Після суперечок навколо текстів гурту SKINHATE та його участі на цьогорічному The Best Ukrainian Metal Act, відразу пʼять гуртів відмовилися від участі у премії — True Tough, BLIND8, Nora Plan, Fitz Roy та «ОТЕЦЬ». Розповідаємо про причини разом із коментарями гуртів та організаторів BUMA.
Новини
Колективи відмовляються від участі у премії The Best Ukrainian Metal Act. Як це коментують сторони конфлікту
Як усе почалося
5-го січня Юрій Бондарчук, сольний виконавець і колишній фронтмен гурту oh, deer!, опублікував пост, у якому звернув увагу на гомофобні та мізогінні тексти пісень SKINHATE. Після цього почала дискусія і навколо доцільності виступу гурту, і щодо позиції премії по ситуації.
У той же день Владислав Ляшенко, організатор BUMA, відповів, що «хардкор-двіжуха вирішила заканселити» колектив, який давно не грає пісні з гомофобними текстами, а сама проблема, на його думку, «висмоктана з пальця». Детальніше про це СЛУХ розповідав в окремій публікації з коментарями SKINHATE.
Також у своїх постах Владислав Ляшенко назвав ситуацію із BUMA спробою натиснути на організаторів та заборонити SKINHATE виступати, а самих учасників конфлікту — «зграєю бродячих собак». Наразі пости у Facebook приховані для деяких користувачів.
Протягом наступних днів від участі та виступів на премії відмовилися п’ять гуртів. СЛУХ поспілкувався з кожним, а також із Владиславом Ляшенком і Євгеном Тимчиком, вокалістом колективів Septa і The Nietzsche. Він мав бути ведучим заходу, але також відмовився після перемовин з організаторами.
Що кажуть гурти
Nora Plan
«Ми відмовилися як мінімум через повагу до самих себе. Бо якось неприкольно, коли головний організатор каже, що всі учасники — це собаки і не тільки. Завжди думали, що повага має бути з усіх сторін, від нас до організаторів і навпаки.
У когось якась позиція і за свою позицію людей обзивають собаками. Зараз, навпаки, всі мали б просто спілкуватись нормально і щось вирішувати навіть у приватних повідомленнях».
«ОТЕЦЬ»
«Ми проаналізували, що говорять усі сторони і вирішили зняти свою кандидатуру. Ми не вправі виносити все, що знаємо, на рахунок цієї ситуації, сперечатися і сваритися дуже не любимо. От ми і вирішили, що просто відмовитись буде найправильніше».
BLIND8
«Ми відмовились від участі у премії через неповагу від організатора. Абсолютно необґрунтовані звинувачення у змові, шантажі, фашизмі, підкріплене образами “зграя бродячих собак”, тощо.
Ми владні висловлювати свою позицію. Хтось з нею погоджується, хтось ні. Вимагати від організатора якихось дій не можемо, проте можемо виражати свій протест, у цьому і є квінтесенція свободи слова. Наша відмова від участі — це результат послідовних дій організаторів і тих же SKINHATE».
Fitz Roy
«SKINHATE дали коментар, проблема вичерпана. Те, що вони далі репостили скріни, які суперечать їх же офіційним заявам — сприймалось як хайп і тролінг. Хоча створювати протиріччя в медійному спілкуванні — не нормально, тому що градус срачу підіймався замість того, щоб затихнути. Люди приходили заряджені та кожен наступний коментар був ще більш заряджений, ніж попередній.
Організатор написав серію постів, де зневажливо поставився до позиції гуртів, завернувши це під “літературний хід”. Частину гуртів ігнорив в особистих діалогах, хоча, можливо, він просто не мав достатньо часу, щоб швидко реагувати. Заклик до кенселу був радше спробою привернути увагу SKINHATE, щоб поставити крапку на дискурсі, адже гурти здебільшого активно цю ідею серед своїх спільнот не поширювали»
На третій день ми з номінантами та ведучими створили чат, щоб зрозуміти настрої кожного, заморозити дискусію від офіційних гарячих заяв кожного з учасників цього конфлікту — щоб це не вилилось у непередбачувані наслідки».
Також Fitz Roy розповіли СЛУХ, що при спробах пояснити організатору, що потрібно «знизити градус» публічних заяв усіх сторін, отримали у відповідь, що це «шантаж, змова, цілеспрямований напад»:
«Ми не пропонували організаторам відмовитись від поглядів та позицій, а лише дати спробу визнати, що назвати гурти “зграєю бродячих собак, рекетирів, шантажистів” у публічному просторі було грубо.
У відповідь нам запропонували, забрати всі свої дописи, позиції, коментарі, публічно вибачитись, а потім організатори зроблять апдейт у пості про “напад зграї бродячих псів”, що “собаки виявились не собаками”. Така пропозиція нам не підійшла»
У Fitz Roy зазначили, що Владислав Ляшенко забанив одного з учасників колективу після особистої розмови у соцмережах.
True Tough
Гурт пояснив, що відмовився через «хамство організаторів і максимальну неповагу»:
«Якщо у вас залишились скріни постів Ляшенка, то ви могли помітити, як він висловлювався в сторону номінантів. На нашу думку, не дуже адекватно і професійно з його боку. Також ми намагались дізнатись у приватній бесіді, про кого йшлось у постах Ляшенка та BUMA, бо чітко назв гуртів, які “скоординовано атакували премію”, не було названо. На що ми отримали досить грубу відповідь»
В особистій переписці (редакція СЛУХ має скріншоти) True Tough із Владиславом Ляшенком він написав, що не сумнівається, що конфліктна ситуація — це спланована та неадекватна атака на SKINHATE та премію. На його думку, колективи не розібралися в ситуації, «прийшли в чужий “дім” і почали щось диктувати».
«Ви вирішили вказувати нам, що робити і кого запрошувати? З чого така самовпевненість? З чого таке нахабство? Я не вважаю запрошення SKINHATE і приблизно зашкварним. І не вам вирішувати їхню долю».
Євген Тимчик (Septa, The Nietzsche)
6-го січня Євген Тимчик публічно висловився з приводу скандалу навколо SKINHATE у соцмережах. 9-го січня він заявив, що не буде ведучим під час BUMA:
«Три дні я намагався деескалувати ситуацію і дійти до компромісу, але, на жаль, це виявилось неможливим. Цього року ви не почуєте мій дебютний стендап на BUMA»
Також Євген тезисно пояснив своє рішення та власне бачення ситуації. Ось декілька з них:
- старі тексти SKINHATE — не стьоб, а прямий заклик бити геїв і знецінювати жінок (не всі це знали);
- вішати ярлики на лого BUMA було неправильно;
- вимога від гуртів зняти SKINHATE була необачна;
- ніхто не кенселив BUMA як явище, а SKINHATE як гурт;
- називати тих, хто були незадоволені текстами SKINHATE, шавками і собаками — супер ненормально, особливо від організаторів;
- SKINHATE зробили більш-менш нормальну заяву, але вона ніяк не корелює з їхніми подальшими діями — лайки, репости тощо;
- від BUMA не було прямої реакції на оригінальну проблему, тобто на тексти. Все, що написано — реакція на нібито атаку.
«Висновок: проблема гомофобії і мізогінії пройшла повз, гурти знімаються не через це, а через неповагу до них. Як із такими настроями і атмосферою може пройти такий івент, я не знаю».
Що говорить Владислав Ляшенко, організатор BUMA
— Я проти того, що замовчується те, з чого почалися мої емоційні висловлювання. А почалося все з травлі в інтернеті гурту SKINHATE. Тобто гурти не звернулися до нас, а одразу почали висувати публічні вимоги з відміною виступу SKINHATE. А за декілька хвилин до цього я побачив пост Юрія Бондарчука з претензіями до гурту і премії, з образою і звинуваченнями BUMA в гомофобії.
Звичайно, я сприйняв усе це, як сплановану атаку на премію та гурт. І, вважаю, мав право на будь-яку реакцію. Бо кенселити будь-який український гурт (тим паче з максимально патріотичною позицією) в жодному разі неприпустимо. Відміни виступів під тиском — дуже токсична річ для індустрії.
Чому, на вашу думку, гурти почали масово відмовлятися від участі?
— Вони спочатку намагалися скасувати виступ гурту SKINHATE, а коли не вийшло, вирішили сформувати претензії до моїх слів. Хоча там навіть матюків не було.
Причому, як з’ясувалося, причини вимоги скасувати всіх були різні. Комусь просто не подобався гурт і все.
Усі гурти були запрошені на премію. Всі зголосилися, ніяких вимог, більших за оговорені, не було. Чому вони вирішили, що можна чогось вимагати ще, не знаю.
Чому запрошені в «мій дім» люди починають щось від мене агресивно вимагати? Так, для мене вони агресори, які вимагали від мене надприродних і збочених (в моєму розумінні) дій. Щоб я пішов врозріз зі своєю совістю, скасував виступ банди, з якою я домовився. При тому, що я людина слова.
А як вони самі це аргументували?
— Усі в один голос аргументували неповагою до них. А в мене і не буде поваги до агресорів. До тих, хто взяв участь у цій недостойній травлі моїх товаришів з поважного гурту. Вибачень з їхнього боку не було, то як мені реагувати?
Чи не вважаєте ви, що саме через емоційні заяви у соцмережах учасники BUMA відмовляються від участі у премії, а не через тексти SKINHATE?
— У фінальному списку пред’яв від ексведучого Євгена Тимчика все ж були тексти гурту. Тому казати, що все це не через тексти, було б маніпуляцією. У будь-якому разі це їхній вибір. По-перше, взяти участь в брудній кампанії проти гурту та премії, а потім образитися на мої висловлювання. І, по-друге, знятися з виступу. Я ж знаю, що їхні дії були скоординованими, що є якийсь чат, де вони всі спілкуються.
У мене були перемовини з деякими ексучасниками. І ми були на шляху до якоїсь згоди і закриття проблеми. Але деяким це все було вже нецікаво і вони першими оголосили про відмову. Іншим, мабуть, нічого не залишилось, як підтримати їх.
Тому вийшло як вийшло. Я викликав вогонь на себе, відстояв SKINHATE, але вигрібаю весь цей бруд. А якщо причина для їхньої відмови і протесту вже не тексти гурту, то я написав правильно і це дійсно була запущена кимось травля? В якій навіть деякі не розібралися, а топили «за компанію». Тобто вони визнають помилковість свого наїзду. А ворогом призначили тепер мене.
Якісь особисто мені не знайомі тіпи проти моєї волі призначили мене жертвою, поставили в патову ситуацію, коли кожен із варіантів приведе до репутаційних втрат. Я зробив свій вибір по совісті, не викинув із лайнапу старих товаришів, з якими домовився. Бо моє слово щось важить, бо для мене дружба щось означає. Всі звинувачення на адресу SKINHATE досі вважаю притягнутими за вуха.
Вважаю, що мав право на будь-яку реакцію з цього приводу. І засуджувати мене — останнє діло.
Чи відбудеться премія
10 січня у соцмережах BUMA було опубліковано звернення щодо ситуації навколо премії:
«Просимо вибачення у аудиторії за заподіяні незручності й за те, що ви стали свідками цього скандалу. Для нас було важливо відстояти право гурту SKINHATE на виступ. Тому що ми не сприймаємо будь-якої відміни під тиском. Тому що ми живемо у вільній країні, де творчість не цензурується, а артист може самовиражатися у різних формах.
Щодо текстів пісень, то ми вважаємо їх відображенням дійсності очами того чи іншого героя історії. І ніколи не сприймали їх як заклики до насильства. Ні зараз, ні 20 років тому».
Також організатори повідомили, що оновлений склад BUMA-2022 оголосять найближчими днями. Наразі тривають перемовини з іншими гуртами.
Читайте також матеріал про найочікуваніші світові альбоми 2023 року.
Читайте також матеріал про найочікуваніші світові альбоми 2023 року.