Тексти

«Чому так дорого?!»: як формується ціна квитка на фестиваль

СЛУХ
2971
ПАРТНЕРСЬКИЙ
МАТЕРІАЛ

Люди часто жаліються на високу ціну квитків на концерти та фестивалі, проте навряд більшість знає, звідки вона береться і чи справді це об’єктивно дорого.

Це не обійшло фестивалі MRPL City (6–8 серпня) та ZOUND Festival (28-29 серпня). Перший традиційно відбудеться на пляжі в Маріуполі. Серед учасників — Макс Барських, Noize MC, Latexfauna, «Мумий Тролль» і багато інших.

ZOUND змінив формат із електронного на мультижанровий фестиваль та пройде у Запоріжжі на острові Хортиця. Серед інших тут зіграють «Бумбокс», O.Torvald, 5’nizza, Kalush.

Ми вирішили розібратися, як формується ціна на квиток на прикладах фестивалів.

Експертними коментарями щодо формування ціни поділилися маркетинг-директор квиткового сервісу concert.ua Дмитро Чінь та маркетинг-директор організатора фестивалів Fishcanfly Михайло Бессиний.

Дмитро Чінь

Михайло Бессинний

Гонорар артиста — ключовий фактор ціни на квиток. Чи ні? 
У випадку з сольним концертом — так, можливо. Але фестиваль — це комплексний формат. Його бюджет складається з сотні пунктів: гонорари та проживання артистів, техніка, логістика, безпека на фестивалі, персонал тощо.
«Якщо скласти вартість квитків на окремі концерти кожного артиста, що виступає на фестивалі, вийде просто захмарна сума з чотирма, а іноді навіть п’ятьма нулями в гривні. Тому насправді квиток на фестиваль — це вкрай доступний і вигідний спосіб потрапити на виступи крутих артистів і стати частиною ні з чим непорівнюваної атмосфери. Ціна фестивалю насправді низька. Вона досягається за рахунок масштабу, а також декількох джерел прибутку, зокрема інвестицій спонсорів», — Дмитро Чінь.

Ви нічого не сказали про курс валют. Чи він тут ні до чого?

Курс валют і загальне економічне становище України дуже впливають на ціну квитка. За словами Михайла Бессиного, від курсу залежить левова частка бюджету: гонорари артистів, перельоти, логістика.

Також не забувайте, що фестиваль — це не лише музика, а й фудкорти, бари, туалети, загалом інфраструктура. Зібрати все це докупи дорого, а в Україні організувати фестиваль іноді навіть дорожче, ніж у Європі та США, говорить Дмитро Чінь. У нас відносно низька оплата праці, але в Україні мало що можна взяти в оренду. Оренда техніки та конструкцій коштує великих грошей.

Тоді чому б просто не зробити квитки дешевими? Так прийде більше людей, організатори зароблять — всі у вигоді.
Якою б не була локація фестивалю, вона не може вмістити всіх охочих. А якби й могла, то це позначилося б на комфорті та безпеці гостей.
Таким чином, ціна на квиток — це своєрідний фільтр. Правда ж, приємніше відпочити в компанії людей, які розуміють, куди та навіщо вони прийшли та заплатили за це гроші?
«Усі майданчики мають свою місткість — це перше, від чого ми відштовхуємося. Далі ми знаходимо баланс між тим, скільки людей можуть комфортно розміститися і відвідати захід, і тим, якою має бути ціна квитка», — Михайло Бессиний.

Окей, переконали. А чому ціна на квитки підвищується з часом? Ви ж усе порахували на початку!

Тому що цінність фестивалю підвищується в міру того, як він наближається, а разом із цим виростає ціна на квиток, каже Михайло Бессиний.  До того ж фестивалі не оголошують увесь список учасників та інші активності на старті. Вони відкриваються згодом — це також впливає на ціну.

Дмитро Чінь додає, що поступове підвищення вартості квитка — це загальноприйнята, логічна практика. Вона вирішує мінімум три важливі завдання:

1. Заохочення лояльних фанів, які вірять у фестиваль і купують квитки раніше за інших. Це можливість заощадити і одночасно підтримати фестиваль.

2. Вихід на необхідну середню ціну за рахунок продажів за вищими цінами ближче до дати фестивалю.

3. Стимулювання дуже важливого імпульсу ранніх продажів, а пізніше — піків напередодні подорожчання.

Хочете придбати квиток вигідно? Робіть це якомога раніше. Наприклад, квитки на MRPL City починають продаватися за пів року до події за найменшою ціною. Таким чином лояльні фанати можуть і зекономити, і підтримати організаторів
Читайте також про учасників фестивалю СПАЛАХ — фестивалю нової української культури від медіа СЛУХ, що відбудеться на День Незалежності.