Інтерв'ю

Стас Tweeman:
«Українська публіка може показати європейцям,
як треба себе поводити»

СЛУХ
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

Медіа СЛУХ разом із брендом Puma запустили спецпроєкт у колаборації з Вірою Логданіді та радіошоу Kashtan, присвячений українській електронній сцені. Puma надихнулись техно-культурою та випустили нову колекцію Mirage Tech. Кросівки Mirage Tech — це результат експерименту, що надихає на самовираження та наповнює свободою.

Другим гостем подкасту став діджей, промоутер і засновник серії вечірок VESELKA S.A. Tweeman.

Це лише вижимка з подкасту Kashtan Special — ми закликаємо дивитися повну версію на YouTube чи слухати на цифрових платформах.

Про проєкти, якими займається останнім часом
Найновіші — це Kyiv Transmission. Цю вечірку я придумав пів року тому, коли зрозумів, що в моїх сетах стає все більше трансової музики. Мене також дуже захопила нова хвиля скандинавського трансу, і я вирішив: чому б не спробувати щось таке зробити в Києві?
Але під це все додати ще кіберпанкової естетики у візуалізації. І ми разом з Blackbox робимо інсталяції з всякими штуками типу плазм, які в густому тумані виглядають футуристично, як у якійсь комп’ютерній грі. В плані музичному ми поки що запрошуємо техно-діджеїв, але перед ними стоїть ціль спробувати себе у новому амплуа.
Про власні експерименти з музикою
Я не люблю говорити, що я граю транс і це на все життя. Я дуже органічно себе почуваю в цьому жанрі, але стає набагато цікавіше додавати у трансовий сет гетто-треки. З одного боку вони вибивають з колії, з іншого — це органічно і пробуджує публіку. Транс — це поглинаюча і бадьора музика, а коли ти додаєш в нього якусь більш рвану, ламану штуку, все грає іншими кольорами.
Про артистичний досвід за межами України
Мої перші гастролі відбулися через два тижні після того, як я вперше став за пульт у Києві — я поїхав до Стамбула. Це було дуже цікаво, зокрема тому, що у мене майже не було досвіду виступів перед великою кількістю людей. Це була закрита вечірка від Red Bull.
Мені сказали, що треба пограти хаус. Я думаю: ну, заради перших гастролей у Стамбул можна пограти що завгодно. Я почав із хаусу, але потім перейшов у те, що мені подобалося. І це дуже круто залетіло. Також я грав у Тбілісі, у Cafe Gallery Club. У Дубаї я грав у двох місцях. Перший виступ був на 38-му поверсі готелю, а другий — на розкішному гала-гігу, на березі під вітрилом, це було дуже красиво.
І зараз, якщо є запити на лакшері-івенти, я не відмовляюсь. Проте отримую більше задоволення від справжніх рейвів, таких як Foggy, Place і The Basement. Але і моя лінія диско та хаус-музики, з якої я починав, досі живе зі мною, це моє відчуття правильних «фешн-коктейлів».

Про найяскравіші тусівки
Берлінський клуб Berghain — це завжди дуже цікавий досвід, коли приходиш десь у неділю посеред дня і там уже прогріта атмосфера, все, як треба. Коли я був там востаннє, то біля гардеробу зустрів делегацію з 10 абсолютно голих японців, які дуже радісні кудись побігли паровозиком.
Останній фестиваль, куди я їздив, називається Into The Volume. Він мене зацікавив локаціями. Одна з них була у Швеції, фестиваль проходив у закинутому кратері. Ще була покинута затоплена в’язниця біля Таллінна в Естонії. Дуже цікава локація, але… є багато «але».
Насамперед є питання до організації івенту, адже ти їдеш 30 кілометрів за місто. Немає ніякої інфраструктури, тільки пара якихось ларьків, де продають хот-доги і не дуже гарний алкоголь. У Києві ми вже досить розбалувані і Strichka, і Brave Factory, де все продумано, кожен сантиметр, кожен танцмайданчик.
Про серію вечірок VESELKA
Це був доволі довгий шлях, але сама ідея зробити такі вечірки з’явилася тому, що мені в якийсь момент стало досить однотипно на київських тусівках. Київ почав прогресувати в плані музики, артистів, кожен вихідний приїжджали цікаві діджеї, але сам сценарій і вайб вечірки нічим не відрізнявся від минулого івенту.
І мені захотілося зробити щось нетипове для Києва. Це не гей-вечірки, але з досить  розкутим вайбом, за яким я спостерігав через соціальні мережі у Нью-Йорку, Берліні, Лондоні та Парижі. В кожному місті власні формати, дуже відверті, розкуті й не вульгарні.
Назва VESELKA охоплює всі аспекти духу, який ми несемо. Я два роки надихався і думав, як би це зробити, але мало хто мене підтримував. Я пропонував це зробити у Closer — не захотіли, тому почав шукати нові шляхи. Я і мій напарник Денис разом брейнштормимо, думаємо, що зробити новенького, щоб щоразу все виглядало по-іншому.
VESELKA — це швидка музика. А який це буде жанр, залежить уже від кожного артиста. Це може бути жорстке техно, може бути і транс, може бути електро — ми завжди робили дві сцени. Одну для швидкої, рівної бочки, а іншу сцену — для експериментів, ламаних ритмів.
Одного разу ми в другому залі зробили не танцмайданчик, а чайну з атмосферою футуристичного опіумного салону. Там грала атмосферна музика, без бітів. І мені дуже сподобалось робити цей контраст, коли ти з рейву переходиш в інший зал, де абсолютний дзен і аромат східних паличок та чаю.
Про організацію івентів, гру сетів та делегування обов’язків
І організувати, і грати одночасно — це дуже непроста задача. Я готуюсь до сету за кілька тижнів до нього, а в день заходу я люблю замкнутися вдома на 4–6 годин. І повністю зануритися в те, що хочу розповісти вночі. Але коли на тобі висить ще і організаційна робота, нескінченні дзвінки з повідомленнями, дуже важко сфокусуватись.
І часто буває, що я стаю за пульт дуже нервовим, але коли проходить якийсь час, я повністю розслабляюсь і пливу за течією. Коли граєш на своєму івенті, ти повинен грати краще всіх, адже це — твоя візитна картка, твоє дитя, по-іншому не може бути.
Тому я делегую багато завдань людям, з якими працюю, в першу чергу Денису. І в нас існує усна домовленість, що в день Х, коли починається івент, за організаційні питання відповідає насамперед він, бо в мене на це немає часу.
Тому Денис бере на себе цю відповідальність, йому набагато краще вдається організація простору, робота безпосередньо з людьми на локації, і він усе доводить до стану, в якому воно повинно бути.

Про квір-тусівку
Мені здається, квір-тусівки — це більше про експресію, про самовираження, про свободу насамперед, і музика тут грає дуже важливу роль. Але тут немає позиціонування в плані жанрів музики. В тебе може бути спочатку якийсь солодкий вокальний хаус, потім це може бути дуже агресивний виступ, а потім — техно на багато годин.
Проблеми української квір-спільноти такі самі, як в усьому світі. Потрібно приймати людей такими, які вони є. Але для цього квір-тусівки й існують — щоб показати людям,  що це дуже весело і цікаво бути не такими, як усі. І що це часто не перетинається з їхніми сексуальними смаками чи гендерними приналежностями. Тобто це таке свято, де кожен може бути тим, ким він хоче бути.
На одному з перших івентів VESELKA я спостерігав за своїми друзями. Всі прийшли одягнуті, і тут бачать — усе несеться, і вони самі роздягаються. Цей вайб свободи заражає тебе в гарному сенсі слова. І я сам відчув цей вайб свободи у Berghain. Мені друг каже: «Знімай футболку, чого стоїш одягнутий?». Я кажу: «Ну, це не моя історія, я це ніколи не роблю». Він наполягає: «Давай, роздягайся».
Я думаю: де, як не тут, можна це спробувати? І в тому, щоб зняти з себе футболку, нічого такого немає, але відчуття стає абсолютно іншим.
Про міста України, в яких провів би квір-вечірку
Дуже спокійно собі це уявляю в Одесі та Львові, насамперед у Львові. Є така промо-група Neutral, яка надихалася VESELKA, і вони поступово починають популяризувати квір-тусівки. І я з радістю завжди приїжджаю туди пограти.
Про плюси карантину
Один із плюсів карантину в тому, що діджеї, промоутери, букери заспокоїлися, почали спостерігати за тим, що відбувається в світі. І якби в Україні умови були більш лояльними в плані дозволів проводити івенти, то ми б більше потрапили в поле уваги європейців.
Ми запустили подкасти для VESELKA, і я маю можливість спілкуватися з іншими артистами. І не просто «привіт, запрошую тебе пограти, коли це буде можливо, або давай зробимо якусь онлайн-колаборацію». Це теж один із плюсів — коли ти можеш поспілкуватися з артистами, які до пандемії завжди були зайняті в турах.
До самого початку карантину цей темп був максимально швидкий, здавалося, шо просто серце може зупинитися. У Києві кожні вихідні в тебе є не тільки регулярні клуби, як Closer чи Кирилівська, але і багато нових формацій, які роблять вечірки у різних неклубних просторах.
Кожен вікенд ти можеш обрати як мінімум один–два івенти, не тільки клубних. У мене була ідея запропонувати на державному рівні таку п’ятирічку для того, щоб зробити Київ, а потім і Україну, туристичною клубною столицею. Така кількість та рівень артистів, івентів — мені здається, нескладно зробити Київ «новим Берліном», але не з точки зору схожості, а з точки зору темпів розвитку.
Про іноземців на київських вечірках
На кожному івенті VESELKA (а останній відбувся у 2019 році) я чув нову мову — іспанську, португальську, німецьку. На останньому івенті познайомився з людьми з восьми країн.
Коли люди вперше приїжджають до Berghain, у них змінюється світогляд, розширюються рамки. Так само тут. Мені здається, в Україні дуже культурна публіка, яка може показати європейцям, як треба себе поводити.
Фото: Данил Привет

На Стасі — кросівки Mirage Tech. Вони беруть натхнення з техно, діджейської культури та візуальної естетики електронної культури.
Дивись повну версію на YouTube
чи слухай на зручній тобі платформі