Тексти

Дім культури NAZVA у Львові: як з’явився, працює та рухає культуру в війну

Вікторія Демчук

Багато митців вимушено змінили місце й місто проживання, а разом із тим творчість. Змінилися й платформи для втілення мистецтва. Однією з таких став Дім культури Nazva

Nazva розташована у Львові в одному з приміщень закинутого виробництва радіоелектронної медичної апаратури. Коли тусовка відбувається в подібній локації, ти не завжди до кінця впевнена, куди саме йдеш і чим то закінчиться. Десь такі ж думки й виникають, коли приходиш сюди вперше. 

Сіра радянська будівля заводу, по сусідству фабрика «Світоч» — теж доволі тьмяна, але нестерпно смачно пахне шоколадом. Втім, морок радянщини тут швидко розсіявся, бо там, де живе культура, завше є сонце.

Дім культури Nazva існує вже два роки. На створення Вікторію Дзизюк та Павла Гоца надихнули події Розстріляного відродження — вони глибоко переживають за українську культуру, тому вирішили заснувати платформу для проведення подій та розвитку молодих талантів. Ми поспілкувалися з ними.

Павло та Вікторія — засновники ДК Nazva

Павло:

Не можу сказати, що ми відчували якийсь фанатичний обов’язок відродити українську культуру — вона ж не помирала. Радше була ціль показати, що наше мистецтво може бути і є крутим. 

Усе почалось з того, що коли я був нервовим підлітком (і зараз ним є), то ходив по Львову і думав — так мало подій нормальних, усі якісь занудні. Це були або виставки з вином, де потрібно контролювати тон, і боже збав сказати щось голосніше чи, навпаки, — щось супершумне. Усюди були крайнощі, не було культури для відпочинку. 

Я ходив собі з Андрієм Саганом (львівський художник — ред.) і думав: та шо такоє? З Андрієм, власне, ми й відкрили Дім культури. Від нього залишився увесь брендинг і стилізація. Сьогодні він уже не причетний до Дому і готується вбивати москалів, а ми готуємось вбивати їх культурно. У нас оновилася команда. Маємо ще Віку — вона наш голоc SMM, є наша свіжа харківська кров Даша, Рома-історик і Ярік.

Частинка команди — Роман Коржик та Дарія Лісіч

Як для культури виборювали дім

Приміщення для платформи хлопці й дівчата настирливо добували телефонними дзвінками як не в міську раду, то серед знайомих. На врешті знайденій локації, крім приміщення, були ще заводські станки, купи пилу та сирі стіни.

Приміщення ДК до та після

Віка:

Ми почали розбивати стіни, прибирати, і все наче б класно, але ми чомусь вирішили робити це першого січня 2020-го. Опалення не було, працювали в куртках. Я іноді дивлюсь архіви й згадую, наскільки сині й потріскані були руки.

Павло:

Ціль була — реалізувати культуру, а яким методом — це вже другорядне. Я пішов на роботу в бібліотеку і мав 4000 гривень на місяць. І думав: ура, є гроші! Саган тоді працював у мобільних аксесуарах, у нього тоді було зарплати десь 5000 гривень. От ми й скинулися на першу оренду, а на залишок зарплати я купив банку фарби, Саган купив шпаклівку і валіки, а лопату ми позичили. 

Пам’ятаю, як Віка з таким перекривленим лицем тут підмітала. І вона в якийсь момент мені на питання, чи все добре, пошепки каже: «Слухай, може відмовимось, поки не пізно?».

У період створення дому культури Павло Гоц сильно захоплювався фізикою. За його словами, філософія назви Nazva приблизно така:

Фізика як нова магія і нова релігія сповідує те, що ми не можемо уявити, те, чому ми не придумали назву. І я подумав: точно, шо може бути крутіше, ніж назва — Nazva? Ти не можеш уявити те, в чого немає назви, бо ти його не називаєш, а в нас назва є — Nazva. Береш і уявляєш.

Віка:

Назва вже була, але треба було ще іменник. І перше, що спадало на думку — це будинок. Але будинок — це просто будівля, а от якщо буде дім, то це вже місце, де культура живе. Так і виник Дім культури Nazva.

Павло, Вікторія та ідейна натхненниця Кобза

Про принципи, ідеологію та шанси на вдосконалення

Уже два роки Вікторія та Павло разом із командою організовують події у Львові. Надають шанс для розвитку всім незалежно від якості продукту та досвіду. Єдиним табу щодо подій є програма виступу російською мовою.

Павло:

Цей дім культури створений завдяки ідеї, наративам, літературі, театру та політичним структурам Розстріляного відродження. Цих людей розстріляли за українську мову, тому ми не можемо ідеологічно собі дозволити тут російську.

Віка:

Стараємось давати шанс усім незалежно від якості продукту. Неважливо, чи це перший в житі сольник Дар’ї Лісіч (членкиня команди — ред.) чи це джем найгеніальнішого контрабасиста всіх часів і народів Марка Токара. Це зроблено для того, щоб як Марк, так і Даша могли ставати кращими.

Коли почалася війна

З початком війни ДК змінив свою діяльність. Уся команда займалась винятково волонтерством, а локацію Nazva віддали для прихистку біженців. Але душа прагнула культури, тому довелось шукати ще одне приміщення. 

На базі культурного осередку також утворився галицько-донбаський музичний гурт Nazva. Свій альтернативний артхаус хлопці грають для волонтерів та переселенців. Кажуть, так переконують людей, що не все пропало. Найближчим часом гурт обіцяє дебют альбому.

Павло:

Коли почалась війна, ми почали потужно волонтерити, займались виключно тим, що заселяли людей. Але ми з Яріком дуже хотіли щось робити. І я почав задумуватись — типу все класно, але без культури за шо ми воюємо? Якщо ми ще й нічого не робимо тут, де нас, по факту, не бомблять. 

Ми вирішили, що виселяти людей теж не класно, тим паче вони там організувались у волонтерські штаби. Подумали, що треба ще одну локацію, тому зараз є фактично два ДК: один організовує події, а інший працює як шелтер. Ми стараємось навіть у цих умовах жити в культурі. Раніше давали концерти волонтерам, заколабились із художником Михайлом Скопом, продаємо зараз його стікери за будь-яку суму, виручені кошти йдуть на ЗСУ.

Переселені митці в Nazva

Під час перебування в Nazvi познайомились із талановитими хлопцями з Харкова. Учасники музичного гурту KH8 провели перші дні війни у рідному місті, прожили персональні війни, аби знову склеїтись у музикантів, і сьогодні продовжують робити свою справу, хоч решта людей їхньої команди залишились вдома.

Гліб Ковальов та Іван Корольов знайомі давно, довго крутились в одній музичній тусовці ДК «Артерія» — локацію без перебільшень можна назвати місцем харківської музичної сили, говорять хлопці. Разом із іншими учасниками харків’яни створили спільний музичний проєкт. Оскільки філософія гурту — це спостереження подій і пропускання їх через власну призму, то першою назвою була «Камера Наблюдения» (КН). Сьогодні вони звучать як KH8 (читається англійською: «хейт»).

Гліб:

З одного боку, ми вловлювали, що КН — це щось співзвучне з Харковом. Також ми надихнулись тим, що у якомусь із епізодів мультика «Любов, смерть і роботи» була планета з назвою «Харків 8». Потім ще в пазл складається те, що був такий американський шпигунський супутник спостереження «KH-8». Тому зараз ми називаємось KH8 («Хейт»). Ми не можемо називатись інакше у контексті подій.

Гліб Ковальов та Іван Корольов — музиканти КН8

Інсайти воєнного часу та ставлення до музики в регіонах

Перші дні війни хлопці зустріли у рідному Харкові. Перед від’їздом встигли забрати лише інструменти, решта музичного обладнання залишилась вдома. Завдяки давнім знайомствам у Львові, сьогодні учасники гурту мають можливість працювати в львівському артцентрі, заробляти гроші, донатити та давати робочі місця іншим людям. 

Нещодавно KH8 ще з двома гуртами відіграли благодійний концерт, на якому зібрали 25 000 гривень на потреби армії.

Послухати музику хлопців можна за посиланням: Apple Music, Spotify, YouTube.

Учасникам гурту вдалось знайти своїх за мисленням людей у Львові, хоча більшість тусовок, на які вони потрапляють — харківські.

Іван:

Я був у Харкові 18 днів війни — їздив допомагав. Мені дуже пощастило, що раніше сюди переїхали Гліб та його дівчина. Це мої найближчі друзі, родичі, моя сім’я. Ці люди збирали мене по частинках десь два тижні, поки я не зміг себе полагодити. Я знайшов у Львові якісь певні сенси, відчуваю себе корисним на цій війні, хоч і в тилу. Страшно хочу до Харкова, але знаю, що там від мене менше користі.

Гліб:

Якщо трішки розфокусувати розум, то здається, що все харківське музичне ком’юніті просто вирішило махнути у Львів. Ми навіть не здогадувались, що тут така крута музична індустрія, зазвичай був якийсь бар’єр. 

Ми — Львів та Харків — ідентичні у ставленні до музики, але самі мотиви різняться. Нам дуже подобається те, що тут люди грають мислячи, занурюючись у свої рідні мотиви, культуру та ідентичність. Слухаючи цю музику, ми навчаємось. Дуже хотілося б, щоб такі інсайти прояснювались не під час війни.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також про текультурна спільнота західної України почала допомагати збирати гроші на ЗСУ.