Тексти

Сенсація YouTube: чим виконавці К-pор схожі на The Beatles

СЛУХ

Hallyu — це поняття, яким китайські журналісти охрестили процес розповсюдження корейської поп-культури у світі, особливо в азіатських країнах. Ця культура стрімко розвивається вже близько двох десятиліть, а K-Pop як окремий вид музики Південної Кореї став популярним серед мільярдів слухачів тільки в останні 5–10 років. Однак прорив К-Рор відбувся значно раніше — під час фінансової кризи в Азії у 1997 році.

Хвиля Hallyu

Саме тоді південнокорейський уряд почав щедро інвестувати в культуру: кіно, телебачення, музику. Так, у 1999 році розмір вливань у індустрію розваг складав $8,5 млрд, а у 2003-му — $43,5 млрд. Хвиля пішла на експорт у країни Азії і дуже швидко заполонила їхні ринки, замінивши J-Pop — японську поп-культуру.

Що особливого в K-Pop? Чому він такий шалено популярний? Це музична солянка, яка вбирає в себе поп-ритми 2000-х, хіп-хоп 1990-х і трохи електроніки. Однак головною рисою цього жанру є самі артисти, яких називають «ідолами» (idols). І це найбільш влучна назва, адже азіатська молодь сьогодні на них ледь не молиться. Субкультура ідолів — результат праці кастингових та маркетингових агенцій, які збирають у гурти юних, яскравих підлітків і роблять з них повноцінних артистів з величезною фанбазою.

У 2012-му пролунав уже легендарний хіт Gangnam Style, і весь світ танцював рухи з кліпу. В 2019-му шоу гуртів BTS, BLACKPINK, TWICE перетворились на окремий гіпнотичний вид мистецтва.

Неймовірні світові рекорди

Корейська музика перевернула світ догори дриґом. У Каліфорнійському університеті Берклі, наприклад, ввели курс, під час якого студенти вивчають розвиток популярності гурту BTS і трендовий вплив хлопців на музичний ринок. А у квітні цього року бойз-бенд став першим K-Pop-гуртом, запрошеним на Saturday Night Live (американське ТБ-шоу, яке має більше 8 млн підписників на YouTube).

У цей же час їхні колеги, південнокорейський гьорл-бенд BLACKPINK, стали першим у історії дівочим K-Рop-гуртом, що зіграв на одному з головних фестивалів США Coachella Valley. Це справжня революція для корейської поп-музики, адже Coachella є культовим фестивалем найбільшої демографічної групи Сполучених Штатів — міленіалів. Дівчата стояли в лайнапі з Ariana Grande і Janelle Monae, і дали зрозуміти публіці, що не тільки минулорічний виступ Beyoncé може викликати фурор на фесті.

Вплив YouTube на розвиток К-Рop

«Покоління Z» — люди, які народилися після 2000 року, не дивиться телевізор, бо виросло зі смартфоном у руках та швидше за всіх здатне споживати інформацію в діджиталі. Вони — трендсетери інтернету й головні фанати К-Рop. І величезну роль у цьому зіграв YouTube.

Поява гурту BTS на культовому американському шоу Saturday Night Live обвалила рейтинги на телебаченні, натомість відеозапис їхнього виступу на YouTube назбирав майже 20 млн переглядів. Зі своїм кліпом Boy With Luv корейський бойз-бенд зібрав 74,5 млн переглядів. І це всього за 24 години!

На YouTube-каналі дівчат з BLACKPINK — 25 млн підписників, і з них 3,8 млн підписалося за останні 30 днів. А позначка переглядів їхніх кліпів сягнула 6 млрд, коли у BTS ця цифра вже майже 9 млрд. А через інформаційний галас і хайп складається враження, що K-Рop — це величезна сенсація в усьому світі, не тільки у країнах Азії.

The Beatles і BTS

Однак K-Рop став популярним ще й завдяки потужній підтримці свого YouTube-ком’юніті. Наприклад, квитки на концерт BTS на лондонському стадіоні Wembley розпродали за 90 хвилин. Так само швидко квитки розійшлися на паризький Stade de France, Metlife Stadium у Нью-Джерсі та Live Nation у Чикаго.

Так, більшості відвідувачів цих концертів нема й вісімнадцяти. Але коли про The Beatles вперше заговорили, ніхто не думав, що четверо хлопчаків стануть популярними не лише серед підлітків. Бітломанія починалася саме з тінейджерок, які обливалися сльозами на концертах. Але потім аудиторія The Beatles підросла, а гурт змінив музику ХХ століття. Тому не виключено, що корейська музика ще впише себе в музичну історію світу.

У тріумфі K-Рop головну роль відіграють цифрові технології, особливо YouTube, і це — безперечний доказ важливості сучасних інформаційних каналів для успіху музикантів і їхніх лейблів.

YouTube наразі — головна платформа для розповсюдження музики. Так, приклад української блогерки Jerry Heil підтверджує, що мем дуже швидко може вийти за межі інтернету і сьогодні. Її хіт «Охрана, отмєна» за два місяці зібрав майже 4,8 мільйонів переглядів. Тим цікавішим виглядає шлях південнокорейських бойз- і гьорлз-бендів, які кожним новим відео чи й просто інтерв’ю розривають платформу, використовуючи її інструменти по максимуму.

Дізнатися більше про значення YouTube для просування музикантів та ознайомитися з реальними кейсами можна на конференції AIR Music Meetup, яка відбудеться 9 червня на арт-заводі «Платформа». Це перша і єдина музична конференція у Східній Європі, присвячена цій досить вузькій темі. А ми тим часом будемо продовжувати стежити за нашими корейськими ідолами.

Читайте також, як українську музику захопили жінки.