Тексти

Перемогти на «Євробаченні» з хворим серцем: історія Сальвадора Собрала

Данило Панімаш

Сальвадор Собрал, переможець «Євробачення» в Україні, підкорив купу сердець, ледь не втративши своє. Ми згадуємо одного з найінтимніших виконавців на «Євробаченні» та його магічну музику.

Він виходить на сцену, в підсвічене коло, і стоїть посеред натовпу глядачів. На ньому — піджак, який йому явно завеликий, він немов тоне в ньому. Кілька секунд він мружиться і соромиться. Здається, що йому тут не місце, — та це до тих пір, поки не починає грати музика.

Саме так Сальвадор Собрал з’явився на київській сцені «Євробачення-2017». Його виступ кардинально відрізнявся від перформансів інших виконавців — гучних, життєрадісних і пафосних. Звичний хід пісенного конкурсу порушений, стався збій у матриці. Де шоу? Де круті візуалізації? Де кітч? «Євробачення» не звикло до такого.

Ніякої навмисної яскравості, строкатих костюмів, сліпучого світла, нових технологій, купи людей на підтанцьовці та підспівуванні — тільки маленький, тендітний і вразливий чоловік з добрими і сумними очима. І його пісня. Здається, що хлопець помилився дверима, переплутав тихий бар для скромних поетів і випадково опинився в центрі бурі.

Пісня Собрала здається занадто інтимною, щоб звучати на такій сцені, занадто самотньою. Але вже через кілька секунд Сальвадор Собрал розкривається як квітковий бутон і забирає собі весь зал. Насправді він був бурею, нехай і нетиповою.

Португалія, яку представляв співак, забирає собі перше місце. Сальвадор Собрал отримав 758 балів — найвищий результат за всю 63-річну історію конкурсу. Вже після цього виникло питання: «Хто цей юнак? Чому йому так сумно?».

Виникло почуття справжньої радості, адже на конкурсі перемогло щось інше, «справжнє». І почуття неймовірної смутку від того, що це «щось» закінчилося.

Сальвадор Собрал народився в Лісабоні, у родині колись аристократичного роду. В дитинстві у Сальвадора був діагностований порок серця. Хлопчик був позбавлений будь-яких фізичних навантажень, зокрема його улюбленого виду спорту — футболу. В 10 років він бере участь у музичній телепрограмі Bravo Bravissimo.

Після школи вивчає психологію, проте музика не відпускає Сальвадора. У 20 років він знову йде на телебачення і бере участь в конкурсі Idolos, аналозі британського шоу Pop Idol, на якому посідає сьоме місце.

Він кидає університет і вступає до школи Taller de Musics у Барселоні вивчати музику професійно. Сальвадор подорожує, співає у барах і ресторанах Майорки хіти Стіві Вандера і Леонарда Коена. Збирає інді-поп-гурт Noko Woi, який виступає на численних фестивалях, але при цьому продовжує працювати над власними піснями.

Однак незабаром Собрал йде з гурту, і його музика виливається у дебютний альбом Excuse Me — красиву потужну джазову платівку. Його пісні романтичні, по-світлому сумні, і в них звучить не тільки сам співак, а і його рідна країна — Португалія.

Є меланхолія, є журба, є сум, є туга. А є «саудаді» — окреме слово для опису специфічного настрою португальця. Це світлий смуток, туга за чимось дуже близьким серцю, чимось нездійсненим або втраченим. Це почуття виражається і в окремому музичному (і танцювальному) жанрі — фаду, музиці про прийняття своєї долі, наповненій світлою печаллю.

Іноді доля добряче іронізує. Португалець Сальвадор Собрал з хворим серцем став живим втіленням саудаді та фаду — настрою і музики, які без серця існувати не можуть, адже саме цей орган є вмістилищем справжніх почуттів. І його не обдуриш.

На «Євробаченні-2017» у Собрала посилилися проблеми з серцем. І вперше за всю історію правила конкурсу були змінені заради учасника. Собралу дозволили не ходити на перші репетиції та прогони шоу, замість нього співала сестра Луїза. Сам учасник з’явився на сцені Києва в останній момент — у півфіналі.

Пісня, яку співав Сальвадор Собрал, називалася Amar Pelos Dois, «Любов для двох». Юнак звертається до своєї коханої, з якою розлучився, і благає її повернутися. Але в разі відмови обіцяє, що його серце «все витримає і буде любити за двох».

Знову доля іронічно підморгує світу — слабке серце виявляється міцнішим, ніж серце здорове.

У грудні 2017 Сальвадор Собрал переніс операцію з пересадки серця і на кілька місяців пропав зі сцени. Однак уже з квітня 2018-го він відновив концертну діяльність. А в березні 2019 року співак випускає свій другий альбом Paris, Lisboa — таку саму проникливу і пристрасну суміш джазу, босанови і фаду.

Настрій Сальвадора на новому альбомі — це вже не тільки саудаді. Він змінюється від пісні до пісні, і здається, що співак потроху відпускає свій сум. Здається, що його нове серце відкриває йому новий світ, якого він раніше не помічав.

20 вересня Сальвадор Собрал знову повернеться до Києва. Але вже не з однією піснею, а з сольним концертом. Уже не болючий і тендітний, а сильний. І при цьому такий самий емоційний і ніжний.