Тексти

Момент слави: 9 культових музичних фотографій

Данило Панімаш

Фотографувати — справа не з легких. Це насамперед уміння ловити момент, у якому є сильний запам’ятовуваний образ. Ми підібрали дев’ять музичних фотографій, що стали культовими завдяки тому, що фотограф відчув час, коли потрібно було тиснути на спуск.

Джонні Кеш: бунтар

Один з найвідоміших музикантів Америки, «людина в чорному», Джонні Кеш був добрим християнином. Його часто запрошували грати безкоштовні концерти перед ув’язненими через його образ «співака знедолених». Утім, це не завадило йому мати алкогольну та наркотичну залежності в 1960-х, позбутися від яких йому допомогла любов до майбутньої дружини Джун.

Одна з легендарних світлин артиста була зроблена в 1969 році перед концертом у в’язниці «Сан-Квентін». Легендарний фотограф Джим Маршалл запропонував Кешу визначити своє ставлення до тюремних наглядачів. Що Джонні Кеш і зробив.

Фредді Мерк’юрі: сонце

Це культове фото зробив Ніл Престон. Самотня вигнута в екстазі фігура Фредді з мікрофоном у променях прожекторів і слави — це виглядає по-королівськи. Ніл Престон в інтерв’ю виданню Vice розповів, як з’явилося фото:

«Це був початок шоу. Перша пісня. Пізніше я зрозумів, що це був третій кадр з усіх, що я зняв у той вечір. У той момент я не думав, що зробив легендарний кадр. Я просто продовжував працювати, проявив плівку тільки на наступний день. Фотограф, який через десять хвилин після зйомки скаже вам, що в нього вийшла легендарна фотографія, просто не знає, що він робить. Потрібен час, щоб знайти той самий кадр».

Мадонна: ікона стилю

Королева поп-музики завжди була попереду моди. Вона дивувала, провокувала, змушувала собі поклонятися. Її сценічні образи змінювались як рукавички, а сама співачка продемонструвала, що мода — це дещо більше, ніж яскраві і дивні наряди.

Одне з канонічних фото Мадонни було зроблено під час її Blond Ambition World Tour, що приніс співачці скандальну славу. Під час виконання пісні Like a Virgin співачка симулювала мастурбацію і порівнювала оргазм з релігійним екстазом. Для розробки дизайну костюмів був запрошений Жан-Поль Готьє, який і створив найбільш культовий образ співачки у бюстгальтері кон-бра.

Гі Піччіотто: баскетбольний м’яч

Панк- і хардкор-концерти — це майже завжди невеликі клуби або взагалі не дуже пристосовані для виступів приміщення на зразок шкільних підвалів. Або спортзалів.

Так починав (і закінчив) культовий американський гурт Fugazi, що назавжди змінив вектор розвитку панк-музики в 1990-х. Під час виконання, напевно, найагресивнішої пісні Glue Man у Філадельфії у 1988 році, вокаліст і гітарист Гі Піччіотто заліз у баскетбольне кільце. Повисівши й поспівавши в ньому, він звідти успішно звалився прямо на барабанщика. А фото стало культовим.

Іґґі Поп: Ісус

З фотографій Іґґі Попа можна сміливо брати всі. Жива легенда панк-року настільки органічно виглядає в кадрі, що здається, він народжений і для сцени, і для об’єктива в рівній мірі. Іґґі завжди був подарунком для фотографів, особливо у далеких 1960-х — коли він різав себе, ображав глядачів і обдовбувався усіма наркотиками, які мав під рукою.

Іґґі Поп придумав те, що сьогодні називається «стейдждайвінг» — стрибок зі сцени у натовп людей. І мабуть, тільки Іґґі Поп виглядав при цьому велично, ніби король. Або як Ісус, що йде по воді.

Фестиваль Woodstock: культовий «нежданчик»

Триденний фестиваль пройшов у серпні 1969 року і став подією, яка змінила світ музики попри жахливий звук, грозу, бруд, антисанітарію і взагалі повний організаційний хаос. Організатори запевнили владу, що фестиваль відвідає не більше 50 тисяч чоловік, але трошки помилилися в розрахунках.

На фото, яке зробив Джим Маршалл, можна побачити, як гурт Карлоса Сантани збирається виступити перед 500 тисячами глядачів.

Дженіс Джоплін: посмішка

Одна з найвеличніших співачок в історії рок-музики Дженіс Джоплін завжди посміхається. Хоча з огляду на дитинство співачки, що була ізгоєм у своєму штаті, і любов до наркотиків та  алкоголю, здається, що ця посмішка натягнута.

За спогадами друзів та близьких, Дженіс завжди посміхалася і освітлювала простір навколо себе. Один з найголовніших рок-фотографів усіх часів Джим Маршалл встиг зафіксувати це світло. Вічно усміхнена Дженіс Джоплін з пляшкою улюбленого лікеру Southern Comfort за два роки до своєї трагічної і безглуздої смерті від передозування опіатами.

Джимі Гендрікс: убивця

Джимі Гендрікс не вчився у музичних школах, не знав нот і став найвизначнішим гітаристом-віртуозом в історії музики за версією журналу Time. За життя він був незаперечним генієм, який показав, як іще можна використовувати гітару. Хендрікс грав на ній ліктями, зубами, тримаючи її за спиною і при цьому видаючи музику, а не набір звуків.

У 1967 році Хендрікс зрозумів, що з гітари він уже витиснув усе, що можна було витиснути на той момент. Тому Джимі просто підпалив її на сцені. Після чого розтрощив і потрапив до лікарні з опіками рук. Цей момент встиг зафіксувати 17-річний Ед Караєфф, а знімок настільки вразив самого Джимі, що він запросив хлопця фотографувати всі його наступні концерти.

Джон Леннон: кохання

Історія кохання «бітла» Джона Леннона і художниці Йоко Оно — одна з найтрагічніших, але красивих історій в світі музики. Наркотики, з якими експериментував Леннон, і поява в його житті ексцентричної Йоко віддалили виконавця від The ​​Beatles, що призвело до розпаду гурту. В якомусь сенсі Йоко Оно поневолила Леннона, а він, у свою чергу, повністю їй віддався.

На останній прижиттєвій фотографії Джона Леннона це так і виглядає. Фотографиня Енні Лейбовіц зафіксувала їхні стосунки за кілька годин до загибелі музиканта від кулі релігійного фанатика Марка Чепмена.

Читайте також про трьох великих музикантів із трагічними долями.