Тексти

Супергерой поп-музики з Шотландії: у чому сила Л’юїса Капальді?

Юрій Береза

Це вже не таємниця, що кожен рік Великобританія дарує слухачам музиканта з дебютним альбомом, який вони будуть крутити на повторі протягом декількох років.

Таким музикантом цього року стовідсотково стане Льюїс Капальді, який у 2018-му перейшов зі статусу перспективних у статус доволі реалізованих. 18 листопада в Києві Льюїс представить свій дебютний альбом. А ми вам поки розповімо, чому він крутий.

Історія Льюїса Капальді розкладена по нотах. Народився у маленькому містечку Батгейт у Шотландії. З раннього дитинства цікавився музикою та піснями Queen. Згодом підріс і взяв взяв гітару і складав всякі підліткові нісенітниці у пісні, паралельно граючи тригодинні кавер-концерти в пабах, щоб заробити грошей і натренувати свій голос.

У 20 років Капальді записує і викладає на Spotify пісню Brusies. Далі відбувається практично казкова історія. За перші кілька тижнів трек слухають близько 30 мільйонів разів, композиція потрапляє в популярний плейлист від сервісу. Небачений успіх для артиста, не підписаного на жоден лейбл.

Утім, після цього пропозиції посипалися рікою, і Льюїс вибрав Capitol Records (де випускалися The Beatles, а зараз — Sam Smith, Beck, Glass Animals та інші). На ньому музикант випустив два міні-альбоми — Bloom і Breach. У останньому виявився другий суперхіт, Someone You Loved. Пісня посіла третє місце в британському чарті, а в кліпі на неї знявся відомий актор Пітер Капальді — родич Льюїса по батьковій лінії.

Уся розповідь про підкорення вершини вкладається в три абзаци. Капальді складно назвати новатором. Його музика — це поп-фолк, що щемить серце, від імені героя, який вічно сумує та страждає. Чи багато ми таких чули? Так. Але в чому ж тоді його сила? У самоіронії.

Капальді прекрасно розуміє, що успіх, якого він досяг, не вічний. В інтерв’ю у нього запитали, де він бачить себе через п’ять років. На що Льюїс відповів: «Хлопці, це не серйозно. Я навіть не знаю, де я через півроку буду. Через п’ять тим більше».

Капальді шарить, що пише і співає далеко не нові речі, тому подати їх під соусом самокритичності — виважене рішення

На офіційному сайті, якщо зробити попереднє замовлення його дебютного альбому Divinely Uninspired To A Hellis Extent (випуск 17 травня), можна побачити підпис «На ньому ви знайдете сумненький, але дуже сексуальний хіт Someone You Loved». Зазначимо, що на обкладинці альбому — томний Капальді в диявольсько-червоному освітленні. Капальді шарить, що пише і співає далеко не нові речі, тому подати їх під соусом самокритичності — виважене рішення.

Його тверезе мислення щодо навколишнього світу стосується всього. Починаючи від спілкування з журналістами — не соромиться розповідати всякі дурниці про себе — і закінчуючи тим, що він тримає усі написані пісні в голові. Абсолютно всі. Навіть найпершу, яку склав у 11 років.

«Вона називалася The Show Must Go On і це просто кошмар. Я в своєму віці вирішив прокоментувати речі, які взагалі не розумів. Пам’ятаю, там був рядок: “Економіка пішла на дно і Роббі Вільямс збожеволів”. Досі соромно».

Подібні дурощі Капальді оформляв у пісні майже до двадцяти, поки не пішов на курси сонграйтерів та в 20 років, на свій день народження, не видав Brusies. Він не соромиться свого первісного невміння, а навіть радий, що так вийшло. За його словами, дуже корисно порівнювати себе колишнього з тим, ким ти є тепер.

Капальді ставить себе під сумнів навіть коли до нього підходять фанати. Був такий випадок: «Я грав в Единбурзі. Йшов від зупинки громадського транспорту до клубу, де був концерт. До мене підійшов хлопець і сказав: “О, я тебе знаю, можна сфоткатися з тобою?” А я тоді ще навіть Brusies не видав. До цього моменту шість місяців. Я йому відповів: “Е-е, чувак, ти точно впевнений, що я той, хто тобі потрібен?”».

Але бувають і такі моменти, коли самокритика приносить позитивні моменти: «Я грав на фестивалі Electric Picnic в Ірландії. Мій перший виступ там. Та й перші відвідини країни взагалі. Моя сцена під тентом. Я вже був готовий до того, що на моє шоу ніхто не прийде. Дивлюся з-за лаштунків за 15 хвилин — нікого немає. Ок. Розспівуюся, мій час виходити на сцену… І переді мною — п’ять тисяч людей. Тент забитий під зав’язку. Всі знають мої пісні, навіть ті, які я ще не релізнув, але грав наживо час від часу. Це не був мій найкращий концерт у плані виконання, але він був найкращий у плані атмосфери. Ніколи його не забуду».

Отже, музика Льюїса Капальді — приємна, але не нова. Проте його відношення до своєї справи підкупає. Зайва серйозність або закритість відштовхують: як від музиканта, так і від його пісень. Із Капальді ситуація інша. Він у міру жартівливий, у міру відкритий і відвертий. А з таким підходом навіть кавери заходять набагато краще. Тут головне — не те, що співають, а хто співає. Українці зможуть переконатися в цьому вже у цьому листопаді.

Читайте також нашу підбірку найкращих концертів на американському шоу Tiny Desk. Ви маєте це побачити.