу — традиційний мікс досвідчених і нових артистів і жанрове різномаїття.

Журналіст СЛУХ Максим Комлєв послухав пісні фіналістів у порядку виступів, поділився думками про них і прикинув, у кого найбільше та найменше шансів представити Україну на пісенному конкурсі у Великобританії у 2023.

Moisei — I’m Not Alone

Скрипаль і сержант ЗСУ має великі шанси на перемогу. По-перше, ніхто не скасовував роль бекграунду при голосуванні. Відео виступів Мойсея Бондаренка на фронті збирають чимало переглядів, він навіть встиг провести короткий тур Україною спільно з Дмитро Шуровим (Pianoбой) — цьогорічним музичним продюсером Нацвідбору.

По-друге, Moisei не покладається лише на свою впізнаваність у контексті повномасштабної війни. У нього вийшла трішки сумна пісня, але колориту додають моменти зі скрипкою. Не настільки яскраво, як було в норвезького переможця «Євробачення-2009» Олександра Рибака, але достатньо, щоб вибитися у фаворити.

Шанси на перемогу: 8 із 10

OY Sound System — Ой, тужу

OY Sound System — біла ворона нацвідбору. Експериментальна електронна музика не вписується на конкурс ані музично, ані концептуально. І мова не про те, що «Ой, тужу» погана композиція. Це просто не та композиція. 

Вона чудово звучатиме на умовному фестивалі Black! Factory, але не в ефірі розважального пісенного конкурсу. Не запам’ятовується, не наспіваєш, не чіпляє, плакати не хочеться. Сміятися теж.

Шанси на перемогу: 1 із 10

DEMCHUK — Alive

У кожному Нацвідборі повинен бути симпатичний поп-співак з сумною або ж, навпаки, розвеселою поп-піснею. Ексучасник гурту Cloudless — якраз такий.

Alive має чіпку мелодію та непоганий приспів. DEMCHUK зробив акцент на свій чуттєвий вокал, який виведений на перший план. У цілому це одна з найбільш збалансованих пісень конкурсу.

Шанси на перемогу: 6 із 10

Jerry Heil — WHEN GOD SHUT THE DOOR

На початку своєї популярності Яна Шемаєва спробувала виграти Нацвідбір-2020 з позитивною піснею про веганство. Не вийшло, тому цього разу вона тисне на емоції.

Закричали півні, встань, одягнися, богу помолися, тричі охрестися, нам бог помагає, коли бог закриває одні двері, то відкриває інші — таке враження, що Jerry Heil сплутала Нацвідбір на «Євробачення» з музичним конкурсом релігійної секти. Звісно, це пісня про війну, і при прочитанні тексту розумієш це без проблем. 

Інша справа — музична складова й виконання. Спів і речитатив, українська та англійська мови, електронний біт і трохи фольку — тут є все чи майже все, щоб охопити якомога ширшу аудиторію. Чекаємо Україну знову зі страждальним образом на світовій музичній арені.

Шанси на перемогу: 9 із 10

FIINKA — Довбуш

Ірина Вихованець — блогерка, комедіантка, музикантка, та в першу чергу персонажка. Такі артистки потрібні для шоу. Але…

З одного боку, FIINKA символізує собою те, що на Нацвідборах, а тим паче на «Євробаченні» від України не дуже хочеться бачити та чути — Ірина Вихованець з її гуцульским хопом балансує біля прірви в шароварщину.

Поза цим маємо пісню, що натурально розвалює: біток, приспів, діалектизми, незвичайна вимова. Додати сюди вдалий номер — і Kalush Orchestra запишуть привітання з перемогою та запропонують фіт.

Шанси на перемогу: 8 із 10

KRUTЬ — Колискова

Ще одна ексучасниця Нацвідбору підготувала для конкурсу класичну для себе пісню. Вона цікава з точки зору лірики: в тексті матір співає колискову синові про звірів, що йдуть у лютий бій, але татко звірів прожене. 

Але якщо в пісні «99» з Нацвідбору-2021 (з якою KRUTЬ, до речі, виграла перший півфінал) був чудовий приспів і сильний момент з переходом з англійської на українську, то тут настільки ж вау-моментів знайти не вдалося. За душу бере, на перемогу не тягне.

Шанси на перемогу: 6 із 10

Tember Blanche — Я вдома

Повторення ситуації з OY Sound System. «Я вдома» хочеться одразу додати собі в плейліст, настільки тепло вона звучить. І рішення з оркестром також чудове. Проте це не пісня для Нацвідбору — занадто рівно, без яскравих моментів, нема за що зачепитися. 

Tember Blanche не зраджують собі та не підлаштовуються під формати, і за це їм можна подякувати. Тому просто порадіємо за дует, що покаже себе на велику аудиторію — вони це заслужили.

Шанси на перемогу: 2 із 10

Angelina — Stronger

Фіналістка двох Нацвідборів на дитяче «Євробачення» просувається по конкурсній драбині далі. Stronger — типова помпезна лірична пісня, яких на «Євробаченні» кожного року десяток. Що тут має вразити аудиторію, сказати важко. 

Шанси на перемогу: 2 із 10

2TONE — Квітка

Перейшовши з вуличних виступів на телебачення, ексучасники «Голосу країни» поборються за перемогу в Нацвідборі з різнобарвною піснею. «Квітка» починається як акустична балада, у приспівах хлопці дають року, а у фіналі всю увагу забирає соло на гітарі.

Як самостійна пісня — приймається. Але це той момент, коли Нацвідбір більше потрібен новому гуртові, ніж новий гурт потрібен Нацвідбору.

Шанси на перемогу: 4 із 10

TVORCHI — Heart of Steel

Тернопільський дует яскраво проявив себе на Нацвідборі у 2021-му, вигравши другий півфінал. На жаль, у фіналі технічні проблеми завадили TVORCHI вдало виступити. Але пісня залишилася, і приспів Bonfire зараз без проблем можна наспівати.

Чого взагалі не скажеш про Heart of Steel. І справа не лише в приспіві — після прослуховування пісні не залишається ніяких емоцій. Вона забувається, коли завершується.

Відверто кажучи, зовсім не те, що можна було чекати від TVORCHI, які, схоже, пішли на конкурс просто щоб ще раз засвітитися на телебаченні.

Шанси на перемогу: 2 із 10

Слухайте також добірку нової української музики.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.