Лейбл PAPA Music виклав дипфейк із обличчям виконавця Wellboy (Антон Вельбой) у TikTok-акаунті артиста. Ми поспілкувалися з двома сторонами інциденту та запитали юристку про законність таких дій.
Новини
Лейбл PAPA Music виклав дипфейк із обличчям Wellboy. Наскільки це законно?
Нещодавно у TikTok-акаунті wellboy.music зʼявилося відео, у якому артист начебто танцює під трек «Пустоцвіт». Як виявилося, відео — згенерований штучним інтелектом дипфейк.
@wellboy.music WELLBOY – Пустоцвіт #wellboy #пустоцвіт #україна ♬ Пустоцвіт – Wellboy
Фанати одразу помітили штучність обличчя на ролику і висловили своє обурення у коментарях.
Ми запитали Антона Вельбоя, чи дійсно відео — дипфейк і чи має артист доступ до цього TikTok-акаунту. Музикант відповів, що на ролику не він і що зараз не має доступу до публікування відео на своєму акаунті wellboy.music. На запитання, чи мав взагалі лейбл право на використання його обличчя для цього відео й публікації, Вельбой відповів заперечно.
Колишній продюсер артиста Євген Тріплов дав СЛУХ офіційний коментар лейблу:
«У лейбла PAPA music згідно з чинним контрактом із Антоном Вельбоєм є права на використання фото, відео й музичних матеріалів та торговельної марки. Ми, як і казали раніше, діємо виключно в юридичній площині, не порушуємо контракт, на відміну від Вельбоя. Днями вже відбулося перше судове засідання. Сторона Антона попросила відтермінувати слухання.
Окремо зауважуємо, що лейбл PAPA Music декілька разів запропонував стороні Антона прийти й мирно врегулювати це питання. Але досі відповіді на пропозицію мирного врегулювання не було.
Антон Вельбой продовжує використовувати наші пісні на приватних вечірках, корпоративах. Наші представники всі порушення фіксують. Так, наприклад, ми знаємо, що у серпні Антона запросили виступити у Польщі на EASY BUSY FEST, організатором якого є компанія VPISKA, де Антон збирається також виконувати пісні, що належать PAPA music. Про це ми сповістили організаторів заходу, але вони ігнорують це питання, посилаючись на те, що зробили Вельбою передплату за виступ».
Ми запитали у юристки практики IP & Media Марії Єсипович із юридичної компанії Axon Partners про легітимність використання обличчя артиста у дипфейках без його згоди.
«Як відомо, PAPA music за контрактами володіє правами на використання творів Wellboy — виконань, пісень, записів, тощо. Тобто демку “Пустоцвіту” лейбл має право використовувати. Якщо з правами на пісню все зрозуміло, то до дипфейку в цілому є питання.
Хоча всі майнові авторські права на пісні Wellboy належать PAPA music, не варто забувати про існування особистих немайнових прав, відмовитись від яких неможливо. Антон має право забороняти під час будь-якого використання твору згадування свого імені, обирати псевдонім, вимагати збереження цілісності твору, протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору, тощо. Схожі норми діють і щодо конкретних виконань пісень.
Використання дипфейку в Україні торкається ряду суміжних питань, аналіз яких допоможе зрозуміти, чи все ок, чи пора захищати свої права. В той же час варто розуміти, що передача майнових авторських прав на твори не дорівнює передачі прав на обличчя, тіло й особистість виконавця», — коментує Марія.
Тобто інцидент цілком заслуговує стати причиною для чергових судових спорів між артистом і лейблом.
У квітні Wellboy заявив, що припиняє співпрацю зі своїм музичним продюсером Євгеном Тріпловим і лейблом PAPA music. Однак Тріплов звинувачує Марту Останкову, колишню директорку Антона Вельбоя, у тому, що вона переманила артиста.
Читайте також: лейбл PAPA Music випустив нову пісню Wellboy без відома артиста.
Читайте також: лейбл PAPA Music випустив нову пісню Wellboy без відома артиста.