Спецпроєкт

Що це за жанр: мамбл-реп

Данило Панімаш

У світі існує неймовірна кількість найрізноманітніших музичних жанрів та піджанрів. Їх постійно вигадують, щоб хоч якось класифікувати та систематизувати нескінченну музику. Про якісь із них ви могли чути, а про деякі не маєте й гадки; якісь із них стають популярними, а деякі — залишаються дивними та екзотичними.

Від сьогодні кожного тижня ми будемо розповідати про дивні та унікальні музичні жанри і піджанри, додаючи в кінці кожного матеріалу плейліст із найяскравішими їх представниками. А щоб усе зазвучало, як треба, слухайте треки на бездротових колонках серії Х від Sony.

Перший жанр, який ми розберемо — найпопулярніший сьогодні піджанр хіп-хопу «мамбл-реп».

Хіп-хоп називають головною музикою планети. Так, репери не покидають чарти, одні з найбагатших артистів у світі — це Каньє Вест, Дрейк і Jay-Z. Однак хіп-хоп став головною музикою планети ще у 1990-х, натомість 2000-і та 2010-ті — це часи його стрімкої комерціалізації.

Хіп-хоп сьогодні — це найбільш ліквідний жанр, який чудово поєднується з поп-музикою, джазом, роком, індастріалом і металом. Він складається з величезної купи піджанрів, і одним з найбільш популярних нині є мамбл-реп.

Розбираємося, що таке мамбл-реп, чим він відрізняється від іншого репу, чому його ніхто не любить, а також кого з мамбл-реперів варто послухати.

Що таке Mumble Rap?
Він з’явився на початку 2010-х, а свою іронічну назву отримав у 2014-му завдяки журналісту Майклу Х’юзу. Однак справжній вибух мамбл-репу прийшовся на 2016 рік і продовжується зараз.
Основа мамбл-репу — це зажовування слів, ігнорування складів, жертвування смислами своєї поезії і в принципі поводження зі своєю мовою. Робиться це для створення унікального фонетичного звучання, яке також досягається за рахунок величезної кількості едлібів — безсенсовних вигуків та між тактами композиції та частинами основного тексту мамбл-репера.
Можна послухати треки Eminem, Busta Rhymes (одного з найтехнічніших та найшвидших реперів світу), Jay-Z, Dr. Dre, Cypress Hill і при належному знанні англійської цілком розібрати слова навіть за швидкістю читки або специфічними інтонаціями, як у B-Real. Однак про що співає мамбл-репер, не можуть розібрати навіть його колеги по цеху, бо він жертвує смислами та технікою читки заради звучання.
Якщо репери 1980-х, 1990-х і 2000-х здебільшого гналися за тим, щоб донести смисли та читати свою вуличну поезію розбірливо, то мамбл-репери все роблять з точністю до навпаки.
Першою композицією жанру вважається трек репера FutureTony Montana, який вийшов у 2011 році. Повторюваний лейтмотив із двох слів залишав безліч запитань: що, чорт забирай, співає Future? Montana? Tiny Mintana? Tuny Montana? Matana?
Інший іменитий мамбл-репер — Desiigner із хітом Panda (2015), слова з якого теж мало хто міг розібрати. Що, втім, не завадило Panda посісти перший рядок у чарті Billboard Hot 100. А сайт Genius, який представляє з себе базу даних текстів світових артистів та їхніх інтерпретацій, навіть зняв окреме відео, в якому змусив Desiigner чітко і повільно пояснювати, що ж він читає у своєму треку.

А про що читають мамбл-репери?

Репери попередніх поколінь читали про моторошне життя у гетто (Mobb Deep), закликали ламати систему (Public Enemy) аж до вбивства поліцейських (Ice T) мірялися довжиною стволів та кількістю статевих актів з різними партнерками (практично всі) і розповідали про свій складний шлях до вершині.

А мамбл-реп — це гіпертрофовані понти реперів у вакуумі. Лірика здебільшого присвячена наркотикам, ювелірним прикрасам, грошам, дівчатам, брендам, машинам і так далі — загалом, щасливому та безтурботному життю у золоті та славі.

Ось, наприклад, абсолютно геніальний трек Migos, в якому приспів складається з повторення одного слова — «Версаче» (або «Форсачі»? А може, «Фесаче»? Або все-таки «Фосачі»?)

Або інший хіт від Lil PumpGucci Gang, у якого вже понад 1 мільярд переглядів. У коментарях на YouTube під кліпом можна прочитати побоювання за майбутнє не лише музичної культури, а й людства в принципі.

Тому не дивно, що «стара школа» текстовиків на кшталт Snoop Dogg і 50 Cent (так, він вже теж цілком собі «стара школа») на дух не переносять мамбл-реперів. А Eminem у своєму треку Killshot, який є дисом на ворогуючого з ним Machine Gun Kelly, називав його мамбл-репером. Дійсно, як можна образити людину сильніше?

Чим виділяється мамбл-реп від решти репу?
Музично мамбл-реп відноситься до треп-музики, яка теж є піджанр хіп-хопу. В основному це перевантажені суббаси з простими, повторюваними, монотонними мелодіями, прискореним хай-хетом і часто з великою кількістю автотюну на голосі.
Мамбл-реп виділяється саме ідеологічно. Сенсами (точніше, їхньою відсутністю), лірикою, яку складно розібрати на слух, величезною кількістю едлібів та досить одноманітним підходом до написання бітів — якщо ви чули один трек мамбл-репера, то чули всі. На відміну від класичного хіп-хопу з його текстоцентричністю, мамбл-реп — це прикрашена, ненапряжна музика для вечірок, створена для того, щоб попивати коктейль біля басейну в пентхаусі.
І хитати головою так, щоб усі брендові золоті цяцьки, якими обплутана ваша шия, попадали в біт.
Плейліст з найяскравішими представниками мамбл-репу:

Плейліст з найяскравішими представниками мамбл-репу:

А тепер тільки уявіть звучання свого улюбленого хіп-хопу на портативних колонках серії X від Sony.
Глибокий і потужний об’ємний звук з MEGA BASS. Чисте і насичене звучання з динаміком X-Balanced. Роз’єм для підключення мікрофона та гітари. Стильне підсвічування.
Отримайте ще більше вражень від музики на будь-якій вечірці!

 • До 30 годин роботи
 • Клас захисту від води і пилу IP66

 • До 20 годин роботи
 • Клас захисту від води і пилу IPX4

 • До 25 годин роботи
 • Клас захисту від води і пилу IPX4

А тепер тільки уявіть звучання свого улюбленого хіп-хопу на портативних колонках серії X від Sony.
Глибокий і потужний об’ємний звук з MEGA BASS. Чисте і насичене звучання з динаміком X-Balanced. Роз’єм для підключення мікрофона та гітари. Стильне підсвічування.
Отримайте ще більше вражень від музики на будь-якій вечірці!

 • До 30 годин роботи
 • Клас захисту від води і пилу IP66

 • До 20 годин роботи
 • Клас захисту від води і пилу IPX4

 • До 25 годин роботи
 • Клас захисту від води і пилу IPX4