Тексти

Мене зупинила поліція. Що робити?

СЛУХ

Зрив поліцією 15 травня концертів на території Нижньоюрківської, 31 — резонансна і далеко не єдина конфліктна ситуація за участі правоохоронців у Києві, конкретно — на Подолі, де подібні ситуації трапляються регулярно.

18 травня вночі на Кирилівській, 47 патруль напав на музиканта та художника Мітю Бугайчука. Причина — начебто він скинув пакет із забороненою речовиною. За словами постраждалого, невідомий чоловік підійшов до нього і попросив підійти до поліцейської машини. На питання, навіщо, Мітю Бугайчука вдарили в ніс, він втратив свідомість. Далі його кілька годин тримали на вулиці.

По слідах цих та інших історій творче культурне угруповання «Космос Табір» створило детальний гайд дій. Публікуємо його без змін. Немає гарантій, що це захистить вас від ситуації, що трапилася з Мітею, але ви все одно маєте знати свої права.

Частина 1. Зупинка
Вас зупиняє співробітник/ця поліції. Скоріше за все це відбувається безпідставно, а отже незаконно: правда на вашій стороні й боятися вам нічого, а тому важливо не розгубитися та поводитися впевнено.
Увімкніть відео-/аудіозйомку на телефоні, як тільки зрозумієте, що до вас підходять поліцейські.
Друзі хай також знімають на відстані, аби було видно, що відбувається. Закону, який забороняє вести відеозйомку, не існує; будь-які зауваження чи вимоги поліцейських щодо цього — неправомірні.
Зупиняючи вас, поліція зобов’язана представитися: прізвище, ім’я, посада, звання
На формі має бути жетон із номером.
На вашу вимогу вони зобов’язані пред’явити службове посвідчення, надавши вам можливість ознайомитись з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.
Їх до цього зобов’язує закон — ч. 3 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію».
Поліція зобов’язана повідомити вам причину зупинки та підставу для здійснення огляду (чи що вони там хочуть від вас).
Якщо поліціянт/ка не представились, запропонуйте їм представитись та увімкнути нагрудну камеру. Дайте зрозуміти, що ви запам’ятали його/її ПІБ, проговоріть номер жетона на камеру.
Гарно працює звертання напряму: «Аваков Арсене Борисовичу, а чому ви мене зупинили?»

Чи можна фотографувати посвідчення?

Так. Закон України «Про інформацію»: інформація про суб’єктів владних повноважень (якими є поліцейські) не є конфіденційною. А отже є відкритою.

Чи можна фотографувати нагрудний знак?

Так. Cт. 20 Закону України «Про Національну поліцію»: поліцейському заборонено знімати чи приховувати нагрудний знак, а також будь-яким чином перешкоджати прочитанню інформації або фіксуванню її за допомогою технічних засобів.

Під час розмови не соромтесь вимагати дотримання дистанції, комфортної для розмови (особливо в період пандемії)
На близькій дистанції можуть щось підкинути, а ще це елемент психологічного чи навіть фізичного тиску.
Не варто тікати, проявляти фізичну силу чи агресію — краще говорити спокійно і чітко, нагадувати про необхідність дотримання закону, ставити запитання по суті.
Частина 2. Огляд і перевірка
Представники закону виявляють своє непохитне бажання щось оглянути та перевірити просто так.
У поліцейських для здійснення перевірки має бути чітка підстава: «перевіряємо всіх», «планова перевірка», «про всяк випадок», «бо тут поряд клуб» — незаконна нісенітниця. Для здійснення перевірки має бути достатньо підстав. Поліцейські зобов’язані сформулювати та пояснити підставу.
Підстава серйозна, обґрунтована та законна, якщо ви, наприклад, йдете вулицею обляпані кров’ю, зі зброєю, або ви на очах у поліції розбили вікно чи завдали шкоди іншим.
Ст. 34 Закону «Про Національну поліцію»:
Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб
Часто поліція одразу схиляє до огляду, використовуючи формальні приводи — не зважайте на це. Якщо немає об’єктивних причин вас у чомусь підозрювати та ви нічого не порушили, вас ніхто не має права зупиняти чи оглядати.
Підозра має бути вмотивованою. Якщо вам говорять, що в чомусь підозрюють, вимагайте підтвердження. Наприклад, орієнтування з описом схожої зовнішності чи оголошення про розшук особи з описом зовнішності, схожої на вашу.
Якщо перевірка все ж проводиться. Кажете: «Ок, але все тільки під протокол, зі свідками / з понятими». В протоколі потім можна буде написати свої зауваження перед тим, як його підписувати.
На словах і небо зелене! Правоохоронці мають мати залізні підстави для підтвердження законності їхніх намірів вас зупинити та здійснити перевірку.
Перевірка може бути лише поверхневою. Проводити її має поліціянт/ка однієї з вами статі. Перевірка — це провести рукою або спеціальним пристроєм по одягу. Пхати руки в кишені, знімати верхній одяг чи взуття не мають права.
Будь-які доторки до вас чи ваших речей, одягу — незаконні, реагуйте на це одразу («А чо ви мене мацаєте?»). Можуть попросити відкрити сумку, але ритися там права не мають.
Якщо вас агресивно пресують поліцейські, зателефонуйте в 102 і викликайте патрульних
Скажіть, що вас зупинили, не пояснили підставу, діють, порушуючи вимоги закону, риються у ваших речах, проявляють фізичну силу та психологічний тиск, схиляють до корупції.
Уточніть у поліції, яка виявляє агресію: «Ви шо, порушуєте процедуру, яка прописана в законі “Про Національну поліцію”?», «Це незаконно», «Таке не передбачено в законодавстві».
Частина 3. Корисна інформація
Зберігання канабісу до 5 г — це адміністративна відповідальність (НЕ КРИМІНАЛ).
Санкції:
  • штраф 850 грн,
  • громадські роботи 20–60 годин,
  • арешт до 15 діб.
Що в принципі, неприємно, але не смертельно.
Перебування під наркотичними речовинами законом не карається. Заборонені зберігання, виготовлення та збут. Очевидно, що керувати транспортом у такому стані теж не треба.
Але правоохоронці часто підкидають чи досипають, саме тому важливо контролювати процес і фільмувати все, що відбувається.
Завжди пам’ятайте, що це не ви маєте доводити, що ви невинні та законослухняні, а представники поліції мають надати аргументовані підстави, у чому вас підозрюють.
Не мовчи, якщо ти став/ла жертвою поліцейського свавілля. Розкажи про це, наприклад цій організації: UA Cop Watch.
І так, знайди собі юриста чи юристку, телефон яких ти в разі чого матимеш під рукою, аби в критичній ситуації було кому прийти тобі на допомогу.
Пам’ятайте, ви маєте право на повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на свободу світогляду; вільно володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; на мирні зібрання; на свободу пересування
21 травня об 11:00 відбудеться мітинг під відділком Подільської поліції (вул. Хорива, 20). Деталі на Facebook.
Читайте також велике розслідування про відмивання грошей з авторських винагород в Україні.