Чому на радіо постійно повторюються ті самі пісні?
Дивись, коли ми приходимо в McDonalds, то не дивуємося, що в меню завжди ті самі гамбургери й картопля фрі, а лише невелика частина меню змінюється від сезону до сезону? Те саме з радіо.
Радіо — це не енциклопедія або бібліотека всіх можливих треків певного жанру. Радіо — це музичний потік, до якого приєднується слухач у зручний для нього час і отримує те, що хоче. У Пітері колись була станція радіо ROKS, в активному плейлісті якої було в 6-7 разів більше треків, ніж на київському ROKS. З точки зору твого питання, та станція була кращою: більше різноманіття, пісні повторювалися рідше. Однак рейтингові успіхи цієї станції були дуже скромними — вона займала останні місця у «турнірній» таблиці, влаштувавшись у четвертому десятку популярних станцій. При цьому український ROKS — це завжди топ-3 по Києву.
Тому є багато причин, чому пісні на радіо повторюються. Назву головні з них.
По-перше, якби нові пісні повторювалися дуже рідко, то вони б практично не мали шансів розкрутитися — слухачі б чули їх дуже рідко, і запам’ятати таку пісню було б складніше. Назвемо це умовним ефектом реклами — в рекламі повторюваність є одним із найважливіших факторів.
По-друге, є станції з так званою гарячою ротацією. Гаряча ротація — це 4–10 пісень, які в один період часу для даної цільової аудиторії є найпопулярнішими і улюбленими. Саме ці пісні, а не інші, дана аудиторія зараз хоче чути якомога частіше. Було б неправильним крутити їх один раз у декілька днів.
По-третє, слухачів не дратує, що пісні часто повторюються. Слухачі не люблять, коли часто повторюються пісні, які їм не подобаються. А улюблені пісні аудиторія готова чути частіше. Тому один із найважливіших компонентів для програмування ефіру — зрозуміти, які пісні не люблять найбільше, і прибрати їх з ефіру.
Інша справа, що на словах це звучить легко і просто, а на ділі далеко не всі станції і фахівці здатні з цим справитися. Якщо відкинути всю цю навколонаукову риторику, то слухач налаштовується на радіохвилю, аби почути свої улюблені пісні, а не усереднений набір непоганої музики. А улюблених пісень у звичайної людини, не меломана, не так і багато.