Тексти

Де місце «Курган & Агрегат»: чи є перспектива у найщиріших реперів країни

Данило Панімаш

Інтернет дає великіє можливості для того, щоб стать зіркою у реальності, однак з таким же успіхом їх забирає. Один невєрний ход — невдалий твіт чи інтерв’ю, неспроможність наслідувать тренди — і новоспечена зірка бистро згасає. Інтернет одночасно розвиває музичну культуру, випускаючи зі своїх задвірків музикантів вроді Валентина Стрикало та нової реп-зірки alyona alyona, і плодить меметичних фріків, які зачастую там і залишаються назавжди.

Обережно! Матеріал написано мовою гурту «Курган і Агрегат» для більш детальної атмосфери і вдумливого читання.

Харківська група «Курган & Агрегат» теж почалась як безобідний інтернет-мем. Їх пісні про прості пацанячі речі, записані на діктофон, самі по собі виявились меметичними. Самопальні кліпи викликали ще більше інтересу до «селюків». Коров’ячі кізяки, ставки, кавуни — все це, звісно, дуже припадає до душі тим, хто знакомий з життям у селі. Як можна спокійно пройти мимо такого крика душі, як у пісні «Лове»?

Уходиш? Ну і піздуй
Не пабуває в тобі більше мій хуй
Не хочеш? Хулі ти яйця морочиш?
Пацани кажуть: «Раміль, лучше подрочиш».

«Лове (Love)»

І якби Курган з Агрегатом астанавілісь для насолоди тимчасовою славою, вони б теж залишились кумедним інтернет-мемом. Однак гурт почав регулярно випускать нові пєсні та кліпи за життя. Ця відданість реп-справі привела їх до першого сольного виступу, а потім і на площадки найбільших фестивалей України, від Respublica до Atlas Weekend. І це вражає, адже пространство під сценою виявляється повністю забитим людьми.

Однак чому інтернет-феномен вийшов за межі соцмереж? Чому «Курган & Агрегат» стали улюбленцями прогресивної молоді України і що на них чекає?

Інтернет, і особєнно YouTube, з інформаційного хранилища перетворився на місце, де мистецтво і розваги змішуються з повсякденним життям. І те, і друге легко замінити, достатньо лише вбити пошуковий запит. Єдине, що більш-менш тримається на плаву — вірусний контент. Він став «героїновою» гілкою, на якій сьогодні держиться потрєблєніє інформації.

Причому вірусом може стати будь-що, від фрази до зображення чи руху. «Це фіаско, братан», «У тебя лицо скучное, тебе денег никто не даст», новий кліп Little Big Skibidi, фотографія сумного Кіану Рівза або обличчя Ніколаса Кейджа, «Уходиш? Ну і піздуй!» — все це речі одного порядка.

Вони розважають, веселять, глядач залюбки користується вірусним контентом в общєнії, обговорює його на роботі чи за вечерею вдома.

«Курган & Агрегат» виїхали на стереотипі недалекого, але щирого селюка, який склався у снобістського жителя великих міст. На жаль, у пострадянських країнах досі триває боротьба «села і міста» та інтернет-дискусії навколо «понаєхавшого бидла» і високої культури. Селянин і житель міста — це паралєльниє світи, які вибухають при зіткненні. Житель мегаполісу завжди буде вважати себе вище за статусом, ніж продавець картошкі.

Однак що так притягує сучасну молодь на концерт сільського хіп-хопу на великих майданчиках? «Курган & Агрегат» — не видатні музиканти, їхнє аранжування просте як брєвно. Так, вони непогано володіють синтаксисом і вміють доносити поверхностні, але іскрєнні смисли. Їхній суржик теж не дивина, адже на ньому говорить близько 20% населення України. Вони талановиті стендапери — достатньо лише послухати сюрреалістичні, одночасно прості жарти, які звучать зі сцени в перериві між піснями.

«Курган & Агрегат» просто існують такими, якими вони є, тільки проецирують свою енергію у пісні та кліпи. Це не продуманий маркетинговий хід, не концепція з підкорення українського шоу-бізнесу. «Курган & Агрегат» взагалі нічого не зробили, крім того, що оставалися собою і самовиражалися.

За них усе зробив звичайний городський житель, «впевненний користувач ПК», любитель мемасиків і еталонний представник общєства споживання. І те, що роблять репери, частково базується на тому, що їхній слухач на їх фоні відчуває себе надзвичайно образованим і культурним, хоче він це признавать чи нє.

Адєжда без бірки для тебе як без вогня Прометей
Для городского секонд — це як древній Калізєй

«Прикольні одєжди»

До того ж гурт співає о простих вещах і не соромиться цього. Проблеми зі стрижкою, сільська драка чи закоханість у сексуальну вчительку — це все життєві ситуації, в які потрапляла майже кожна людина. Саме тут простота текстів «Курган & Агрегат» та їхнє почуття гумору отигрують на 100%, адже слухач любить, коли текст корелює з його власним досвідом.

Однак як би круто Агрегат не качав танцпол, як би прицільно Курган не влучав у дитячі травми та наївні спостереження аудиторії, які б вайби не розповсюджувались на живих виступах, слухач все одно бачить на ній селюків з прикольними текстами. Гурт же не виступає на сільських дискотеках чи у сільських клюбах? Для молоді мегаполіса «Курган & Агрегат» — це скоморохи, блазні на вечір, щоб скоротати врємя. Навряд чи їхні пісні є у ваших стрімінгових плейлистах. І навряд чи ви чекали на вихід їхнього альбому «C.Ш.Р. (Середня Школа Репа)», щоб завантажити його на жорсткий диск до своєї музичної колекції.

І в цьому криється велика трагедія гурту — вони застрягли в собі. Куди стрибати далі музично, коли тебе сприймають як живий інтернет-мем, а не музиканта? «Курган & Агрегат» — це тимчасове явище, і, як будь-який інтернет-мем, воно згодом потєряє свою вірусну силу цитування.

Осінь влюбляла. І не так, як
молоде літо ілі токо раждьонна весна.
Це не любов — просто хуй встав.

«Соплива Осень»

Гурт потроху це відчуває і намагається підлаштувати себе під сучасність. На дебютному альбомі «С.Ш.Р.» самопальна домашня музика поступилася професійному продакшену і з’явилося аж два тексти, насичені метафорами з кількома рівнями поніманія.

Однак якщо раніше творчість гурту можна було сприймати як іронію і стьоб, у новій музичній обгортці гурт «Курган & Агрегат» звучить занадто агресивно і незграбно. Це той випадок, коли харизма і навички артиста залишаються в тіні його музики і не доганяють її.

Ще більше втрату позицій відчуває Женя Курган. Свідомо чи несвідомо, але він намагається вийти за рамки існуючого амплуа. Першою ластівкою стала нєожиданна поява на альбомі пост-панк-гурту Small Depo. Після прослуховування пісні «Был Замечен» відношення до Кургана може швидко і кардинально зміниться. Він демонструє, що здатен не тільки на ліричні та кумедні пісні на кшталт «Сопліва осінь», але і на серйозну емпатію і сложні тексти.

Як обично буває з інтернет-героями, що вийшли у світ і стягнули славу, нехай і локальну, вони згодом потроху пропадають з радарів. Яскравий прімєр — Валентин Стрикало, який зараз намагається грати щось серйозне. Однак його досі сприймають як того самого чувака з піснями про побиття женщін і дітей.

Щоб утриматись на плаву, «Курган & Агрегат» має подорослішать і дивувать, а не жувать одну й ту саму тему селюків у мегаполісі. Але ми все одно підемо на їх концерт, щоб відпочить від важкіх буднів.

Почувствуй дома полная коробочка фломастеров
Полностью покрасить стены или просто фразами
Истина в словах или в пустом пространстве
Прынимать проблему или прожить просто так

Small Depo feat. Курган — «Был Замечен»

Читай також наш разбор фєномену гурту KAZKA.