Тексти

Боб Ділан, Прозоров, Каньє Вест: 6 артистів, що увірували в Бога

Максим Комлєв

Репер Каньє Вест нещодавно повідомив, що припиняє робити мирську музику і надалі працюватиме в жанрі госпелу. Результатом прозріння став альбом Jesus Is King, де він 26 разів повторює слово «Lord», 27 — «God», а «Jesus» згадує 33 рази.

Різкі метаморфози в творчості репера відбулися не просто так. Ми знайшли ще 6 артистів, які у своїй музиці зверталися до Бога. Нерідко причиною цього були важкі, часом трагічні події в їхньому житті.

Боб Ділан

29 липня 1966 року Боб Ділан потрапив у аварію на своєму мотоциклі. Чому, як це сталося і які травми отримав музикант, точно невідомо — швидку не викликали. Історія дозволила йому на деякий час сховатися від публіки та припинити виступати.

Він повернувся через рік із альбомом John Wesley Harding. Тут артист уперше звертається до релігійної тематики, аналізує біблійні тексти. Саме тут була пісня All Along the Watchtower, лірика якої навіяна віршами з Книги пророка Ісаї зі Старого Заповіту. Цю композицію згодом переспіває Джимі Хендрікс, і вона назавжди увійде в історію, як один із найкращих каверів.

Повноцінний християнський період у творчості Боба Ділана розпочався наприкінці 1970-их. Той період можна назвати кризовим: альбоми та виступи отримували все більше критики, до того ж в 1977 році артист розлучився з дружиною Сарою.

На цьому фоні, під впливом видінь Ісуса Христа і хрестика, який хтось із натовпу кинув на сцену під час концерту, Боб Ділан став євангельським християнином. Його альбоми Slow Train Coming (1979) і Saved (1980) фокусуються на темі віри та релігії. Транзитом через альбом Shot Of Love (1981) у 1983 Ділан повернувся до світської музики.

MC Hammer

На початку 1990-х автор хіта U Can’t Touch This був королем хіп-хопу. Його альбом Please Hammer Don’t Hurt Em отримав три премії «Греммі» досі залишається найбільш продаваним реп-альбомом в історії (більше 25 мільйонів копій).

На піку кар’єри MC Hammer протримався недовго. Його наступні два альбоми і близько не дотянули до успіху попереднього. Продажі падали, лейбл відмовився від артиста, вести багате життя з тачками та віллами він більше не міг. Уже в 1996-му репер збанкрутів і мав борг у 13 мільйонів доларів.

На цьому MC Hammer прозрів. Він згадав про дитинство та церковне виховання, те, як у 22 років свідомо вирішив нести боже слово у світ. Додайте до цього обіцянки записувати пісні, які вихваляють Бога, на кожному альбомі. Тоді репер зрозумів, що успіх і слава віддалили його від віри та стали причиною проблем у житті.

Відмовившись від абревіатури «MC», у 1999-му Hammer записав альбом Family Affair, наповнений євангельскими текстами. Реліз не був успішним, але релігія врятувала артиста. Він почав проводити щотижневі зустрічі в церкві, випустив книгу і ще кілька провальних альбомів.

Василь «Прозоров» Переверзєв

Свого часу Василь Переверзєв був фронтменом культового гурту «ТОЛ», який припинив існування в 2013-му. Офіційна причина — стан здоров’я музиканта. Тоді ж він випав із інфопростору. Через кілька років Василь повернувся зовсім іншою людиною.

«Спосіб життя в мене був не найкращий — я і п’яний за кермо сідав, і трахав, що попало. Це було суцільне пекло на землі», — розказав Василь у інтерв’ю 2015 року. Але після добровільного відчуження він почав грати легку акустичну музику в проекті «ПНД». У своїх піснях співає про любов до себе та ближніх, часто говорить про Бога в інтерв’ю. Артист повністю поміняв своє ставлення до життя. Віра була однією зі складових переродження Василя Прозорова.

«Ісус Христос для мене — це стопудовий приклад для кожної людини. Всі ми можемо бути такими, як він. Просто Ісус прийшов і показував людям добро, якщо не брати до уваги чудеса, коли він оживляє людей. Хоча, я думаю, якби ми пішли за ним, точніше, якби люди прислухалися, якби його вчення поширювали і передавали з покоління в покоління, то, можливо, були б і такі випадки.» 

Ел Грін

Наприкінці 1960-х — початку 70-х років минулого сторіччя Ел Грін сформувався як один із головних виконавців ритм-енд-блюзу та соулу. Його хіти Tired of Being Alone, Look What You Done For Me, I’m Still in Love with You посідали верхні сходинки чартів Billboard.

1974-й став переломним у житті артиста. Його дівчина, Мері Вайт, розчарована тим, що Ел Грін не хотів з нею одружуватися, вчинила самогубство. Спочатку вона облила співака кропом, коли той був у ванні, а потім застрелилася з його пістолета.

Після цього Ел Грін став пастором у церкві, але ще кілька років випускав альбоми в жанрі ритм-енд-блюзу. Вони отримали погані відгуки та низькі продажі, і в 1980-му артист перейшов до госпелу, випустивши впродовж 7 років 8 успішних альбомів.

Літл Річард

Засновник рок-н-ролу, автор хіта Tutti Frutti, у 1957 році Літл Річард приголомшив усіх заявою. На концерті в Австралії він повідомив, що залишає світ музики і присвятить себе християнству.

Причина такого кроку доволі містична. В автобіографії Літл Річард згадував про політ із Мельбурна до Сіднея, який проходив неспокійно. За словами музиканта, він бачив розпечені двигуни і відчував, що ангели підтримують літак.

Наступний знак Літл Річард отримав на концерті. Під час виступу він помітив вогняну кулю, що пролетіла над ним у небі. Насправді це були наслідки запуску першого радянського космічного супутника, але Літл Річард прийняв його за божий знак.

Далі — більше. Після туру Австралією артист на кілька днів залишився в країні. Пізніше він дізнався, що літак, на якому він мав вилетіти до США, розбився. Пазл склався — після цих сигналів Літл Річард почав вивчати теологію в коледжі, став священиком і випустив три госпел-альбоми. У 1962 році повернувся до рок-н-ролу.

No Malice

Разом із братом, відомим репером Pusha T, Джин Торнтон у середині 1990-х сформував реп-дует Clipse. Він випустив три альбоми, в яких хлопці розповідали про своє гангстерське минуле і торгівлю наркотиками.

Дует призупинився в 2014-му. За рік до цього Pusha T, вже відомий як один із найближчих колег Каньє Веста, випустив успішний дебютний альбом.

No Malice теж розпочав сольну кар’єру. Під впливом арешту менеджера Clipse за торгівлю наркотиками та в результаті зміни поглядів на життя, вже на другому альбомі Let the Dead Bury the Dead він остаточно порвав з темою наркотиків і почав робити християнський реп.

Возз’єднання братів відбулося якраз на останньому альбомі Каньє. Кожен із них зачитав по куплету на треку Use This Gospel.

Читайте також про сімох артистів, які переїхали жити до України.