Тексти

Як пройшов культурний фестиваль «Київ 4.5.0.» на підтримку ЗСУ. Фото

Максим Комлєв

27–28 травня в Києві у «Довженко-Центрі» пройшла «операція об’єднаних мистецьких сил» — благодійний фестиваль «Київ 4.5.0.» з музикою, лекціями та кінопоказами. Метою фестивалю було зібрати гроші на машину для 110 бригади ЗСУ. 

Забігаючи наперед, скажемо, що цього частково вдалося досягти. Разом із цим фестиваль вмістив у два дні насичену програму та увійшов в історію як місце, де «Хамерман Знищує Віруси» дали свій найкоротший концерт (можливо, і один із найбільш пам’ятних).

СЛУХ розповідає та показує, як пройшов фестиваль.

Кіно, сирени, «ХЗВ» і свиняча кров

У перший день фестивалю на великому екрані показували короткометражні фільми спільноти Babylon’13: ​​«Київ. День вокзалу», «Ті, що поїхали», «Хліб для оборони», «Даша Астаф’єва. Шкодую, що не вмію стріляти» та інші. Як розповіли організатори, найбільше фільми дивилися закордонні гості та дякували за субтитри.

Фестиваль продовжився лекцією письменника та автора YouTube-каналу «Історія для дорослих» Олег Криштопи.

Музичну програму 27 травня забезпечували психоделічний гурт Junket, фолькові експериментатори Ukie’z і «Хамерман Знищує Віруси». Для Junket це був другий концерт у Києві під час війни, до того гурт давав благодійні виступи у Львові. 

Виступ Ukie’z був символічним — саме на концерті гурту у квітні організатори придумали зробити фестиваль «Київ 4.5.0».

Виступ «ХЗВ» мав стати головною подією дня. Можна сказати, що так і було, хоча екстравагантний дует Альберта Цукренка та Володимира Пахолюка уявляли концерт трохи по-іншому.

Пригоди розпочалися ще на етапі підготовки. «ХЗВ» забажали виступити в балетних пачках і облитими свинячою кров’ю. Костюми організатори шили на замовлення, кров доставляли зі Львова поштою, попередньо посоливши та заморозивши. Вже в Києві виявилося, що кров заморозили аж занадто сильно, довелося півдня розморожувати та розливати її по пляшках. 

«ХЗВ» відкрили виступ прем’єрою пісні «Чорная діра (Чорнобаївка)» і обливанням кров’ю, але були вимушені перерватися через сигнал повітряної тривоги.

За правилами організаторами мали провести людей на станцію метро в укриття (деякі з них подумали, що це все частина виступу і не хотіли йти). Більшість людей туди не дійшли, а стали чекати на відбій тривоги біля Довженко-Центру.

Коли до завершення фестивалю залишалося пів години (графік рахували так, щоб у людей було півтори години на дорогу додому до початку комендантської години), тривога ще тривала, а люди не розходилися, «ХЗВ» у нарядах вийшли на вулицю попрощатися і нагадати про донати. Народ у відповідь проспівав їм гімн.

Лекція лауреатки Шевченківської премії, warнякання Антона Слєпакова і створення аудіофільму

Другий день так само розпочався з кіно і першим за два роки виступом співака ANDZH. Фестиваль продовжився лекцією від Євгенії Подобної — військовою кореспондентки та лауреатки Шевченківської премії.

Історик Тиміш Мартиненко-Кушлянський разом із організаторкою фестивалю Анаід Агаджановою поговорили про курйозні випадки та суперечливі підходи до формування київської топоніміки від радянських часів до сьогодні.

Також 28 травня відбувся виступ представника альтернативного репу Ницо Потворно та проєкту warнякання від Антона Слєпакова (вокаліст «Вагоновожатых») і музиканта Андрія Соколова, в рамках якого вони випускають пісні-щоденники війни, а кошти з реалізації музики передають ЗСУ та волонтерам.

Загалом за фестиваль «Київ 4.5.0» відвідали понад 1000 людей. Кожен день розпочинався з хвилини мовчання. ​​

Обидва дні в кафе «ЕТЕР» (відкрилося знов спеціально для фестивалю) у «Довженко-Центрі» працювала студія подкастів Андрія Іздрика izd.rec, де радіоведуча Алла Кошляк («Радіо НВ») записала майже три десятки коротких розмов із учасниками та відвідувачами фестивалю. Вони відповідали на 10 однакових запитань про життя за останні три місяці. Незабаром із цього змонтують аудіофільм.

P.S. Однією з цілей організаторів було зібрати 300 000 грн на машину для 110 бригади ЗСУ. Вийшло зібрати 190 000. Ви можете долучитися до збору коштів від благодійного фонду Brave Ukrainians і задонатити за посиланням.

Підтримай редакцію СЛУХ на Patreon чи прямим донатом — зараз нам це потрібно.

Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.

Читайте також про текультурна спільнота західної України почала допомагати збирати гроші на ЗСУ.

Фото в матеріалі: Оля Закревська, Андрій Бойко, Артем Галкін