Тексти

Хто такий Zebra Katz: що ви маєте знати про ікону моди та квір-репу

Анастасія Боброва

Zebra Katz — стильне, сміливе та іноді лякливе творіння Оджея Моргана, 33-річного андеграундного репера із Брукліна, відомого в окремих колах Нью-Йорка. З керівника відділу кадрів за 7 років Оджей перетворився на ікону музичного квір-ком’юніті та «чорного лорда» фешн-індустрії.

Нещодавно Zebra Katz випустив свій дебютний альбом LESS IS MOOR. Розповідаємо, хто це такий, як з’явився і як змінює сучасний хіп-хоп.

Становлення Зебри

Оджей визначає себе як «чорний, квір та “інакший”». Жодну частину цього визначення не приймали в хіп-хопі. З самого початку Оджей вибрав складний шлях, зачіпав важливі теми расизму та гомофобії.

Поява сильного, чорного, нетипового квір-чоловіка  — це те, що справді мало статися, тому що таких, як я, не видно ніде, особливо в хіп-хопі. Але це страшно — проявляти себе як квіра. Нас притісняють у всьому світі, але ми повинні використовувати свою сексуальність як інструмент, а не як зброю проти нас.

Zebra Katz

Уперше ім’я «Zebra Katz» прозвучало у 2007 році зі сцени Коледжу гуманітарних наук імені Юджина Ланга, куди Оджей переїхав навчатися з Флориди. Тоді хлопець спочатку активно крутив дупою у коротких червоних шортах, а потім перевдягнувся у жінку і продовжив робити те саме.

Це був комедійний перформанс під музику Moor Contradictions («Протиріччя мавра»). За словами Моргана, цей образ виник «лише як локальний жарт між мною і моїми друзями, але саме він приніс мені успіх».

А новий альбом LESS IS MOOR є переосмисленою версією того самого далекого виступу Moor Contradictions.

Боротьба Зебри

У своїй творчості Zebra Katz часто порушує питання расизму. Розповідаючи про роки навчання у коледжі, Оджей згадує, що там було відносно мало афроамериканців, через що однолітки ставилися до нього нетолерантно.

Наприклад, у театральному гуртку, який відвідував Оджей, студенти вимагали від викладача, щоб той віддавав ролі з урахуванням кольору шкіри. На що Морган бурхливо відреагував: «По-вашому, єдине, що я можу — це вставити кістку в носа і зіграти Калібана (Калібан — потворний дикун, герой п’єси Вільяма Шекспіра «Буря»прим. ред.)

«Я завжди робив музику для задоволення, каже Оджей, а не для професійної кар’єри». Щоб не бути «голодним художником», він працював керівником відділу кадрів у організації громадського харчування і навіть не думав, що люди будуть слухати його пісні.

Слава Зебри

Популярність прийшла до репера за 11 хвилин і 87 повторень слова «сука», поки його трек Ima Read грав на паризькому тижні моди під час показу провідного тоді модельєра Ріка Овенса у 2012 році. Дизайнер знайшов цю пісню на лейблі Jeffree`s (дочірній лейбл Mad Decent), що приємно здивувало Оджея. 

Сама фраза «Ima read» часто використовувалася серед модників і означає «мене читають», тобто «я популярний», «я той, до кого прислухаються».

У кліпі на цю пісню Морган грає якраз «того, якого читають», який хоче «навчити якусь суку і відправити її до коледжу». Здавалося б, це крик агресивно налаштованого квіра, який продовжує традиції класичного хіп-хопу, маскулінного та мізогінного за своєю сутністю.

Однак потім Zebra Katz додає, що він і є тією сукою — стає на бік жертви і засуджує мізогінію як таку. Наступного дня трек набрав тисячі прослуховувань і під нього бадьоро танцював великий, наразі покійний модельєр Карл Лагерфельд на своїй вечірці.

Трек є алюзією і даниною мюзиклу Paris is Burning, культовому документальному фільму 1990-х про воґ-, драґ, бал-культуру Нью-Йорка й включені в неї спільноти латиноамериканців, афроамериканців та ЛГБТК+. Цей фільм про те, як покидьки суспільства створили власний острівець свободи, про зародження ЛГБТ+ ком’юніті, а отже, і квірів, які є близькими Оджею.

Ima Read приніс Zebra успіх і контракт із лейблом Mad Decent, який заснував американський діджей і продюсер Diplo (Major Lazer). Mad Decent випустили сингл із низкою реміксів від Tricky, Grimes, Азелії Бенкс і багатьох інших артистів. 

Zebra Katz моментально вписали у хвилю квір-хіп-хопу, що прокотилася після камінг-ауту Френка Оушена в 2010-х. Однак йому це не сподобалося.

Я був проти цього надуманого терміна [квір-хіп-хоп] з моменту його появи… Я намагався вийти за рамки такого визначення. Я хочу, щоб на мене звертали увагу насамперед через мою музику, а не через сексуальність.

Zebra Katz

Наступні п’ять років Морган безперервно гастролював Європою та США, проводив перформанси в музеях, випускав мікстейпи і міні-альбоми і навіть поїхав у тур із Gorillaz. Оджей записав з ними три треки для альбому Humanz, які увійшли в делюкс-версію платівки.

Тоді ж, у 2017-му, Zebra Katz мав виступити в Україні на фестивалі Brave! Factory, проте пропустив свій літак. Доїхав у результаті тільки в 2019 році на нічну сцену Atlas Weekend.

Мода Зебри

Випускати свій одяг для реперів стало традицією, тож Zebra, якого іноді називають «чорним лордом світу моди» через характерний початок кар’єри в 2017-му випустив колаборацію із брендом PAOM.

Як і вся його творчість, лінійка вийшла сміливою та неординарною, на межі одягу на кожен день і перформансу. Половина моделей представлена у масках з блискавкою на роті або костюмах у «глюкнутих» пікселях.

Дивлячись на колекцію у наші часи, розумієш, наскільки Оджей біжить попереду з його балаклавами, яскравими костюмами та фотосесіями у вигляді «фотографій на плівку, що ворушаться». Усі ці тренди прийшли до нас набагато пізніше.

У школі, в пізніх 90-х, я робив трикутні топи зі стразами, схожі на бандани. Я тоді навчався на театральному факультеті й вивчав костюми. Тобто я завжди хотів стати модельєром.

Zebra Katz

То в чому сила Zebra Katz, брате? В його свободі та різноманітності. Він не обмежується гендерними рамками, його тексти та образи — яскравіші та неординарніші за вже усталені та набридлі мізогінні настрої сучасного хіп-хопу. Саме такі артисти витягують хіп-хоп із споживацької ями, у яку він котиться.

Читайте також, чому світ божеволіє від The Weeknd.