Тексти

17 свіжих українських реперів та реперок, які дають жару

Міра Капітан

Молоді, гарячі, вони сидять у глибокому андеграунді або ж прагнуть сягнути висот. Це — свіжий український хіп-хоп, який варто зацінити, щоби потім козиряти: «Я знав їх, поки це не стало мейнстрімом».

БАЙСТРЮКИ

Байстрюк як елемент української культури — дитина, народжена поза законним шлюбом. Реп-колектив ще зовсім юних хлопців, що черпає натхнення у BONES, $uicideboy$, Lil Peep та українській літературі. «Кітляревський та Франкотик, я кручу-кручу фруктовий», — важко оминути такі рядки, що єднаються зі свіжим саундом. Якби класичну українську поезію поклали на треп-біти, вона б звучала так.

Денні Марті (Красавакласний)

Київська тусівка Dirty Flat зі студією у Києві має багато гравців, серед яких Денні виглядає колоритно. Його скетчі про коронавірус і будні репера у Києві змушують плакати від сміху, а соковитий саунд «нової школи» мінімал трепу добре прокачує.

Сам хлопець — уже стріляний горобець у грі, розбирався у FL Studio (програмі для створення інструменталів (бітів) і запису музики) ще до гайдів у ютубі. Вважає, що у чартах фігурує одне лайно.

Меседж: «багато хто лізе у музику заради грошей, але я ідейний, творчість — це право на самовизначення, на те, щоб передати свої емоції іншим людям, а коли ти сам нічого не несеш суттєвого, то лох ти повний».

GOD95

А говорять, що український реп древній! Ще один юнак, що відчуває себе в новому звуці як удома. Лоу-фай, треп, наспівки на мелодійних бітах — репер висловлюється у різних стилях. Злість, дружба, радість, двори, образи — все, що робить нас людьми, можна знайти між рядків. Стежте за ним, аби знайти кілька рядків про себе.

Меседж: «еталонний саунд — це той, де є справжня емоція, яка чіпляє людину і резонує. Це може бути популярна або андеграундна музика. Головне щоб була емоція».

MATORIN

Це львівський треп, крихітко. Цікавий флоу з мелодійними елементами українських діалектів. Репер вважає, що стилі, звук і теми часто змінюються. Не потрібно зациклюватись, потрібно шукати нові еталони.

Меседж: «мені подобається робити треп, мені подобається, коли можна покидатись понтами, розслабитись і погнати бєса. Типу це якась радість чи гавнєцо у тобі сидить, яке ти можеш не розказати у жизні, але можеш розказати будь-шо на бітє. Ця трушность, що типу ти можеш розказати тільки те, що з тобою відбувалось, як на мене, нахуй. Це якраз-таки творчість без граніц, там, де ти можеш бути хоть котопсом».

CHORT

Хлопець із власними бітами і гарними наспівами, чиї теми відгукнуться у вашому серденьку. «Твоя мама думає, я наркоман», «Загаси мене вином, я палаю», — в арсеналі репера багато влучних панчів та крутих мелодій.

Меседж: «я залежний від музики з простих причин. Музика — єдиний відомий мені чіт-код у грі, якою ми всі живемо. Відповідно, створювати якісну музику, щоб більше людей могло нею скористатись, і відчути себе живими, — це моя мета, саме тому я цим займаюсь і займатимусь далі».

Dobra

Медитативна, меланхолійна і щира реперка, що не тішить регулярністю, але заворожує звучанням та якістю рим і флоу. Замість звичного комфортного репрезенту — рефлексії та роздуми на бітах.

Меседж: «насправді якогось еталону чи стилю, який би я собі приписувала, немає. Я пишу, слухаю зазвичай щось не дуже веселе. Займаюсь, аби розповісти те, що “засідає в думках, як осад”, таким чином звільняю себе від цього бруду. Як би все це смішно не звучало».

Xarakter

Молодик, що завів канал «Ты не оправдываешь моего доверия» в YouTube, де розповідав про барну культуру. Потім перейменував його на «Влад Приденьгах», додавши трохи артхаусних короткометражок.

Окрім блогерської кар’єри, має смак до олд-скульних бітів, флоу, що просідає і здається сиплим. Влад також пише техно, малює картини, проводить класні стріми й має концептуальний інстаграм. Занурившись у його музику, можна відчути, як олд-скул воскресає і шугає київським Подолом, зазираючи тобі в баньки.

Sobakka

Продовжує тему подільського андеграунду Олєг Броварской, аkа Sobakka. На своєму YouTube-каналі він вчить основам хіп-хоп-культури, ділиться баченням мистецтва у короткому метрі. Випустив один EP, де на манір «старої школи» розкриває теми релігії, місце митця у суспільстві, поліцейське свавілля. На Soundcloud можна знайти ще багато демок, де вони фрістайлять разом із Владом, висміюючи все, чим ти дорожиш.

Olive Taud

Дівчина змінила кілька контрастних образів — її музика мала різні звучання, суті та мови. Olive знають в українській реп-тусовці, але вона не в топі саме через свою «реінкарнацію», хоча треки качові та якісні, але їх неймовірно мало. Реперка обіцяє скоро потішити нас бенґером.

Меседж: «Моя музика для тих, хто не боїться ризикувати, змінювати себе і вільно виражати свої шалені ідеї у реальність. Якщо тебе щось не влаштовує в собі або у своєму житті — працюй та змінюй. Не варто змушувати любити той шмат лайна, який ти бачиш у відображенні.
Не кожен готовий признатися собі в тому, хто він є насправді, і живе у видуманому світі, а для того, щоб все стало реальністю, треба просто діяти. Я тут саме для того, щоб допомогти зробити перший крок і бути поруч протягом усього шляху. Проблем не існує — це все в нашій голові, і чим «проблеми» складніші, тим цікавіше, я не жартую. Тауд на районі — білий тигр, і я знаю, про що кажу».

Microman

Учасник й ідейний рушій реп-ком’юніті 5enation у грі давно. Все своє свідоме життя провів серед різних стилів і сформував власний вайб українською. Професійне звучання, смак до інструменталів, гарне володіння мовою — це те, що робить його унікальним гравцем. А 15 років на український-реп сцені варті треп-медалі чи, як мінімум, прицінки творчості.

Меседж: «формую свій звук сам. У мене є бажання робити мелодійно. Робити суто або радісно, або сумно, аби це була найчистіша форма емоції, яку можна виразити. Це дасть змогу людині відчути, а не просто прослухати і вимкнути. Усе має лишитись у людині.
Я стараюсь робити кожну пісню максимально чуттєвою, залежно від емоцій. Що має пісня нести людині? Або чіл, щоб розслабитись, або щось на задуматись, коли п’єш вино ввечері в ламповій атмосферці, або щось, щоб іти на роботу. В мене нема ніяких обмежень, усі треки різні абсолютно».

DILLA DANK

Його називають фрешменом, але бекграунд у репера солідний. Данк володіє двома студіями, організовує вечірки, де виступають молоді виконавці, рухає культуру репу в Україні від банди Dirty. Несподіванкою для його фанів стали останні треки на соціальну тематику.

Меседж: «Сам я слухаю багато західних артистів. Мій фаворит — це, напевно, Future. Я відчуваю паралелі з ним, тому нас можна порівнювати. Його звук — це той, який я хочу. Дорослий треп інколи про розкіш життя, інколи про проблеми , інколи і трохи пафосу, але дорослого, без дитячих висловлювань, щось елегантне і одночасно брудне, як саме життя. Я рухаюсь у напрямку дорослого звуку».

XXV кадр

Реп — це понти та агресія? Ще один гравець із банди Dirty зруйнує ці уявлення. Стиль Кадра вирізняється, бо його треки позитивні та теплі, тематика радості та прийняття себе і світу навколо чіпляє. Репер використовує чудернацькі цікаві едліби (звукові викрики), це робить звучання соковитим.

Меседж: «Головним меседжем є те, що ми маємо навчитися бачити і помічати прекрасне навколо себе — а воно дійсно є; маємо стати вільними від стереотипів та нав’язаних думок і транслювати добро у світ, тому що саме так ми можемо щось змінити в оточенні».

MONSTO

Саундпродюсер і діджей запалив навесні своїм дебютним альбомом Changes. Це впевнений стильний хіп-хоп із заграванням із електронщиною. На фітах засвітились українські репери. За звук і за стиль редакція «СЛУХ» оголосила Monsto почесним фрешменом, за яким обов’язково варто стежити.

BIRCH

У березні 2020 року український реп потішив Birch. Його дебютний міні-альбом Visa Denied — це канонічна за звучанням та чесністю у хіп-хопі робота. У травні репер засвітився на релізі андеграундної формації BRUD TECH, де є співзасновником. Тут він звучить так само стильно і так само впевнено.

Меседж: «Головний меседж нашої музики — це чесність. Не можна робити музику, якщо тобі нема про що розказати, нема бекграунду. На жаль, більшість популярної музики зараз саме така. І не скажеш, що когось це не влаштовує. Всі задоволені. Так не має бути, зокрема в хіп-хоп-напрямку (який уже ніяк хіп-хопом не назвеш). Читати про жирний шмоук (непередавана гра слів — прим. ред.) і товстий член, i’m sorry («прошу вибачення» — прим. ред.) — це лайно навіть не може стояти у хіп-хоп-чартах. Wake up («прокиньтесь» — прим. ред)».

DELTA ARTHUR (DELTAA)

Уже кілька років заголовки про цього виконавця починаються зі слів «скандальний», «кліпмейкер» та «епатажний». Стабільно якісний легкий реп для тусовок, про який не можна не згадати ще раз. Дельта не тільки розуміє тренди, але й підхоплює їх та втілює в українському хіп-хопі.

YUNG LEV

О, а він із України? Коли конспірологи висувають теорії, у кого Моргенштерн вкрав формат шоу «реп у стилі твоєї бабусі за 5 хвилин», це ім’я називають другим або третім. Яскравий юнак, що займається відеоблогінгом та саундпродюсуванням ще з люльки, продовжує традицію західного звуку.

Aquakilla

Харків на дроті. Кілла як репер ствердився на фіті із Lil MortyNITRO, а популярність до виконавця прийшла після виступів із гуртом «Пошлая Молли». І хоч у медіа про Aquakilla майже нічого не чути, планка якості його треків не падає із 2017 року.

Читайте також про 11 хіп-хоп-альбомів 2020 року, які ви могли пропустити.