Тексти

«Чому так дорого?!»: як формується ціна квитка на фестиваль

СЛУХ
ПАРТНЕРСЬКИЙ
МАТЕРІАЛ

Люди часто жаліються на високу ціну квитків на концерти та фестивалі, проте навряд більшість знає, звідки вона береться і чи справді це об’єктивно дорого.

Це не обійшло фестивалі MRPL City (6–8 серпня) та ZOUND Festival (28-29 серпня). Перший традиційно відбудеться на пляжі в Маріуполі. Серед учасників — Макс Барських, Noize MC, Latexfauna, «Мумий Тролль» і багато інших.

ZOUND змінив формат із електронного на мультижанровий фестиваль та пройде у Запоріжжі на острові Хортиця. Серед інших тут зіграють «Бумбокс», O.Torvald, 5’nizza, Kalush.

Ми вирішили розібратися, як формується ціна на квиток на прикладах фестивалів.

Експертними коментарями щодо формування ціни поділилися маркетинг-директор квиткового сервісу concert.ua Дмитро Чінь та маркетинг-директор організатора фестивалів Fishcanfly Михайло Бессиний.

Дмитро Чінь

Михайло Бессинний

Гонорар артиста — ключовий фактор ціни на квиток. Чи ні? 
У випадку з сольним концертом — так, можливо. Але фестиваль — це комплексний формат. Його бюджет складається з сотні пунктів: гонорари та проживання артистів, техніка, логістика, безпека на фестивалі, персонал тощо.
«Якщо скласти вартість квитків на окремі концерти кожного артиста, що виступає на фестивалі, вийде просто захмарна сума з чотирма, а іноді навіть п’ятьма нулями в гривні. Тому насправді квиток на фестиваль — це вкрай доступний і вигідний спосіб потрапити на виступи крутих артистів і стати частиною ні з чим непорівнюваної атмосфери. Ціна фестивалю насправді низька. Вона досягається за рахунок масштабу, а також декількох джерел прибутку, зокрема інвестицій спонсорів», — Дмитро Чінь.

Ви нічого не сказали про курс валют. Чи він тут ні до чого?

Курс валют і загальне економічне становище України дуже впливають на ціну квитка. За словами Михайла Бессиного, від курсу залежить левова частка бюджету: гонорари артистів, перельоти, логістика.

Також не забувайте, що фестиваль — це не лише музика, а й фудкорти, бари, туалети, загалом інфраструктура. Зібрати все це докупи дорого, а в Україні організувати фестиваль іноді навіть дорожче, ніж у Європі та США, говорить Дмитро Чінь. У нас відносно низька оплата праці, але в Україні мало що можна взяти в оренду. Оренда техніки та конструкцій коштує великих грошей.

Тоді чому б просто не зробити квитки дешевими? Так прийде більше людей, організатори зароблять — всі у вигоді.
Якою б не була локація фестивалю, вона не може вмістити всіх охочих. А якби й могла, то це позначилося б на комфорті та безпеці гостей.
Таким чином, ціна на квиток — це своєрідний фільтр. Правда ж, приємніше відпочити в компанії людей, які розуміють, куди та навіщо вони прийшли та заплатили за це гроші?
«Усі майданчики мають свою місткість — це перше, від чого ми відштовхуємося. Далі ми знаходимо баланс між тим, скільки людей можуть комфортно розміститися і відвідати захід, і тим, якою має бути ціна квитка», — Михайло Бессиний.

Окей, переконали. А чому ціна на квитки підвищується з часом? Ви ж усе порахували на початку!

Тому що цінність фестивалю підвищується в міру того, як він наближається, а разом із цим виростає ціна на квиток, каже Михайло Бессиний.  До того ж фестивалі не оголошують увесь список учасників та інші активності на старті. Вони відкриваються згодом — це також впливає на ціну.

Дмитро Чінь додає, що поступове підвищення вартості квитка — це загальноприйнята, логічна практика. Вона вирішує мінімум три важливі завдання:

1. Заохочення лояльних фанів, які вірять у фестиваль і купують квитки раніше за інших. Це можливість заощадити і одночасно підтримати фестиваль.

2. Вихід на необхідну середню ціну за рахунок продажів за вищими цінами ближче до дати фестивалю.

3. Стимулювання дуже важливого імпульсу ранніх продажів, а пізніше — піків напередодні подорожчання.