Тексти

Як SOPHIE створила фундамент для музики майбутнього

Данило Панімаш

30 січня в Афінах загинула SOPHIE — одна з провідних електронних музиканток світу, шотландська продюсерка, візуальна артистка, діджейка та експериментаторка. Загинула трагічно — посковзнулася і впала з балкону квартири, на який вийшла, щоб подивитися на Місяць. Їй було 34 роки.

З раннього дитинства SOPHIE займалася музикою, багато в чому завдяки батькові, який став для неї путівником до світу електронного андеграунду — брав її на рейви, ділився з нею касетами з електронною музикою.

У нього був інстинкт, він водив мене на рейви, коли я була маленькою. Він купував мені касети з музикою рейвів, ставив їх у машині і говорив: «Це буде важливо для тебе».

— SOPHIE

І батько мав рацію — музика для SOPHIE стала найкращим і, мабуть, єдиним її другом на межі з одержимістю, особливо після того, як тато подарував їй синтезатор. Втім, сама артистка не заперечує, що стала ескапісткою — у віці близько 10 років вона вирішила кинути школу, бо на той момент уже визначилася зі своєю майбутньою професією.

Батьки їй цього не дозволили, а сама співачка почала навіть погрожувати, що «не вийде з кімнати до тих пір, поки не запише альбом». І вже з самого дитинства SOPHIE почала займатися діджеїнгом, граючи сети на днях народження та весіллях.

Її шлях у професійній музичній кар’єрі почався з гурту Motherland. Далі — компаньонство з лейблом PC Music у 2013-му. Перший трек Nothing More to Say, увага музичного видання Pitchfork — музичний світ підхопив SOPHIE, її дитячі мрії почали реалізовуватися.

Дебютний альбом-компіляція PRODUCT, який вийшов в 2015-му, явив світові вісім складних і аритмічних треків деконструюваної поп-музики, хаотичного електронного поп-авангарду з точно таким же деконструюваним запітченним вокалом Елвіна та бурундуків, голосом дитячої безпосередності.

PRODUCT став заявою SOPHIE, її власним унікальним почерком. Вона немов говорила: «мене не приваблюють втоптані доріжки і зручно перетравлювані форми. Я тут для того, щоб змінювати мислення, сприйняття і звук. Я незручна і некомфортна, але вам доведеться знайти ключ до мене».

До 2017 року SOPHIE зберігала анонімність. Її звинувачували у фемінінній апропріації — мовляв, за жіночим ім’ям ховається чоловік. Тоді вийшов дебютний кліп SOPHIE на композицію It’s Okay To Cry — і це стало своєрідним камінг-аутом артистки у якості транс-жінки. У її житті відкрилися нові горизонти.

Її помітили і захотіли — Madonna запросила SOPHIE попрацювати над піснею Bitch, I’m Madonna; Charli XCX довірила їй продакшен свого ЕР Vroom Vroom. У 2018-му Lady Gaga запросила її для участі в роботі над альбомом Chromatica.

Наймоторошніше в музиці SOPHIE — це її двоїстість. Під час поверхневого прослуховування здається, що цю музику створювала незграбна дитина, яка вставляє у мікс будь-який звук, що потрапив під руку. Однак з іншого боку можна почути неймовірно дорослу впевненість і розуміння своєї справи і своїх цілей, потужну, унікальну музику, до якої складно підібрати аналоги.

SOPHIE: Я хочу використовувати музику для створення чогось милого, схожого на іграшку.
Джон Робертс: Ти думаєш про дітей, коли робиш це?
SOPHIE: У якомусь сенсі я і є дитина. Я можу уявити собі музику, яка в рівній мірі сподобається і дітям, і дорослим, музику, яка одночасно вимагає попередніх знань, щоб оцінити її, і водночас і ні. Щоб її можна було оцінити на винятково чуттєвому рівні.

— з інтерв’ю електронного музиканта Джона Робертса з SOPHIE

«Велика деконструкція» — мабуть, так можна описати творчий шлях SOPHIE. У музиці вона ламала стереотипи, створюючи з композицій маленькі закриті головоломки, нагромадження важких індустріальних звукових блоків укупі з кришталево чистим саундом і солодкаво-трагічними поп-елементами. Її лонгплей Oil of Every Pearl’s Un-Insides якраз такий — дивний, важкий, непостійний, емоційно-різноманітний у кожну секунду свого звучання.

А в кліпі на композицію Faceshopping вона деконструює своє тіло, показуючи його гнучкість, мінливість його форми, що в контексті життя самої SOPHIE, яка зробила камінг-аут у 2017 році у якості транс-жінки, є істиною в першій інстанції.

Те, що робила SOPHIE, називали музикою майбутнього. І навіть зараз здається, що ця музика ще не закінчилася із загибеллю її творця. За 7 років діяльності SOPHIE заклала міцний фундамент для музичних експериментів і створила вектор розвитку поп- та електронної музики — вперед, до переосмислення стандартів і новаторства, до сміливості експериментів, невгамовної фантазії і агресивної чуттєвості. Вона немов показала, що в цьому світі можливо все, немає постійних величин. Змінюйся і змінюй.

І ще SOPHIE — видатна візіонерка і концептуалістка. Вона почала створювати окремий світ, що складається з синтетичного звуку, пластику, сексуальності, іграшок, реклами і тілесності, незбагненну цифрову абстракцію, надати форму якій, на жаль, вже нікому не вдасться. Вона була провідною артисткою 2010-х, чий потенціал, здається, тільки почав розкриватися на повну силу.

SOPHIE забрала всі ключі до свого унікального складного світу з собою, залишивши тільки здогадки і заповіт відчувати навколишній світ, а не додумувати його. Їй вдалося показати, що музика майбутнього — це музика нескінченних можливостей, у якій немає гендеру, комплексів і жанрових рамок.

Я думаю, що насправді важливо руйнувати цю дихотомію, і не відчувати, що якщо ви робите дивну музику, то ви — дивна людина

— SOPHIE

Це чутно в її музиці, це видно в її образах і відео — SOPHIE віддавала себе, таку загадкову, примушувала осмислювати себе і відчувати, адже все нестандартне завжди сяє яскравіше.

Тепер якийсь час дивитися на Місяць ми будемо зовсім по-іншому.

Читайте також про 8 трансгендерних і небінарних музикантів і музиканток, які змінюють світ музики.