Новини

Що саме забороняє новий закон про російську музику в Україні? Пояснює співавтор

Максим Комлєв

19 червня Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора».

Коротко його можна описати так: «забороняємо російське та плекаємо українське». Серед основних положень законопроєкту, який набуває чинності через три місяці після публікації:

  • обмежити присутність пісень російських артистів (саме громадян російської федерації) в медіапросторі, в тому числі на радіо та телебаченні (стосується і кліпів), а також публічне відтворення
  • формування чорних і білих списків російських артистів. У чорний автоматично потрапляють всі артисти з держави-агресора. У білий можна перейти, підписавши заявку на підтримку України (цим займатиметься СБУ)
  • сприяти збільшенню українського музичного контенту через збільшення квот на радіо, а також через запровадження поняття національного музичного продукту

Деякі положення законопроєкту потребують уточнення. Наприклад, чи значить обмеження заборону слухати пісні російських артистів з колонок і співати в караоке, чи будуть їх забороняти в Україні на цифрових платформах? 

СЛУХ запитав про це в Олександра Санченка — депутати партії «Слуга народу», співавтора законопроєкту, голови підкомітету музичних індустрій та президента «Всеукраїнської асоціації музичних подій» (ВАМП).

Для початку зафіксуймо: з осені 2022 року в Україні забороняється музика артистів з російським громадянством?

Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Опублікують його після того, як підпише президент, який своєю чергою має право повернути законопроєкт зі своїми пропозиціями, після чого його потрібно ще раз винести на голосування. Якщо цього не станеться, то десь у жовтні закон набере чинності, Нацрада затвердить нові бланки ліцензій, а телерадіоорганізації муситимуть переоформити свій контент під нові вимоги. 

Після цього на території України буде заборонено публічне виконання, публічний показ, публічна демонстрація, публічне сповіщення фонограм, відеограм і музичних кліпів, де є виконання, здійснене співаком, який мав коли-небудь чи має громадянство держави агресора (зараз це Росія, але невдовзі це може бути й Білорусь, та будь-яка держава, яку буде визнано агресором).

Уточніть межі публічного виконання. Ці пісні не можна буде співати на вулиці, грати з колонок? За це будуть штрафувати?

У законі є обмежувальна норма про публічне виконання, під цю категорію припадає виконання на вулиці та програвання музики з колонок. 

Наразі відповідальності за це порушення не прописані, для цього потрібен ще один закон. Але поліцейські можуть вимагати припинити вчинення правопорушення, або свідомі громадяни можуть апелювати до порушників.

Від громадян України будуть закривати контент російських артистів на Apple Music, Spotify, YouTube та інших платформах?

На жаль, ми не можемо контролювати ці стримінгові платформи, ми можемо впливати на радіо та телебачення. Проте після набуття чинності законом Мінкульт буде звертатись до адміністрацій таких платформ із проханням закрити такий контент на території України. 

Закон поширюватиметься на провайдерів програмної послуги, що здійснюють ретрансляцію (кабельну ретрансляцію) передач (програм) організацій мовлення держави-агресора.

Важливою складовою закону є визначення національного музичного продукту. Це дозволить прискорити розвиток музичної індустрії, збільшити частку такого продукту в радіо, на телебаченні та в громадському просторі, фінансово підтримати музичних виконавців, зокрема через гранти, не тільки від УКФ, а й коштом від урядів, агентств і установ зарубіжних країн, міжнародних фінансових та інших організацій.

Багатьох цікавить білий і чорний списки артистів. Чи вони вже сформовані? Коли з ними можна буде ознайомитися?

З «чорними списками» (перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці)  можна ознайомитись за посиланням. Вони були введені раніше.

«Білі списки» (перелік музичних виконавців і співаків держави-агресора, які засуджують агресію проти України) буде сформований за результатами розгляду заявок артистів держави-агресора, які бажають бути включеними до «білого списку». Він відкриє для них можливість бути присутніми в нашому телерадіопросторі та гастрольних заходах.

Можна сказати, що наразі всі артисти з російським громадянством у чорному списку?

Якщо говорити про чорний список як про перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, то ні. Оскільки такий перелік складає Міністерство культури України на підставі звернень РНБОУ, СБУ, Нацради з питань телебачення і радіомовлення.

Але якщо говорити про сутність закону, то в бан потрапляють всі виконавці, яких немає у білому списку.

Щоб потрапити до білого списку таким громадянам потрібно подати заявку та декларацію про підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах, що містить заклик до держави-агресора негайно припинити агресію проти України, зобов’язання утримуватися від будь-яких дій чи кроків, які могли б свідчити про підтримку агресії проти України, згоду на публікацію такої декларації у ЗМІ.

Такий документ подається до СБУ, яке спільно із Мінкультом приймає рішення про включення такої особи чи відмову у включенні. Публікує чорні та білі списки РНБОУ.

Що робити з артистами, які є російськими, але мають громадянство іншої країни (не України)?

Якщо діяльність таких артистів підриває національну безпеку України, вони можуть бути включені до «чорного списку».

Уявімо ситуацію, коли російський артист у минулому робив антиукраїнські або неоднозначні заяви, але тепер публічно виступає проти війни та готовий підписати заяву. Як будуть розглядати такі ситуації?

Заяву такого артиста розглядатиме СБУ та Мінкульт згідно з встановленими процедурами.

Що робити з музикою, яка була випущена громадянами СРСР?

Закон не поширюється на таких громадян, проте їх можна внести до «чорного списку», адже немає положень, які забороняють вносити туди громадян, які на сьогодні уже померли, або є громадянами інших держав. Ключове — створення загрози нацбезпеці.

Підтримай нашу роботу фінансово на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Радимо також добірку нової української музики тижня.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.