Тексти

Від Скрябіна до Дельфіна: випуски «TVій формат», які ви маєте побачити

Данило Панімаш

У 2002 році на телеканалі М1 з’явилася програма «TVій формат» і стала знаковою подією в історії українських шоу-бізнесу та музики. Її вклад став зрозумілим пізніше.

На українському телебаченні середини 2000-х нічого подібного не було. Це вже потім у 2010-х з’явилися спроби об’єднати музику і телебачення за принципом американських лейт-найт шоу: «Черещур» і «Проти Ночі» з покійним Павлом Шереметом. Однак окремі живі й камерні концерти, присвячені лише одному виконавцю чи гурту, були тільки на М1.

Esthetic Education: інтимна краса

Це була така собі недоакустика — в абсолютно розслабленій атмосфері артисти грали пісні з перервами, в яких ділилися думками про стан артиста в Україні та світі. Це були золоті часи М1.

«Бумбокс»: веселі та проникливі

Музиканти й самі відчували домашню атмосферу програми і поводилися відповідно. Згадати хоча б виступ «ТНМК», де Фоззі на якийсь час взагалі забув, що йде запис для телеканалу.

«ТНМК»: на розслабоні

А для Кузьми Скрябіна виступ взагалі став такою собі відкритою репетицією, на якій можна не паритись.

«Скрябін»: на повному розслабоні

Телеканал зазіхнув на велике — створення антології української музики. Через «TVій формат» пройшли ледь не всі відомі українські артисти того часу: «Океан Ельзи» (які навіть випустили альбом записів з ефіру під тією ж назвою), Потап і Настя Каменських, «…и Друг Мой Грузовик», «Бумбокс» і купа інших: від Віталія Козловського до Альони Вінницької.

Потап і Настя Каменських: завше розвеселий треш

Антологія переросла за межі музики української, перетворившись на літопис актуальної музики 2000-х років.

Brainstorm: пронизливий латвійський сум

Крім українських гуртів, «TVій формат» запрошував ледь не всіх головних артистів колишньої СНД. В ефірах побували Борис Гребенщиков, «Бі-2», Brainstorm, Глюк’оZa, «Смысловые галлюцинации», Дельфін і навіть Чичерина. І це тільки верхівка айсбергу.

Дельфін: депресивні танці з двома гітаристами під біт

В Україні «TVій формат» був вдалою спробою показати українську музику тим, хто нею майже ніколи не цікавився, зблизити артиста зі слухачем. На початку 2000-х, коли інтернет ще не був проведений у кожний дім, «TVій формат» був справжньою знахідкою для тих, хто не мав можливості відвідувати концерти.

«Океан Ельзи»: зразковий виступ, що став окремим альбомом

На жаль, програма виходила всього кілька років. У 2010-х Майкл Щур намагався відновити традицію живих виступів у програмі #@)₴?$0, але після 35 випусків рубрика закрилася. Сьогодні Україні не вистачає музичних програм такого формату, в якому музиканти були б собою у власній творчості.

Дивіться також найкращі концерти шоу Tiny Desk.