Тексти

Як Назарій Яремчук став важливою постаттю в українській культурі

Валерій Лавровський

У 1966 році у Києві було 144 гурти. Фактично це були рокгурти, але радянська влада не могла заявити, що в Україні існують колективи, що роблять «західний» рок. Тому їх почали називати вокально-інструментальними ансамблями, ВІА. Одним із найвідоміших був колектив «Смерічка», до складу якого входив Назарій Яремчук — один із основоположників української популярними музики, співак, який вважається першою попзіркою і неофіційним секссимволом України. 

8-го серпня у всеукраїнський прокат виходить фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» від студії KNIFE! Films. Документальна біографічна драма розповідає про музичну легенду Назарія Яремчука, з якого фактично почалась історія української естради. Невідомі факти біографії, спогади рідних, друзів і колег, сімейні архіви розкажуть глядачам, який був «голос цілого покоління». Завдяки його таланту, ентузіазму та праці українська пісня стала модною і відомою по всьому світу.

Розповідаємо історію Назарія Яремчука та що можна буде дізнатись у майбутній стрічці.

Що відомо про дитинство Назарія Яремчука

Назарій Яремчук народився 30 листопада 1951 року в селі Рівня (нині це західна частина міста Вижниця) на Буковині. Назарій був останньою дитиною у сім’ї: батькові було 64 роки, старшому братові — 37. Уся родина Яремчуків була музичною: батько співав у церковному хорі, мати співала й грала у театрі. Назарій почав співати ще у дитинстві.

Тато помер, коли Назарій був у четвертому класі, а мати через важку хворобу змушена була віддати хлопця у вижницьку школу-інтернат. Там майбутній співак почав займатись хоровим співом.

«Відлік української естради можна почати зі смерті Сталіна»

Після смерті Йосипа Сталіна у 1953-му почалася «відлига» — послаблення жорсткого контролю мистецтва. Увага молоді до закордонної музики тільки виросла. У країні вперше почули The Beatles, Led Zeppelin, Джимі Гендрікса та інших.

«Кожен, хто як вмів, налаштовував антени, шукав і хотів слухати, як живе той світ», — Дарина Яремчук, дружина Назарія Яремчука. Під впливом західних трендів в Україні почали поєднувати синтезатори з народними інструментами.

Які були вечірки на Буковині та як народився ВІА «Смерічка»

У 1966 році український композитор Левко Дутківський зі своїм безіменним ансамблем грали на місцевих дискотеках у Вижниці, які самі ж і організовували. Їхня слава була настільки великою, що до містечка з’їжджалась молодь із Буковини, Івано-Франківщини та Львівщини. 

У новорічну ніч на 1967 рік Дутківський організовував святковий вечір. Під спеціальну програму він написав пісню «Сніжинки падають», але виконувати її мав колектив, що якось називається. У той же вечір ансамблеві придумали назву «Смерічка».

Як Назарій Яремчук потрапив на велику сцену

Після закінчення школи у 1969 році Назарій намагався вступити до Чернівецького національного університету на географічний факультет, але не пройшов за конкурсом. Замість навчання пішов працювати в Західноукраїнській геологорозвідувальній партії, а за направленням військкомату проходив курси водіїв. Військовим тоді дозволяли безкоштовно приходити на репетиції «Смерічки», чим Назарій також користувався.

Після закінчення школи у 1969 році Назарій намагався вступити до Чернівецького національного університету на географічний факультет, але не пройшов за конкурсом. Замість навчання пішов працювати в Західноукраїнській геологорозвідувальній партії, а за направленням військкомату проходив курси водіїв. Військовим тоді дозволяли безкоштовно приходити на репетиції «Смерічки», чим Назарій також користувався.

Перемога на конкурсі «Пісня-71»

У 1971 році вперше було проведено головний музичний телевізійний конкурс СРСР. ВІА «Смерічка» з Назарієм Яремчуком, Василем Зінкевичем і Володимиром Івасюком у складі теж брали участь. Фінал проводили у Москві, де імпровізоване тріо виконало на той момент маловідому пісню «Червона рута».

«Довгі хвилини хвилювання перед виступом у концертній студії “Останкіно”. Фінал “Пісні-71” зібрав чимало зірок тодішньої естради. Десятки відомих імен і три хлопці з Буковини», — з особистих щоденників Назарія.

Після цього виступу виконавці стали відомими на весь Радянський Союз, а наступного року у конкурсі знову перемогли знову ВІА «Смерічка» із піснею «Водограй». Виконували її Назарій Яремчук і Мирослава Єжеленко, автор слів і композитор — Володимир Івасюк

Фільм-мюзикл «Червона рута» і велика слава

У 1971 році на екрани виходить перший український мюзикл «Червона рута» режисера Романа Олексіва. У фільмі знялись Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Володимир Івасюк, Левко Дутківський та Софія Ротару.

Стрічка розповідає про карпатську дівчину Оксану (Софія Ротару) та молодого шахтаря Бориса (Василь Зінкевич), які знайомляться у потязі «Донецьк – Верховина». Успіх фільму приніс славу «Смерічці», що почала виступати не тільки у переповнених залах, а й на стадіонах. Це прославило зокрема Яремчука в Україні та за її межами.

Тиск КДБ на діяльність «Смерічки»

Популярність Назарія та колективу очікувано викликала підвищену увагу радянського Комітету державної безпеки (КДБ). За словами Володимира Прокопика, колишнього музичного керівника гурту, в різних містах із ними «затоваришувати» прагнули невідомі хлопці: «Хороші підходи були: “Хочеш квартиру — одержиш без черги, хочеш звання — ми посприяємо”».

Після трагічної смерті Володимира Івасюка у 1979 році КДБ у різних формах заборонило учасникам «Смерічки» відвідувати його похорон, але Яремчук і компанія проігнорували попередження. В останню путь композитора вийшли провести тисячі людей у Львові, що перетворило похорон на мітинг непокори радянській владі.

Світовий тур, особистий успіх і подальший шлях

У 1978 році Назарій Яремчук стає Народним артистом УРСР, а в 1980-му випускає одну з найкращих платівок того часу — «Незрівнянний світ краси». Ще за два роки він став художнім керівником «Смерічки». Популярність була настільки великою, що його просили заспівати у прямому етері, щоб «кожна жінка подумала, що це для неї».

Польща, Лаос, Індія, Німеччина, Бразилія, США, Канада — ВІА «Смерічка» на чолі з Назарієм був настільки успішним, що у 1980-х поїхав у світовий тур. 50 концертів за два місяці, де іноді було чотири виступи за день. Якщо місто чи селище не мали концертного майданчика, співали буквально на вантажівці. Виступали й на міжнародних конкурсах, зокрема на «Братиславській лірі» (Чехословаччина).

Після катастрофи на Чорнобильській АЕС влада запрошувала великі ансамблі та колективи виступати перед ліквідаторами. Назарій Яремчук та «Смерічка» могли виступати цілими концертними відділеннями попри те, що це більше за рекомендований час перебування у Зоні. Сам Яремчук їздив на ЧАЕС тричі та вважав своїм обовʼязком підтримати ліквідаторів.

Назарій Яремчук входив до складу журі культового фестивалю «Червона Рута-1989». Радянська влада намагалась бойкотувати подію, завертаючи автобуси зі Львова та Тернополя назад, але фестиваль усе одно відбувся. Окрім суддівства, Назарій Назарович натхненно виступив на події.

«Зібралися творці, які справді наблизили незалежність рідної України», — композитор, Народний артист України Павло Дворський, композитор пісні «Стожари».

Напередодні референдуму за незалежність України у 1991 році  Назарій Яремчук поїхав у великий тур сходом країни. Підтримували його й українську пісню в усіх куточках майбутньої держави.

Детальніше про творчий шлях Назарія Яремчука, політичні переслідування українських митців КДБ, виступи у Чорнобилі та Афганістані — у фільмі «Яремчук: Незрівнянний світ краси» з 8-го серпня. Шукайте в мережах кінотеатрів свого міста — в Києві, Одесі, Дніпрі, Львові, Чернівцях, Івано-Франківську, Вінниці, Ужгороді та багатьох інших.

Картина складається з ексклюзивних історій сім’ї артиста, колег, учасників ВІА «Смерічка», а також дослідження його культурного внеску музичними експертами. У фільмі вперше звучать уривки особистих щоденників Назарія, які режисер стрічки Артем Григорян використав у якості закадрового голосу. Продюсер фільму — Максим Сердюк, ініціаторка та виконавча продюсерка — Марія Яремчук.