Тексти

Що робити на Vertuha Arts Festival — новому фестивалі Києва, який підтримує культурний обмін

Максим Комлєв

31-го серпня в Києві відбудеться Vertuha Arts Festival — одноденний фестиваль психоделічної культури та остання велика тусовка літа. Розповідаємо, що там дивитися, кого слухати, чому навчатися і навіщо взагалі там варто бути.

Одразу про головне: «психоделічна культура» не означає, що всі будуть ловити бед-тріпи на заборонених речовинах. Vertuha Arts Festival — це скоріше про самовираження та взаємодію. Організатори активно запрошували до участі будь-яких митців та людей, що хотіли б представити свою творчість, провести лекцію чи зіграти діджей-сет.

Уперше в історії міста на одній локації зберуться музиканти, художники, еко-активісти та спеціалісти з музичного менеджменту, які виступають за розвиток психоделічного мистецтва. І, судячи з опублікованої програми, Vertuha має що показати людям. Це не просто зальотний фестиваль, де можна послухати молоді гурти. Тут є концепція, ідея та бажання зробити важливу для міста подію.

Ми вже знаємо, що будемо робити на Vertuha Arts Festival. Читайте наш гід по музиці, візуальній та освітній частині фестивалю.

Кого слухати

Фест зібрав представників молодої сцени, які ще невідомі широкому загалу. Є відчуття, що ці артисти визначатимуть українську музику майбутнього. Деякі з них уже це роблять. Також у лайнапі є один культовий колектив «старої школи».

Straytones

Майстри сирої гаражної психоделії. На початку року випустили пісню Dark Lord, яку ми наперед внесли до списку найкращих українських робіт року.

СТАСІК

Анастасія Шевченко — ветеранка війни на Сході, яка в проекті СТАСІК оголює свою душу, співає про біль світу та викликає слухача на відверті розмови. Одна з головних дебютанток року.

The Unsleeping

Альтернативщики з Умані, які нещодавно представляли Україну на фестивалі Sziget, а в липні зробили перший солдаут в Києві. Все, що треба знати про них, можна взяти з нашого інтерв’ю.

Love’n’Joy

Хедлайнери фестивалю та один із провідних психоделічних рок-гуртів України. Басист банди Андрій Сухарєв, також є ідейним натхенником Vertuha Arts Festival. Love’n’Joy вже кілька років активно катаються Європою, а в лютому нарешті випустили перший альбом.

ZfeelZ

Надія українського інді-року. Учасники та учасниці колективу лише в травні закінчили школу. Незважаючи на вік, ZfeelZ уже мають міні-альбом, кліп і кілька виступів. Молоді, наївні, романтичні, але грають на рівні.

Our Atlantic

Ще одні хлопці з Умані, які, на відміну від The Unsleeping, грають максимально релаксову музику. Психоделічні синти, фальцет, ритмічний бас — їхні пісні можна розливати в бокали замість сангрії.

Komissiya

Столичні рокери, які люблять пошуміти. Пишуть пісні, під які «потрібно топтати підлогу і тіла товаришів у нестримному слемі». Мають альбом, EP і міні-тур Європою.

Kraken Landau

Банда, що грає інструментальну музику, яка може стати саундтреком до психоделічних блукань свідомості. Без них лайнап такого фестивалю навряд чи можна уявити.

KOBZA ORIGINAL

Діамант фестивалю? Можливо. В радянські часи цей колектив мав назву ВІА «Кобза» і був одним з найвідоміших вокально-інструментальних ансамблів України 1970–1980-х років.

Саме «Кобза» був першим колективом колишнього Радянського Союзу, який їздив із комерційними гастролями в Америку. Радимо не пропустити.

Що дивитися

Візуальна складова фестиваля також має чим порадувати. Художники та графіті-райтери розмалювали стіни та інші площі палацу культури «Куренівка», де відбудеться фестиваль. Організатори обіцяють багато психоделічного світла та унікальних візерунків, які проектуватимуться на стіни під час виступів.

Крім цього, на гостей чекають окремі виставки.

Один із провідних українських експериментальних художників Нікіта Кравцов передав фестивалю шість своїх картин. Їх можна буде подивитися та придбати.

Валерій Вітер, 70-річний лідер KOBZA ORIGINAL, також є заслуженим художником України. Він малює постери, які полюбили в усьому світі та особливо в Канаді. На фестивалі буде виставка його робіт, їх також можна буде купити.

А от цього точно ніхто не чекав. Vertuha везе роботи майстрів студії Bob Basset, які зокрема робили маски для Slipknot. Сергій Петров, засновник студії, виставить частину своєї виставки «Предмети» в рамках фестивалю.

Чому навчатися

На локації Recycling Stage відбудеться дискусійна панель про екологію за підтримки партнерів фестивалю — Фундації креативної підтримки Submarine. У програмі перегляд тематичних фільмів та лекції про креативні способи ресайклінгу.

Після цього з вечора і до ранку на сцені гратимуть локальні діджеї.

Main Stage — місце, де проходитимуть виступи гуртів. Але до їх початку організація Music Export Ukraine проведе міні-конференцію про стан сучасної музичної індустрії. На ній виступить Робін Хеллер — німецький музикант, букер та засновник фестивалю Reverberation Fest у Дрездені. Саме за аналогією цієї події було створено «Вертуху».

Vertuha Arts Festival у перспективі може стати однією з найцікавіших культурних подій Києва. Це місце, де вже перетнулися різні творчі течії, а підхід до музичного лайнапу дарує шанс молодим гуртам заявити про себе. 

Фестиваль багато в чому з’явився завдяки ентузіазму людей, яким не байдуже. Якщо ви з таких, тоді до зустрічі 31 серпня.

Проходьте також наш тест та перевірте, чи зможете ви впізнати музикантів за вусами.