Тексти

Від GTA до Sims: 13 крутих саундтреків комп’ютерних ігор, які варто згадати

Данило Панімаш

Комп’ютерні ігри вже давно стали окремим видом мистецтва, інтерактивним фільмом. Вимоги до музики в них теж зростають. Ми згадали наші улюблені ігри та їхні саундтреки.

Max Payne

Один раз пройшовши гру Max Payne, її складно забути. Нуарний трилер про копа-відчайдуха, жінку та дитину якого вбили наркомани — одна з найпотужніших і по-справжньому голлівудських історій у світі комп’ютерних ігор, яку потрібно екранізувати гідно, а не так, як це в 2008 році зробив Марк Волберг.

Нитка за ниткою Макс Пейн розмотує клубок великої змови. Головну тему, з якої починається гра, у виконанні фінських композиторів Kärtsy Hatakka & Kimmo Kajasto, складно забути. Ну а по завершенню гри в титрах грає прекрасна Late Goodbye фінського гурту Poets of the Fall, під яку і поплакати не соромно.

Skyrim

Композитор Джеремі Соул — автор усіх саундтреків до серії ігор з фентезі-циклу The Elder Scrolls про ельфів, людей, гуманоїдних ящірок та котиків. У світі мечей, магії, даедричних злодіїв та іншої різної напасті якраз і має звучати така епічна симфонічна музика.

Однак саме п’ята частина серії, Skyrim, стала найбільш меметичною у плані музики. Історії про Дракононародженого переспівували блогери, реміксували діджеї, а Шведський симфонічний оркестр навіть переспівав The Dragonborn Comes. З урахуванням того, що дія Skyrim відбувається у північній частині імперії Тамріель серед нордичних вікінгів, це навіть не дивує.

Bioshock

Один із найкращих «розумних» шутерів від першої особи представляє не лише потужну історію про занепад утопічного підводного міста, а й власний симфонічний саундтрек. Композитор Гаррі Шайман написав тривожну, похмуру, безнадійну музику, в якій час від часу тихенько лунає надія — і тільки для того, щоб одразу зникнути.

Взагалі Шайман повністю підкреслив атмосферу метафоричного Раю на дні океану, який перетворився на пекло з мутантами й атлантами. Також у Bioshock звучать композиції 1930-х, 1940-х і 1950-х років — Джанго Рейнхардт, Біллі Холідей та Бінг Кросбі.

Hitman

Культову історію про суворого лисого найманого вбивцю зі штрих-кодом на голові, яка тягнеться з 1999 року, наситив звуками датський композитор Єспер Кюд. Саме під його похмурий нордичний ембіент Codename 47 незмінний головний герой серії блукав світом, душив, отруював людей і ховав трупи у важкодоступних місцях.

Need For Speed Underground

Серія Need For Speed у 2004 році обзавелася ще одною грою з жанру стріт-рейсінгу. І саме тут гравці дізналися про існування гурту Static X з піснею The Only і почали масово наспівувати «арон-дон-дон» з треку Get Low Ліл Джона та The Eastside Boyz. Ну взагалі ліцензійний саундтрек був шикарним — тут і The Crystal Method, і Rob Zombie, і Lostprophets, і Junkie XL, і скоромовні BT з піснею Kimosabe.

Mafia

Було б грішно не згадати першу частину великої Mafia. Початок 1930-х років, неймовірна кількість стильних автомобілів, відкритий світ і голлівудський сюжет про гангстерів зробили цю гру культовою.

Атмосферу значно доповнювала і музика — Джанго Рейнхардт, Mills Brothers і Лонні Джонсон. Одним словом, було зроблено все, щоб гравець назавжди залишився порушувати закони міста Лост-Хевен.

GTA

За що світ так любить серію Grand Theft Auto? За відкритий світ, можливість створювати анархію і вбивати з базуки кожного зустрічного, за гумор різних відтінків, колоритних персонажів і круті тачки. Однак ще важливим моментом став саундтрек до гри, який грав на тематичних радіостанціях, а їх було ого-го.

В різних частинах встигли засвітитися Alice In Chains, Faith No More, Queen, Tyler, The Creator, Flying Lotus, Robyn з Rihanna, Jamiroquai з Девідом Бові, діди на кшталт Філа Коллінза, легендарні джазмени типу Чарлі Паркера та Майлза Девіса. Краще все це просто прослухати. Однак чомусь найбільшу теплоту викликає радіо K-Jah з GTA III.

FIFA 2000 (та й взагалі серія FIFA)

Електронщики Apollo 440 записали свою найхітовішу пісню Stop The Rock, яку хвацькі менеджери компанії-видавця Electronic Arts швидко включили у культовий футбольний симулятор FIFA 2000.

Склалося враження, що Apollo 440 — автори одного хіта, який потім гуляв ще і по купі різних рекламних роликів та фільмів про машини на кшталт «Викрасти за 60 секунд». Цей хіт перекрив навіть головну пісню Роббі Вільямса, яку співак віддав грі в обмін на те, щоб розробники додали у FIFA 2000 його улюблену команду Port Vale.

Vampires: The Masquerade Bloodlines

Вампіри криються серед нас. У них є власна ієрархія, свої закони, однак ми про це не знаємо, тому що вони зберігають Маскарад — тобто роблять все, щоби їхню таємницю не дізналися смертні. Яким має бути саундтрек до такої гри? Максимально похмурим і готичним.

Одна з найатмосферніших ігор від легендарної студії Troika Games обзавелася саундтреком від таких гігантів, як Tiamat, Ministry, Lacuna Coil і Daniel Ash з культового постпанкового гурту Bauhaus. Кров під цю музику стає тільки смачнішою. Однак особливо запам’ятовується нічний клуб Asylum, у якого навіть з’явилися фанати у реальному житті.

Silent Hill

У мертвому місті під назвою Silent Hill змішалося все — пекло, рай, монстри, психопатія і фрейдизм. Дивні речі відбуваються з людьми, розцвітають страшні культи — це місто застрягло між реальністю і сновидінням. І не дивно, що Silent Hill — один із найстрашніших фільмів жахів. А для найстрашнішого жаху потрібен найстрашніший саундтрек, який і зробив японський композитор Акіра Ямаока.

Це надзвичайно різноманітна робота, в якій змішується і заспокійливий ембіент, і повітряний дрім-поп, і істеричний метал — усе залежить від того, чи нападає на вас мертва крива медсестричка, чи зараз невеличка передишка. А Мелісса Вільямсон додає безвиході своїм проникливим і сумним інді-роком.

Machinarium

Надзвичайно мила та зворушлива інді-гра про маленького робота, який намагається врятувати місто роботів від злих роботів. Музику до неї записав електронний композитор Tomáš Dvořák (Floex), і вона така мила, що аж сльози на очі навертаються від розчулення. Особливо коли зустрічаєш вуличний роботичний джаз-бенд. Шикарна гра, шикарна музика.

Fallout 3

Fallout був однією з тих ігор, після яких життя змінюється назавжди. Постапокаліптичний світ з мутантами і свободою дії захоплював надовго. У Fallout 3 була одна дуже крута штука — радіо «Новини галактики». Cаме ця штуковина стає вірним помічником під час блукань постядерними пейзажами, а пісні великої джазової співачки Біллі Холлідей і блюзмена Роя Брауна будуть зігрівати вас замість вогнищ.

Sims 2

Sims 2 — легендарний симулятор життя. Усі заняття реальних людей — робити світ навколо кращим, ходити на роботу, їсти, пити, розважатися, заводити стосунки, тільки у віртуальному світі. Ця жахлива гра зламала не одне життя, і вона також має власний саундтрек. Однак його краще використовувати для того, щоб знущатися над своїми віртуальними персонажами. Наприклад, замуровувати їх у стелі.

А взагалі цей саундтрек — непоганий спосіб покінчити з комп’ютерними іграми назавжди. Приємного прослуховування.

Читайте також про музикантів, які пишуть круті саундтреки до кінострічок.