Тексти

Контакти у музичній індустрії: чому вони важливі та як їх знаходити

Максим Комлєв
ПАРТНЕРСЬКИЙ МАТЕРІАЛ

«Музична екосистема базується на людях», — каже Дарця Тарковська, співзасновниця ініціативи Music Export Ukraine. Разом із колегою Альоною Дмуховською вони вже кілька років співпрацюють з європейськими шоукейсами, возять туди українські колективи, влаштовують в Україні конференції та освітні заходи з міжнародними експертами.

Їхня діяльність — результат постійної комунікації та пошуку контактів, вранішніх зустрічей за кавою перед конференцією в Нідерландах і нічних перемовин у Австрії. Коротше, нетворкінгу в усіх його проявах.

Ми поговорили з Дарцею і Альоною про цінність нетворкінгу в музичній індустрії, як правильно шукати контакти та чого взагалі не варто робити, чи може артист сам вивезти все, силу шоукейсів та багато іншого.

Дарця Тарковська та Альона Дмуховська

У 1990-их контракт із лейблом був єдиним шансом стати зіркою. Можливість отримати його мали далеко не всі, а потрапити в кабінети можна було лише за знайомством. Менеджер Брітні Спірс пробивав зустрічі, водив її на прослуховування, проте лейбли відмовляли. Всі, крім Jive Records, що займався Backstreet Boys і *NSYNC.

Зараз музична індустрія стала ліберальнішою, тому що музика стала доступнішою, впевнена Альона Дмуховська. Молоді артисти, якщо порівняти 90-ті та наш час, мають набагато більше можливостей зробити кар’єру, їм легше познайомитися з потрібними людьми. Якщо раніше це були лише закриті кабінети, то зараз — профільні події на зразок шоукейсів і конференцій. ​​Також завдяки пандемії багато онлайн-заходів допомагають познайомитись із найавторитетнішими експертами. В них з’явилось більше часу і вони легше йдуть на контакт.

Справа не в тому, що ти знаєш, а кого ти знаєш

Зараз DIY-артист може більшість питань закривати сам і залишатися незалежним. Але рано чи пізно в цій незалежності з’являється межа в тому сенсі, що захочеться більших масштабів, яких важко досягти самотужки. Тут доведеться мати справу з іншими гравцями ринку та відкритися нетворкінгу.

Як правильно шукати контакти та цінність шоукейсів

Перший варіант — гуглити та писати на «холодні» контакти, але віддача від такого підходу мінімальна.

Другий — особисті рекомендації та цінні знайомства.

Третій — коли ти потрапляєш у правильне місце: конференції, воркшопи, шоукейси, онлайн-нетворкінги. Люди на таких заходах більш відкриті до діалогу і тут може статися магія.

Важливим місцем з точки зори нетворкінгу є шоукейс. Це формат закритого фестивалю з фокусом на музичний бізнес, на якому артисти з різних куточків світу виступають для журналістів, концертних організаторів, букерів фестивалів, менеджерів — потенційних покупців музичного продукту та партнерів. Також тут проводяться конференції та панельні дискусії.

На невеликі шоукейси артист може податися сам і сподіватися, що його заявку приймуть. Є шоукейси, куди можна потрапити лише за рекомендаціями. Кожному артисту важливо мати хоча б одного інсайдера з індустрії, який буде його рекомендувати.

Деякі солідні шоукейси також приймають заявки, але консультуються з експортними офісами, такими як Music Export Ukraine.

Наприклад, організатори Eurosonic Noorderslag (найбільший шоукейс Європи, шо проводиться з 1986 року) щороку надсилають Music Export Ukraine та схожим організаціям лонлгіст претендентів з їхніх країн і просять порекомендувати тих, хто готовий до експорту. Цьому відповідає наявність плану в артиста на рік і з яким менеджментом він працює.

Попри магію Європи та бажання потрапити ТУДИ, не варто недооцінювати локальну спільноту, каже Дарця Тарковська. Не існує корисних чи некорисних людей. На шляху артиста трапляються різні музиканти, саундпродюсери, піарники, будь-хто. Ці люди знають інших людей. Головне, щоб усі учасники ринку були хоч трохи відкритішими.

Як НЕ ТРЕБА нетворкати

  • Споживацьке ставлення. Вам ніхто нічого не винен. Вимагати чогось — неправильно. Треба вміти як брати, так і давати, тому що інші люди теж чекають на допомогу. Найбільш професійний зв’язок встановлюється, коли обидві сторони можуть дати щось одна одній.
  • Самостійна робота. Якщо ви артист і приїхали на шоукейс, то там точно знадобиться команда, як мінімум хтось, хто зможе вести перемовини за вас. Після виступу, де ви віддали всі сили, ви навряд зможете нормально спілкуватися з потенційними букерами чи іншими зацікавленими людьми.

Цієї осені ми були на шоукейсі Waves Vienna, де виступали The Unsleeping. Після другої пісні до мене підійшов чоловік, дав візитівку, на якій написано Live Nation (найбільша концертна агенція світу) та жестом показав, щоб ми після виступу поговорили. Йому дуже сподобався концерт, він питав, як затегати хлопців. Важко уявити, як би він шукав Женю (фронтмена гурту), щоб поговорити. Знаю, що далі в них були перемовини.

— Дарця Тарковська

Спілкування навмання. Заздалегідь подумайте, що вам потрібно від людини та що ви можете запропонувати.

Очікування моментального результату. Знайомство не означає, що зараз щось обов’язково станеться і ваша кар’єра піде вгору. У семи з десяти випадках це не так. Music Export Ukraine з більшістю партнерів знадобилося від шести місяців до двох років, щоб реалізувати спільні проєкти.

У цьому контексті турбує проблема розпаду українських гуртів чи припинення діяльності артиста. Вихід на експорт — справа кількох років, але часто вони просто не доживають до моменту, коли напрацьовані контакти починають приносити результат.

Я нещодавно аналізувала історію alyona alyona, яка зараз, якраз на третій-четвертий рік після появи, починає отримувати дивіденди від попередньої роботи. Вона з’явилася у 2018 році, у 2019–2020 повиступала на всіх топових шоукейсах Європи, далі отримала нагороду ЄС і зараз готує повноцінний тур Європою.

— Альона Дмуховська

Як ТРЕБА нетворкатися і бути красунчиками (на прикладі шоукейсів)

Оберіть стратегію спілкування. Їх дві — пасивна та активна.

Пасивна — це коли артист приїздить, виступає і сподівається, що до нього звернуться та запропонують співпрацю. Звісно, так буває, але, як правило, дуже рідко.

Активна — це коли ти нічого не чекаєш і сам шукаєш варіанти. І на шоукейсах можливостей для цього вдосталь: дискусійні панелі, конференції та власне нетворкінг-сесії.

У 2019 році Юра Базака (співзасновник концертної агенції kontrabass.promo) був на конференції BUSH у Будапешті та познайомився там з кількома артистами з Європи. Згодом деякі з них виступили на фестивалі Інтерсіті. Live.

Важко уявити, як би він “на вулиці” знайшов їх, але особисті знайомства зіграли роль

— Дарця Тарковська

Проведіть домашню роботу. Зазвичай на шоукейсах є онлайн-база спікерів і експертів, які будуть присутні, з профілями та контактами. Їх варто вивчити заздалегідь.

Визначте, хто вас цікавить і кому ви можете бути корисними, напишіть і запропонуйте зустрітися. А ще знайдіть їхні профілі на Facebook і подивіться, як вони виглядають. Ніколи не знаєш, кого можеш зустріти в туалеті.

Відкрийте ФОП. Рідко, але деякі європейські шоукейси платять за виступи. Звісно, ніхто не буде кидати гроші на карту. Music Export Ukraine має юридичний дозвіл приймати гроші та потім виплачує їх артистам, але, як кажуть дівчата, через такий підхід їм завжди трохи соромно за артистів.

Якщо артист хоче серйозно займатись музикою в довгостроковій перспективі, то має працювати «по-білому» з виплатою податків. Іншого цивілізований світ не приймає.

Використовуйте будь-яку можливість. У 2019 році чернівецький музикант Саша Буль двічі виступив на Eurosonic, що трапляється рідко. Першого разу в театрі для сидячої аудиторії, другого — ввечері в барі. Як каже Альона Дмуховська, це була велика удача, тому що паралельно на шоукейсі можуть грати 50 гуртів, і на всіх глядачів просто не вистачить.

Коли Саша йшов на саундчек, він зустрів журналіста газети. Той попросив сфотографувати його для матеріалу. Наступного дня Саша був на першій шпальті національної газети Нідерландів у матеріалі про Eurosonic.

Після першого концерту Буль випивав з хлопцем, з яким познайомився на шоукейсі. Той виявився знайомим іншого хлопця, який шукав артиста на заміну в проєкт. Так Саша зіграв у культовій програмі 2 Meter Session, що існує з 1987 року. Тут виступали Foo Fighters, Radiohead, INXS, R.E.M., The Cranberries, Coldplay та інші.

Нетворкінг — не панацея, але надважливий елемент для успіху артиста. Головне бути відкритими, чітко розуміти, що саме вам потрібно від іншої сторони, поважати її та мати терпіння.

Матеріал підготовано в рамках проєкту програми співпраці між українською та чеською музичною індустрією за підтримки Чесько-українського Форуму.