Міністерство культури та інформаційної політики України подало на затвердження Уряду жорсткіший порядок отримання дозволів на тимчасовий виїзд за кордон для чоловіків призовного віку. Це стосується і музикантів, які виїжджають з метою благодійних виступів.
Новини
В Україні почали обмежувати виїзд чоловікам-артистам. Культурні організації закликають до діалогу
Раніше для виїзду за кордон музиканти призовного віку мали надіслати Мінкульту контракт про співпрацю з букінг-агентством або запрошувальною стороною, запрошення від організаторів і лист-запит від осіб, які хочуть виїхати.
Історія з Андрієм Щегелем
Стендап-комік Андрій Щегель виїхав із України за дозволом Мінкульту на тимчасовий виїзд попри три повістки зʼявитися до Територіального центру комплектування. Спочатку він виїхав до Ірландії, а згодом — до Туреччини. Назад комік повертатися не хоче. 1 березня він повідомив про це в інтервʼю Роману Скрипіну.
«З’їбався як щур. У мене три повістки. Я не боюсь воєнкомів. Визначаю себе як вільну людину. Зрозумів, що мені некомфортно і я більше не можу, знайшов собі спосіб з’їбатися та пожити в комфортній психологічній обстановці», — заявив Щегель.
4 березня Міністерство вирішило посилити контроль надання дозволів на виїзд для артистів. Ситуацію з Андрієм Щегелем буде взято під контроль правоохоронців.
«Дії коміка є неприпустимими в умовах воєнного стану, в час, коли переважна більшість свідомих чоловіків залишаються у країні та готові воювати за збереження нашої держави. З метою запобігання подібним наступним ситуаціям, МКІП разом із правоохоронними органами буде ініціювати посилення відповідальності за порушення правил виїзду та повернення до України чоловіків призовного віку», — повідомили у Мінкульті.
Андрій Щегель заявив, що разом із ним за дозволом Мінкультури виїхали ще четверо людей. Хто вони та чи повернулися в Україну — невідомо.
Що відбувається зараз
7 березня в етері національного телемарафону секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов повідомив, що на найближчому засіданні Ставки Головнокомандувача розглянуть питання щодо дозволів на тимчасовий виїзд чоловіків за кордон.
Тому офіційно нових правил виїзду за кордон ще не було озвучено, однак музикантів уже починають «завертати». Зокрема Катерина Войчук, співзасновниця фонду Musicians Defend Ukraine, повідомила про призупинення видачі дозволів на виїзд.
якшо шо, то міністерство вже призупинило видачу дозволів артистам на виїзд закордон.
“в України є справжні вороги, і це точно не я”, каже. плюнуть в морду хочеться і більш нічо— Катя Войчук (@voichukatia) March 6, 2023
Катерина Войчук розповіла СЛУХ детальніше про цю історію та що відбулось після:
«Мій твіт був на основі інформації, отриманої з гарячої лінії Мінкульту в день публікації. Інформацію отримала від товариша, який організовував виїзд двом джазовим музикантам, Ратміру Білодіду та Павлу Гальченко, на подію в Берліні. Зараз артисти вже закордоном. Вони буквально пішли в Міністерство, отримали консультацію. Їм сказали, які документи потрібно донести та які дані надати. Процедуру пройшли та виїхали.
Відмова у дозволах була частим явищем і раніше. Але зараз стало зрозуміло, що система з дуже великими дірками, якщо реальним музикантам треба сподіватись на удачу в отриманні дозволів, а «артисти» без запланованих концертів та інших підстав можуть вільно виїжджати та не повертатись. Питання виникає не тільки до порушників, а й до органу, що видає дозволи.
Знаю також, що зараз готуються до масштабних турів кілька відомих закордоном українських гуртів, зокрема White Ward. Якщо їхній тур на десятки концертів скасують через недосконалу процедуру, це буде велика фінансова і репутаційна втрата».
Вінницькому джаз-панк-гурту The Hypnotunez відмовили при виїзді за кордон. 8-го березня вони мали розпочати тур Німеччиною на 20 міст. Вони повідомили, що тур скасовано.
Пізніше гурт заявив, що тур все ж таки відбудеться.
Також скасував свій тур київський дез-метал-гурт Schizogen, який хотів зібрати гроші на підтримку ЗСУ.
«Українські артисти мали можливість покинути нашу країну та зіграти шоу, представити нашу культуру і повернутися додому. Але деякі особи порушили ці правила, не повернулися в Україну, і одна з них сказала про це на інтерв’ю минулих вихідних дуже непохитним тоном.
Також він сказав погані слова про наших захисників і про наших людей взагалі. Ми впевнені, що він пошкодує, але буде занадто пізно», — заявили Schizogen.
У фонді Musicians Defend Ukraine, який підтримує музикантів на фронті, зазначили, що щомісяця у звітах вони вказують назви гуртів, що надсилають прибуток із концертів, від продажу музики і мерчу в Україні та за кордоном. Це основна частина надходжень фонду.
Зазначимо, що наразі активно гастролюють із благодійними концертами гурти «Бумбокс» та «Жадан і Собаки». Виступи за кордоном заплановані зокрема в «Океану Ельзи», у турі по США наразі перебувають Kalush Orchestra.
Окрім того, 9 березня Всеукраїнська Асоціація Музичних Подій запустила ініціативу #культурнийшлях. Вона закликає українську владу «притягнути зрадників до відповідальності» і створити прозору процедуру отримання дозволів на перетин кордону. А митців, що вже неодноразово їздили з концертами та повернулися, — розповісти про допомогу ЗСУ благодійними концертами та популяризацію української культури за кордоном.
Ми оновимо інформацію, коли Мінкульт затвердить порядок отримання дозволу про виїзд чоловіків призовного віку за кордон.
Дивіться також кліп Ship Her Son, створений зі штучним інтелектом.
Дивіться також кліп Ship Her Son, створений зі штучним інтелектом.