Тексти

Смертельна штовханина: 5 випадків, коли слем закінчився трагічно

Юрій Береза

Мош, слем — називайте, як хочете — звичайне явище для рок- та метал-концертів. На багатьох виступах мош має ознаки позитивної агресії. Йдеш сам чи з друзями в натовп, розводиш «сьоркл» (circle з англ. «коло» — прим. ред.). У найефектніший момент пісні починається штовханина, заради якої все це робилося. Таким чином люди веселяться і випускають пар. Щось на кшталт «помахатися після горілки на селі», але без горілки та особливих наслідків. Тим не менше, іноді це закінчується трагічно. Ми зібрали п’ять випадків, коли поціновувачі музики помирали в слемі, а також думки музикантів щодо такого виду розваги.

Історично-музична довідка

З англійської mash — це «пюре, місиво, плющити». Лідер панк-гурту Bad Brains Пол Хадсон часто використовував його у своїх текстах і під час концертів говорив, щоб люди в залі робили те саме — mash. Через його ямайський акцент слово звучало як mosh. Так назва прижилася.

Традиція влаштовувати майже бійки на виступах пішла з Каліфорнії, а якщо точніше — з округу Орендж. Перший серйозний мош стався на концерті гурту The Weirdos у 1977 році, якщо вірити свідченням. Дейв Вуд, їхній роуді, під час виступу гурту вигукнув: «Давайте влаштуємо мошпіт!». І ось уже більше сорока років люди місяться під сценою.

The Smashing Pumpkins

У 1996 році на концерті гурту в Дубліні під час мошингу постраждала 17-річна Бернадетт О’Брайєн. Вона отримала травми, несумісні з життям, і померла наступного дня в лікарні. Фронтмен гурту Біллі Корган на наступний день зі сцени розкритикував глядачів та заявив, що він проти будь-якої штовханини на своїх концертах.

«От дивлюся я на вас уже сім років поспіль. І знаєте що? Ви всі однакові та нікого не слухаєтеся. Я б хотів, щоб ви зрозуміли, що це неправильно, нечесно по відношенню до інших глядачів. Я проти мошингу!».

Через 11 років подібний випадок стався на концерті The Smashing Pumpkins у Ванкувері у 2007 році. Тоді 20-річний фанат помер від травм безпосередньо в слемі.

Pearl Jam

Легенди гранжу Pearl Jam через трагічний випадок на фестивалі Roskilde в Данії ледве не припинили своє існування. Як, власне, і сам фестиваль.

30 червня 2000 року Pearl Jam були одним із головних гуртів на Roskilde. Фанати Едді Веддера та компанії дуже хотіли побачити своїх улюбленців з першого ряду, почалася штовханина. Через це загинуло дев’ять людей, 26 отримали поранення.

«Ми здразу не зрозуміли, що сталося. Намагалися заспокоїти всіх. Люди в перших рядах посміхалися, дякували нам, кричали: “Здоров!”. Але потім декількох перенесли через огорожу, поклали, їхні обличчя були синіми. Все вийшло з-під контролю», — розповідав Веддер.

Pearl Jam відіграли 12 пісень. Останньою була Daughter, потім шоу зупинили. Гурт розповідав, що далі мала йти композиція Alive. Такий собі чорний гумор.

Вину за смерті хотіли покласти на Pearl Jam, але обвинувачення були зняті. У 2010 році, на десяту річницю трагедії, на сайті гурту з’явився великий матеріал під назвою «Roskilde десять років потому: світ у темряві». Гітарист Стоун Госсард поїхав до Копенгагена та поспілкувався з сім’ями загиблих, а з деякими йому навіть вдалося стати добрими друзями.

Limp Bizkit

На лайвах американського реп-кор-гурту не раз траплялося щось жахливе. Наприклад, на фестивалі Woodstock 1999 у натовпі зґвалтували дівчину. Через два роки, в Австралії на фестивалі Big Day Out, загинула Джесіка Міхалік.

Під час однієї з пісень люди почали давити Джесіку з усіх боків. Її забрали в лікарню з удушенням, від якого вона швидко померла.

Коли Limp Bizkit повернулися до Австралії у 2012 році, вони вшанували пам’ять дівчини банером з її ім’ям, який повісили на сцені.

Bring Me The Horizon

Першого грудня 2018 року на концерті Bring Me The Horizon в Alexandra Palace — одному з найбільших концертних майданчиків Лондона — у мошпіті загинув хлопець.

Його звали Алі Міллс, йому було 24 роки, він дуже любив музику й часто ходив на концерти.

Причиною смерті хлопця став серцевий напад. Гурт одразу ж висловив співчуття: «Ми дуже засмучені цим жахливим випадком, що стався в Еллі Пеллі (назва майданчика серед місцевих — прим.ред.). Щиро співчуваємо родині та близьким».

Slipknot

Нещасний випадок стався минулого місяця під час туру Америкою на підтримку альбома We Are Not Your Kind.

Померлого звали Річард Валадес, він любив музику і часто ходив на метал-концерти. Найголовніше те, що йому було 62 роки і він завжди брав участь у слемі.

«Все було, як зазвичай: усі стрибали, гарно проводили час і були дружньо налаштовані», — казав один зі свідків виданню The Independent.

Раптово від штовханини Валадесу стало погано. Він упав на землю, люди одразу почали кликати допомогу. Лікарі констатували смерть чоловіка в лікарні. Був проведений розтин, однак результати досі не опубліковані.

Як ставляться до мошингу музиканти

«Мошитися чи не мошитися?» — це питання не особливо розділяє музикантів на два табори. Хтось ставиться до цього процесу негативно, як Біллі Корган, а хтось не проти. Наприклад, на цьому відео з концерту гурту Dagoba в 2014 році: фанати роблять так звану «стіну смерті» — натовп розходиться на два боки, а потім люди біжать одне на одного.

Проте, зараз у пресі можна побачити більше все ж критичних коментарів.

Наприклад, перкусіоніст Silpknot Кріс Фен говорив: «Я думаю, що в Америці мошинг став ще однією формою булінгу. Здоровезний бугай стає посеред натовпу та хуярить дітей, що вештаються навколо. Це не мош, а якась фігня, бо мош спочатку був не про це. Правильний мош — це коли все робиться колективно та з гарним настроєм».

Також не полюбляє моші колишній барабанщик гурту Dream Theater Майк Портной: «Здається, наша аудиторія подорослішала. Я розумію, коли хочеться кудись виплеснути енергію, але коли всі починають ковбаситися, скажімо, під баладу, то це вже маячня. Тому ми почали виступати в сидячих залах, щоб люди насолоджувались шоу й не боялися, що їх покалічать».

Деякі музиканти щодо мошингу радикальні. Наприклад, Джої ДіМайо, засновник гурту Manowar, на дух не переносить таких речей і зупиняє концерт, поки люди не заспокояться або винуватців не виведуть із залу. Чи американський пост-хардкор гурт Fugazi: на їхніх концертах шанувальників мошу виводили із залу або змушували виходити на сцену та вибачатись перед усіма в мікрофон.

Про нелюбов до мошингу писали пісні. Наприклад, колектив Consolidated, що давно розпався, з треком The Men’s Movement — це не типова композиція, а звуки натовпу, під який учасники гурту критикують мошинг. Чи панки Reel Big Fish, які написали трек Thank You For Not Moshing.

Про шкідливість мошу не на словах знає гурт Five Finger Death Punch. На одному з їхніх концертів фану в моші зламали щиколотку. Концерт зупинили, хлопця винесли на сцену, де фронтмен Айвен Муді переконався, що він більше ніде не ушкоджений, і передав його лікарям. «Мені було погано через те, що сталося. Я сумую за часами коли тільки-тільки з’явилася Pantera. Дітлахи просто штовхали одне одного», — казав потім Муді.

Якщо ж ви все ж полізли в слем, то пам’ятайте:
  • ніколи не випробовуйте свою силу на людях навколо;
  • ставтеся з повагою одне до одного;
  • якщо комусь потрібна допомога — надайте її.

Читайте також про трьох легенд панк-року, які знищили себе до останку.