Тексти

9 найкрутіших музичних колаборацій Джеймса Блейка

Марта Леськів

Джеймс Блейк — британський співак, продюсер, композитор і піаніст, у якого в арсеналі чотири студійних альбоми, «Греммі» у п’яти номінаціях і статус сумного хлопця, який він отримав за свої перші три альбоми. Проте після перерви Джеймс повернувся з альбомом Assume Form і показав, що він більше не сумний Джеймс, а людина, яка не боїться експериментувати і створювати музику, що абсолютно виходить за рамки того, що він будь-коли робив.

Поки Блейк активно працює над новим альбомом, згадуємо, чому з ним мріють співпрацювати Бейонсе, Каньє Вест, Джастін Вернон і ще з десяток хіп-хоп-виконавців.

Beyonce — Forward

Великим копняком, який відкрив Блейка світу, стала співпраця з королевою поп-музики Бейонсе, і дружба у них склалась цікава. Блейк з’явився на її альбомі Lemonade, у пісні Forward, яка звучала зовсім інакше в початковому варіанті. Але у Блейка були свої плани. До музиканта звернулась команда виконавиці і його запросили у студію попрацювати над треком.

За словами Джеймса, він ніколи не виконував чиїсь пісні, тому навіть не здогадувався, що текст уже написаний, а його місія — лише заспівати.

Я дістав телефон і виконав слова власного авторства, які були на іншу тему та загалом про когось іншого, але якимось чином це вписалось в альбом

— Джеймс Блейк

Forward відкрила Джеймса ширшій аудиторії, виконавець залетів у Топ-100 хітів від Billboard. Блейк розповідав, що цей досвід допоміг йому подивитися на індустрію та успіх зовсім по-новому.

James Blake — Mile High feat. Travis Scott and Metro Boomin

У своєму четвертому студійному альбомі Assume Form, Блейк занурився у дослідження світу репу та хіп-хопу. В цьому йому допомогли Тревіс Скотт, Metro Boomin, Andre 3000, Moses Sumney і Rosalia.

До цього проекту було залучено більше людей, ніж будь-коли. Мені допомагали справді вражаючі люди. Мені здається, що це радше колективний, ніж сольний альбом.

— Джеймс Блейк про Assume Form

Mile High — неочікуване комбо, яке так круто спрацювало, ніби ці троє музикантів були народжені, щоб працювати разом. А ще Джеймс Блейк дивує тим, що читає  в цьому треку реп не гірше за Тревіса.

James Blake — I Need A Forest Fire (ft. Bon Iver)

Assume Form багатий не лише на хіп-хоп виконавців, тут знайшлось місце і для давнього друга Блейка — Джастіна Вернона, вокаліста та гітариста Bon Iver. Вернон зауважив, що трек I Need a Forest Fire з альбому The Colour in Anything народився «з неймовірного випадку та великої дружби».

Ця робота — прекрасний приклад того, як двоє самобутніх виконавців залишаються вірними собі та впізнаваними, але й разом звучать неймовірно природно та збалансовано. Здається, ніби вони одночасно написали одну і ту ж пісню і вирішили об’єднати дві версії. Роботу з Верноном Блейк назвав честю для себе, а Джастіну так сподобалось працювати разом, що згодом Блейк з’явився у треку Bon Iver iMi з альбому I,I.

James Blake — Tell Them ft. Metro Boomin & Moses Sumney

Одна з найнеочікуваніших колаборацій альбому — трек з сінгером-сонграйтером Moses Sumney, який раніше працював з Solange, Beck і Суф’яном Стівенсом. Sumney набув популярності у 2014, коли випустив свій перший EP Mid-City Island, де здивував слухачів своїм неземним голосом. Він також їздив у тур з Блейком ще до запису спільної пісні.

Moses виступав зі мною декілька років тому. Кожного виступу йому аплодували стоячи, і це він тоді був на розігріві. Ця пісня — монолог до зустрічі на одну ніч. Тут і страх, і небажання підпускати когось заблизько — певний самоаналіз, якщо коротко.

— Джеймс Блейк про Tell Them

Окрім роботою з Moses Sumney, Блейк може похвалитись співпрацею з Metro Boomin — американським продюсером, музикантом та діджеєм. У 2017-му журнал Forbes назвав Metro одним із найвпливовіших та найпопулярніших хітмейкерів у світі.

Тривожна і темна, Tell Them поєднує в собі типові для Metro Boomin барабани і хриплий фальцет Sumney, ідеально збалансований глибоким голосом Блейка.

James Blake — Barefoot In The Park feat. Rosalía

Здається, під час запису Assume Form Блейк поставив собі за ціль попрацювати з усіма музикантами світу, бо як ще пояснити те, що на Bon Iver, Moses Sumney, Metro Boomin і Тревісові Скотту Блейк не зупинився і здивував слухачів треком, який виділяється з альбому? Barefoot In The Park — спільна робота Джеймса та іспанської виконавиці Розалії.

Коли не розумієш слів, усе набуває зовсім іншого значення — ти чуєш тільки романтику іспанської мови

— Джеймс Блейк про Tell Them

Коли Блейк вперше почув дебютник Розалії, він зрозумів, що «дуже давно не чув чогось настільки вразливого, справжнього і руйнівного водночас». Блейк запропонував виконавиці зустрітись у студії, щоб подивитись, які з цього народяться пісні. За один день Розалія і Блейк записали три пісні, однією з яких стала Barefoot In The Park. Свій внесок у трек Розалія зробила у вигляді іспаномовних куплетів.

James Blake — Where’s The Catch? (feat. André 3000)

У Assume Form Блейк зібрав усіх найкращих представників реп-сцени, і Where’s The Catch? це підтверджує. Цей трек — результат плідної співпраці музикантів, які відкрито говорять про депресію та тривогу, пережиті на власному досвіді.

«У чому пастка?» — питає Блейк, якого переповнює тривога, бо його стосунки з коханою здаються занадто ідеальними, щоб бути правдою. André 3000 (американський репер з хіп-хоп дуету Outkast), в свою чергу, говорить про ментальне здоров’я та особисті проблеми — він не може позбутись постійної параної, що тримає його у клітці.

За словами André 3000, у нього діагностували соціальну тривожність і він завжди старався відкрито про це говорити. Джеймс Блейк також ніколи не соромився відкривати слухачам свою боротьбу з внутрішніми демонами, і Where’s The Catch? — це ще одна спроба артиста змусити слухачів задуматись над глибокими проблемами, а легенда репу та хіп-хопу André 3000 йому в цьому допоміг.

James Blake Feat. Chance The Rapper — Life Round Here

Chance The Rapper (aka Чанселор Джонатан Беннетт) — американський репер, чий альбом Coloring Book став першим у світі мікстейпом, що отримав премію «Греммі».

Коли Блейк випустив платівку Overgrown, трек Life Round Here звучав занадто спокійно та сонливо навіть для Джеймса. Ідея зробити ремікс на пісню належить Беннетту, і тривалий час аудиторія думала, що ця колаборація — результат того, що Блейк і Беннетт були сусідами.

Чутки про те, що виконавці жили разом, спричинили шквал емоцій у слухачів і надії на те, що сусідство двох легенд породить тонну крутої музики. Цього не сталось, але Life Round Here у реміксі Беннетта точно звучить бадьоріше, хоча сумного Блейка ми все одно любимо.

Kehlani — Grieving

У травні 2020 року Блейк записав пісню разом з Kehlani — американською хіп-хоп та R&B-виконавицею. Трек увійшов у альбом співачки It Was Good Until It Wasn’t, і критики вже називають його однією з найкращих робіт Блейка у жанрі хіп-хопу.

Ця пісня — поєднання солодкого голосу Kehlani та складного, емоційного співу Блейка. Сама виконавиця вважає Grieving найкращою піснею в альбомі та розповідає, що завжди мріяла працювати з Блейком, він здавався їй недосяжним.

Одного дня я жартома сказала, що було б круто працювати з Джеймсом Блейком, і бац — йому розповіли про мене і він запросив мене додому, познайомив зі своєю дівчиною і сказав, що мій останній трек — його улюблений. Я сиділа і думала: «Він знає про моє існування?!»

— Kehlani

Mustafa — Come Back

У березні поет і співак з Торонто Mustafa випустив свій перший сингл Stay Alive, який спродюсував Джеймс Блейк. А вже в червні вийшла пісня Come Back і лайв-відео на неї. Come Back — присвята тим, кого суспільство втратило занадто рано. Тому, коли Mustafa спитали про колаборацію, той подякував Джеймсу та сказав, що той «допоміг йому звільнити свої емоції, коли він був ще юним, та зараз допомагає йому розповідати історії людей, які померли молодими».

Ще декілька років тому, коли Джеймс Блейк записував треки у своїй спальні і слухачі називали його «тим сумним хлопцем», ніхто і подумати не міг, що цей британець підкорить серця найбільших зірок музичної індустрії та буде працювати з легендами хіп-хопу.

Блейк — той безцінний талановитий продюсер, чиїм впізнаваним саундом і аранжуванням захоплюється Каньє Уест. Йому дозволяє переписувати власні пісні Бейонсе, а інші сучасні виконавці мріють записати з ним хоч один трек. Джеймс Блейк довів не тільки собі, але й слухачам, критикам та колегам по цеху, що він здатен змінюватись, експериментувати та рухатись вперед. Хтозна, чим Блейк здивує свою аудиторію найближчим часом.

Читайте також про те, хто такий невгамовний фрік Олівер Трі, автор одного з найхітовіших альбомів 2020 року.