Тексти

Що буде з українськими фестивалями цього року: розповідають організатори

Максим Комлєв

Пандемія коронавірусу зупинила концертно-фестивальне життя по всьому світу. Тури скасовані чи перенесені, те саме відбувається з фестивалями. У більшості країн Європи ввели заборону на масові заходи до осені чи кінця 2020 року.

Тим часом в Україні карантин продовжили до 11 травня. Уже відомо про перенесення фестивалів Atlas Weekend і Ostrov на наступний рік. Strichka Festival має пройти 3-5 липня, а не в травні.

Ми спитали організаторів кількох найбільших фестивалів країни про те, як вони планують свою роботу в таких умовах.

Які шанси, що ваш фестиваль відбудеться?

Яків Матвійчук

Яків Матвійчук
(Zaxidfest)

У Німеччині є чітка позиція влади — всі масові івенти скасовано до 31-го серпня. У Бельгії і Данії так само. Ми ж маємо офіційно карантин до 11 травня. Фестивалі мовчать, оскільки не можуть діяти на власний розсуд. Має бути позиція держави, і тоді організатори приймуть рішення.

Аналізуючи ситуацію епідемії, розумію, що в червні та липні фестивалів точно не буде. Навіть якщо карантин послаблять.

Дмитро Феліксов

Володимир Пасяка
(«Файне Місто»)

На жаль, зараз ми відповісти не можемо. Стежимо за новинами від керівництва держави — якщо винесуть мораторій на проведення масових заходів на дати нашого фестивалю, то, звичайно, ми підтримаємо це рішення. Адже життя і здоров’я Файних Людей — персоналу та артистів, є найважливішими для нас.

UPD: 8-го травня організатори повідомили, що цього року фестиваль не відбудеться. Нові дати: 28.07 — 1.08.2021

Росс Русаков

Андрій Зоін
(RespublicaFEST)

У нашого фестивалю дві дати, 28–30 серпня в Хмельницькому і 25–27 вересня в Камянець-Подільській фортеці. Думаю, як не дві, то одна з частин фестивалю відбудеться точно.

Але щоб фестиваль відбувся, одного дозволу та скасування карантину замало — треба мати бюджет, а культура в нашій країні не в пріоритеті. Я розумію, що провести фестиваль буде важко, квитків проданих буде мало, половина партнерів (чи й всі) злетять, у міських бюджетах на підтримку заходів грошей нема. 

Тому це буде схоже на фестиваль «зроби сам», у якому гратимуть артисти, що розуміють — гонорарів цього року, напевно, не буде, мало в кого залишаться гроші. Рятування потопельників у наших реаліях буде справою самих потопельників. У нас є три плани розвитку подій і, відповідно, проведення фестивалю. Ті, хто роблять фестивалі в Україні, звикли до кризових ситуацій. Хоча нинішня дуже важка.

Влад Антонов

Марія Гусєва
(БеzViz)

Шанси, звичайно, є. Будемо сподіватись, що все ж вдасться провести фестиваль. Ймовірно, зменшиться кількість розважальних локацій, але віримо, що все скоро скінчиться.

Володимир Андрусишин

Анастасія Передрій
(«Бандерштат»)

Ми стежимо за ситуацією в країні і чекаємо офіційних рішень уряду 11 травня. З огляду на це будемо вирішувати. У нас повна бойова готовність, хоча ми й тимчасово призупинили анонси нових учасників, з якими вже є домовленості. Втім, готові відновити роботу в будь-який момент.

Якщо карантин продовжать, як це позначиться на майбутньому фестивалю?

Яків Матвійчук

Яків Матвійчук
(Zaxidfest)

У мене план дій простий:

  • Я чекаю на офіційну інформацію від влади. 
  • Далі втілюю свої запасні плани: перенесення фестивалю на кінець серпня або на початок вересня, коли ще дуже тепло.

Це за умови, якщо карантин продовжать до 1-го червня – 1-го липня. Загалом буду діяти, виходячи з повідомлень влади.

Володимир Андрусишин

Володимир Пасяка
(«Файне Місто»)

Якщо так трапиться, нам доведеться святкувати восьмий рік фестивалю не в 2020, а в 2021 році. У випадку перенесення максимально постараємося зберегти цьогорічний лайнап, тому що цього року маємо найкращі продажі за всі роки, які на 30% перевищують минулорічний показник у такий самий час. Наші відвідувачі з нетерпінням чекають саме на цьогорічний лайнап.

Олег Ковалевський

Андрій Зоін
(RespublicaFEST)

У такому випадку головним питанням буде, до якого місяця. Ми зможемо частково запакувати фестиваль в онлайн-формат, якщо будуть обмеження до 500–1000 осіб на події, наприклад. Найгірший варіант — якщо карантин буде ще довшим і буде повна заборона на зібрання, тоді ми перейдемо в онлайн на 100%.

Лідія Клов

Марія Гусєва
(БеzViz)

Поки триває карантин, наша команда теж на карантині. Такі проекти, як BezViz, неможливо зробити за два місяці. Підготовка триває рік. Якщо в травні знімуть обмеження, ми багато не встигнемо. Тож будемо відштовхуватися від найпріоритетніших задач.

Євген Кібець

Анастасія Передрій
(«Бандерштат»)

Якщо карантин триватиме далі й фест доведеться переносити, то будемо насамперед сподіватися на лояльність наших відвідувачів, адже гроші з проданих на цей момент квитків одразу вкладалися у фестиваль. Ми, зі свого боку, також підемо назустріч і сформуємо програму лояльності для них. На майбутнє — дуже важливо, формуючи договори й контракти з артистами, пропрацьовувати пункт форс-мажору.

Які ризики ви зазвичай враховуєте при проведенні фестивалю?

Яків Матвійчук

Дмитро Сидоренко
(Atlas Weekend)

Із кожним роком під час підготовки та проведення фестивалю трапляються ситуації, до яких ми не готові і які можна назвати ризиками. Минулого року за декілька днів до фестивалю ми залишилися без одного із хедлайнерів, а музичні інструменти іншого хедлайнера загубила авіакомпанія, і нам довелося за пів дня знайти в Києві все загублене, що здавалося просто неможливим. За рік до цього ми запланували зробити пляж на території фесту, завезли кілька десятків тонн піску, взяли в оренду лежанки. Але злива за день до фесту перетворила наш «пляж» у багнюку. Тоді ж трапилась проблема з фурами The Chemical Brothers, які зломались в дорозі і не могли вчасно приїхати, але ми все ж змогли провести їх виступ.

Цього року ми отримали світову пандемію. Неможливо бути готовим до всіх ризиків і форс-мажорів. Проте завдяки нашій злагодженій команді, яку ми всередині називаємо «пожежниками», і супер крутим партнерам і підрядникам, ми завжди усе розрулюємо у найкоротші строки. Головне завжди бути готовим до того, що все може піти не за планом.

Яків Матвійчук

Яків Матвійчук
(Zaxidfest)

Зараз ми зіштовхнулися з викликом, якого ніколи не мали. Попередньо я завжди враховую ризики нестабільної економічної ситуації в Україні, дивлюсь на попит та пропозицію у концертній галузі.

Лідія Клов

Володимир Пасяка
(«Файне Місто»)

Враховували усі ризики, крім пандемії. Важливо, як ці ризики страхувати. Наскільки нам відомо, страхування масових заходів від стихійних явищ, війн, не говорячи вже про пандемії, є проблемним питанням у нашій країні.

Олег Ковалевський

Андрій Зоін
(RespublicaFEST)

Ризик пандемії ми точно не закладали. Ми готові до різкого коливання курсу валют і падіння гривні, до фестивалю під час воєнних дій і заборони проведення подій у певний день, до раптових змін локацій, до заборони проведення фестивалю, до конфліктів з церквою.

Володимир Андрусишин

Марія Гусєва
(БеzViz)

У нас ризики закладені при плануванні бюджету. Але, чесно, до карантину планетарного масштабу ми дуже не були готові. Минулого року наш фестиваль витримав ураган, і якщо переживемо коронавірус — нам усе під силу.

Як фестивальному бізнесу виходити з кризи?

Яків Матвійчук

Дмитро Сидоренко
(Atlas Weekend)

Комунікувати. Комунікувати всередині команди, із підрядниками, партнерами, артистами, фестивальниками, які чекають на подію так само, як і ми. Ніхто не був готовий до тієї ситуації, у якій світ знаходиться зараз. Лише разом ми можемо розробити дійсно успішну стратегію виходу із кризи та подальшого розвитку.

Зрозуміло, що фестивалі, як і індустрія розваг загалом, не є в списку першочергових потреб людей. Проте я бачу це, як вихід із «сухого закону» коли люди настільки засумують за музикою, друзями та вечірками, що похід на фестиваль стане їхнім маст-хевом літа.

Яків Матвійчук

Яків Матвійчук
(Zaxidfest)

Думаю, що варто чекати. Весь світ на паузі. Сподіваюся, що дуже швидко людству вдасться приборкати пандемію. Люди завжди хочуть жити. Життя не зупинити. А яке життя  без гарної пісні та посиденьок з друзями біля багаття на фестивалі? 🙂

Лідія Клов

Володимир Пасяка
(«Файне Місто»)

Думаємо, про кризу краще запитувати Міністерство економіки: що вони робитимуть, щоби вивести з кризи галузі, які постраждають найбільше. Тут мова не про фестивалі, а про порятунок всієї культурної індустрії країни.

Олег Ковалевський

Андрій Зоін
(RespublicaFEST)

Ми доволі гнучкі, невибагливі й витривалі, але пандемія, звичайно, виняток, що завдасть колосальних збитків музичній індустрії у всьому світі, особливо в Україні, де культура у влади та більшості населення асоціюється з тим, що йде одразу після бенкету, танцями у шароварах та піснями на замовлення.

У всіх, напевно, свої варіанти, як виходити з кризи. На мій погляд, існує тільки один дієвий варіант: треба всім представникам індустрії об’єднуватися в асоціацію, щоби спільно відстоювати свої інтереси в профільних комітетах Верховної Ради. Не менш важливою є методична виховна робота серед населення країни, роз’яснення, що культура — це не міфічний мінотавр, якому треба згодувати пару мільярдів, а він за це вдячно заграє на сопілці. 

Це галузь, важлива для економіки країни, вона генерує гроші в бюджетах, це музиканти, квиткові оператори, прокатники звуку, кейтеринг, власники залів, поліграфії, клінінгові компанії, перевізники, охоронні фірми. Це багато-багато людей, що мають працювати, отримувати зарплати, платити податки.

Володимир Андрусишин

Марія Гусєва
(БеzViz)

Я думаю, пережити кризу можливо тільки шляхом об’єднання зусиль. Організаторам, промоутерам і музикантам треба об’єднатися і разом поставити галузь на рейки. Бо насправді загроза бізнесу в цілому більш ніж реальна. Ми сподіваємося на розуміння фанів та підтримку, якщо станеться найгірше.

Володимир Андрусишин

Анастасія Передрій
(«Бандерштат»)

Із кризи фестивальний світ, як і всі ми, вийде не таким, як раніше. Організатори враховуватимуть нові звички і оновлене світосприйняття відвідувачів. Можливо, за час карантину та ізоляції люди встигнуть дуже засумувати за масовими заходами і захочуть ще більше двіжувати. Хоча слеми будуть вже не ті — з урахуванням безпечної дистанції.

Представники фестивалю UPark повідомили, що поки не готові давати коментарі. Незадовго після виходу матеріалу організатори анонсували перенос фестивалю на наступний рік.

Читайте також про українську музику квітня, яку точно варто послухати