Тексти

King Krule — всесвітній улюбленець, що змінив незалежну музику

Юрій Береза

Сьогодні Арчі Маршалл aka King Krule випустив новий студійний альбом Man Alive!.Зараз це один із найвпливовіших гравців у незалежній музиці, що від платівки до платівки культивує свій особливий звук. Він базується на напівпрофесійному співі, агресивному гітарному звуці та електронних ефектах, що можуть викликати психічний розлад.

Цей фундамент він використовує третій альбом поспіль, вносячи маленькі зміни, які, втім, дають помітний результат. Кожна його робота — і сольна, і в релізах інших артистів — стає важливою подією у світі музики. Man Alive! — не виняток. Читайте, як King Krule став впливовим незалежним музикантом.

16-річний хлопець із запалими очима сидить у своїй кімнаті вночі й старанно вдивляється в екран ноутбука Toshiba, який ледве працює. Замість того, щоб готуватися до занять у Лондонській школі мистецтв, де навчалися Адель і Емі Вайнгаус, він клацає клавішами і рухає у програмі шматочки по таймлайну.

Хлопця звати Арчі Маршалл і він працює над своїм першим кустарним міні-альбомом під назвою U.F.O.W.A.V.E. У ранню годину якогось дня 2010 року він заллє його на Bandcamp під псевдонімом Zoo Kid. Через три роки Арчі використає ці демки для дебютника 6 Feet Beneath The Moon, але вже як King Krule.

Усе сам

Спочатку це були спальня, той самий ноутбук Toshiba з аудіоредакторами, демоверсії яких працювали максимум один день, і мотивація закінчити будь-яку ідею до світанку, інакше доведеться починати заново. Звучить так, немов хлопець — жебрак, але ці атрибути визначили розвиток незалежної музики на десятиліття, що минуло, а Арчі Маршалл мимохіть став одним із його флагманів.

В епоху швидкісного інтернету та платформ, куди можна викладати власну творчість, уже нікого не дивує музикант, що самостійно все написав, записав і сяк-так звів музику.

Але в 2013-му це було щось нове. Особливо для тих, хто тільки починав вивчати інтернет і захоплюватися музикою. Уявіть: ви підлітком знаходите альбом 6 Feet Beneath The Moon, він вам дуже подобається. Ви з’ясовуєте, що автор усі пісні придумав і зіграв на інструментах сам, навіть спродюсував самостійно.

Трохи згодом ви дізнаєтеся, що пісні Арчі Маршалла постить у своїх соцмережах Бейонсе Ноулз. З ним дружать Tyler, The Creator і Earl Sweatshirt. За чутками, Каньє Вест хотів заманити Арчі на якийсь зі своїх нереалізованих проектів. Це звучить не просто як цікаві факти, а як потужний мотиватор. Якщо у нього вийшло, то й вам вдасться.

King Krule як важіль впливу

Маршалл в інтерв’ю декілька разів згадував, що коли він має час поспілкуватися з фанатами, то найчастіше вони говорять про потужний емоційний коннект із його творчістю, починаючи від перших демок і закінчуючи свіжими піснями.

За рахунок цього King Krule у багатьох асоціюється з аутсайдером. У Арчі було нелегке дитинство. Батьки розлучилися, і хлопчикові доводилося жити на два будинки з різними правилами — батько був суворим, а мати балувала. Також були нескінченні походи по психотерапевтів і тести, щоб встановити рівень його ментального здоров’я.

Друзів Маршалла можна перелічити на пальцях однієї руки: в класі хлопця не приймали, тому він у 13 років відмовився ходити в школу. Йому найняли домашнього репетитора. Також Арчі мав «дивні» смаки в культурі та не мав особистого життя. Музика Маршалла стала асоціюватися з людьми, які мають або одну з таких проблем, або весь їх набір.

Часом люди інтерпретують його пісні не в ту сторону і через це формується помилковий образ. Навряд чи його можна назвати аутсайдером зараз, хоча б у комерційному ключі. Він запотребований артист, і квитки на його шоу розлітаються швидко.

Зате з яким образом Маршалл точно асоціюється, так це з образом впливового музиканта

Можливо, Арчі навіть сам не усвідомлює цього факту, але він мимохідь показує іншим, як треба. Почав грати на гітарі у вісім років, через пару років написав свою першу пісню, але при цьому не мав мети чи плану щодо музичної кар’єри.

По суті, малий ночами бринчав на гітарі та набринчав цілий альбом у спальні, розказуючи про все, що бачить навколо себе. Комусь сподобалося його бачення продакшену, комусь — навпрочуд доросла лірика, натхненна поетом Вістеном Г’ю Оденом, комусь — усе зразу. Між дебютником 6 Feet Beneath The Moon (2013) і другим альбомом The OOZ у Кing Krule минуло чотири роки.

Що він робив у цей період? Із братом Джеком без особливого промо випустив абстрактний хіп-хоп-альбом A New Place 2 Drown під своїм справжнім ім’ям і оговтувався від невдалих стосунків з дівчиною з Барселони.

Неочікуваний авторитет

За ці чотири роки в музичному процесі дещо змінилося — інші почали бринчати, як King Krule. Як гриби, з’явилися артисти, які так само, як Арчі, завалили свої спальні всіляким музичним мотлохом і почали писати власну музику. Музична преса порівнювала їх із King Krule: мовляв, з його ранньої творчості вони точно собі щось витягли. Взяти хоча би південний Лондон — осередок топової музики в Великобританії, де Маршалл був і є однією з важливих частин тусівки.

Наприклад, з’явився хлопчина Yellow Days, що пише переважно важкі пісні про кохання. Його почали порівнювати з Маршаллом через силу голосу, крихкий романтизм, манію вставляти в композиції семпли голосів зі старих фільмів і потяг до розхитаного нео-соулу.

Або ж два хлопця, які виступають сольно під псевдонімами Rex Orange County та Puma Blue. Їхні перші сингли поширювалися через інтернет і дуже нагадують підхід Арчі часів Zoo Kid: у голову прийшла ідея, записав, виклав, забув. Той самий Rex Orange County зараз перебуває у топах і записав два треки з Tyler, The Creator на альбомі Flower Boy.

Дрім-поп-співак Джеймі Айзек, давній друг Арчі, та гурт Cosmo Pyke. Перший стежив за становленням King Krule майже з самого початку і вирішив піти тим самим шляхом, хоч і не так успішно. А другі просто «злизали» словесну атмосферу і безладні мелодії King Krule, але в мажорі. 

Цих людей об’єднує той факт, що всі вони почали після King Krule приблизно в тому самому місці й умовах. Співали приблизно про ті ж самі речі, але з різним забарвленням. У Маршалла не було мети надихати інших людей, але вийшло так, що його унікальне світовідчуття, вміння офігенно заспівати навіть про зіпсований сендвіч із супермаркета, а також підхід «зроби все сам» знайшли широкий відгук.

King Krule як сімейна справа

Втім, Арчі не повний контрол-фрік, як Кевін Паркер із Tame Impala. Якщо ж Паркер звик керувати всім і сам знає, що кому робити, то в проекті King Krule музикант оточив себе людьми, які розуміють його натуру найкраще, і знають, як зробити те, що він хоче, — сім’єю.

6 Feet Beneath The Moon Арчі створював разом із продюсером Родейдом Макдональдом, який працював із The xx і Адель. The OOZ і свіжий альбом Man Alive! — з менш відомим продюсером Діліпом Харрісом. Погляд збоку дозволяє не замилитися власним очам.

На перших порах становлення King Krule менеджеркою Арчі була його мати. Старший брат Арчі, Джек, відповідає за обкладинки всіх його альбомів і дизайн мерча. Батько також допомагає синові. Наприклад, він записав свій голос для одного з треків The OOZ та намалював дещо для нового релізу, але що саме — можна дізнатися, придбавши примірник Man Alive!.

Його дівчина, фотографиня Шарлотта Петмор, займається промо-фото й режисурою кліпів час від часу.

Існує прислів’я: «Тримай друзів близько, а ворогів ще ближче». Воно явно не про Арчі Маршалла, який вибрав тримати максимально близько до себе сім’ю — як по крові, так і за поглядами на мистецтво.

***

Якщо покопатися на YouTube, то можна знайти відео, де рудий 14-річний щокатий пацан дає інтерв’ю на Glastonbury, в якому розповідає, що радий зіграти в одному із сотень дрібних наметів пару своїх пісень. Він реально щасливий і каже, що гітарист-репер Jamie T — його кумир. Якщо ви колись чули пісні King Krule, то дуже здивуєтеся, подивившись це відео.

Зараз Маршаллу 25. Він живе в Стокпорті (Англія), виховує дочку. Алкоголю та цигарок в його житті стало менше. В інтерв’ю для The Guardian Арчі розповів, що знайшов спокій, а також сказав: «Здається, з народженням дочки я почав більше любити людство і більше зацікавився усім новим». Хто знає — раптом і в цьому плані він раптово стане героєм для когось?

Слухайте альбом Man Alive! на цифрових платформах: Apple Music, YouTube Music, Deezer, Google Music, Spotify.

Читайте також, чому світ у захваті від Tyler, The Creator.