Тексти

Оточена примарами: історія кохання Джейн Біркін

Данило Панімаш

До Києва з концертом вперше приїжджає Джейн Біркін, натхнення та сенс життя великого барда Франції Сержа Генсбура. Ми розповідаємо трагічну історію найяскравіших коханців ХХ століття.

Вони познайомились на зйомках фільму «Слоган» у 1968 році. Вона — британка, яка тільки розпочала свій шлях у кінематографі: не знала ні слова французькою, однак отримала головну роль у французькому фільмі. За її плечима невдалий шлюб із композитором Джоном Баррі та донька. Він — вже знаменитий композитор, поет і виконавець, схожий на побитого собаку, старший за неї на 28 років. За його плечима окупований Париж, «жовта зірка», яку носили євреї як розпізнавальний знак, слава і двоє дітей. Знімальний майданчик став для них Рубіконом, через який вони переступили аж на цілих дванадцять років.

Для Сержа Генсбура шлях до кохання був довгим. Навколо нього завжди роїлися жінки, які були більше тимчасовою розвагою. Шість років шлюбу з художницею Єлізаветою Левицькою, чотири — з княжною Голіциною. Короткий, але бурхливий роман з Бріжит Бардо, і легенди про те, що за ніч він міг переспати з п’ятьма жінками завдяки своєму тваринному магнетизму. Але на тому знімальному майданчику в ньому щось надломилося, і в цього надлому було ім’я — Джейн Біркін.

Джейн важко переживала своє розлучення з композитором Джоном Баррі, і знайомство з Сержем стало для неї порятунком. Спочатку вона його зненавиділа за пихатість, снобізм і цинізм. Однак дуже швидко і в середині неї щось надломилося та відкололося, залишивши тріщину під назвою «Серж Генсбур».

Джейн та Серж одразу потрапили в поле зору французької богеми 70-х, і за всі 12 бурхливих, пристрасних, скандальних років так і не вийшли з нього. Їх перша спільна пісня Je t’aime… moi non plus збурила пуританське суспільство через пропаганду сексу без кохання і занадто еротичні зітхання та імітацію оргазму Джейн у фіналі. Парочка навіть розповсюджувала легенду про те, що ці солодкі та пристрасні стогони були записані на мікрофон, що стояв під ліжком. Проти них повстали США і Європа на чолі з Папою Римським, що не завадило пісні стати європейським хітом №1. Після цього Генсбур назвав Папу Римського «своїм найгарнішим піарником».

Це було зіткнення двох астероїдів, і вибуховою хвилею від нього накривало всю Францію. Париж був сповнений чуток і домислів, але Джейн і Серж були надто занурені один в одного для того, щоб звертати увагу хоч на щось, крім одне одного. Від цього вибуху у 1971 році народилася Шарлотта Генсбур, яка у 2000-х стане ледь не найсміливішою актрисою європейського кіно.

Скандали та бурхливі суперечки не заважали Джейн та Сержу кохати. Коли людина залишає всередині тебе тріщину, наповнюючи собою, відпустити її неможливо — тріщина збільшується і прагне розірвати організм ізсередини. Внутрішні тріщини Джейн і Сержа були надто великі для того, щоб просто дати одне одному звідти втекти.

Та все ж, комфортна ідилія на двох не могла тривати вічно. Руйнівний спосіб життя Генсбура, його пристрасть до алкоголю, епатаж і постійна увага преси до пари призвели до розриву стосунків. Він старішав, але відчайдушно намагався утримати свою молодість.

У 1980-му Джейн зрозуміла, що втомилась. Складно жити з генієм, яскравим провокатором, національною гордістю Франції і п’яницею, який, немов Пітер Пен, відмовляється дорослішати. Джейн забрала Шарлотту і пішла. Генсбур плакав місяць, а його саморуйнування ще більше прискорилось.

Вона вийшла заміж втретє за режисера Жака Дуайона, який був молодший за неї на 2 роки. Іронія долі — цей шлюб також протримався 12 років. Джейн настільки сильно впустила у себе Сержа Генсбура, що просто не могла витравити його, і вони продовжували дружити і після розлучення. Генсбур п’є, пише альбоми та присвячує Джейн пісні. Джейн народжує третю доньку та знімається у фільмах.

У 1991 році Серж Генсбур помирає за своїм робочим столом від п’ятого інфаркту. Він зробив для Франції та світу більше, ніж вони просили, перетворився на легенду. Однак, що це взагалі важить, коли ти помираєш наодинці в 62 роки у полоні примар свого втраченного справжнього кохання? За три місяці до смерті Генсбур записує останнє присвячення — пісню Amour des Feintes, «Смертельне кохання», яка увійде до однойменного альбому.

Джейн Біркін разом з доньками не могла відійти від тіла колишнього чоловіка три дні. На третій помер її батько, якого вона боготворила. Світ почав тріскатись. Джейн впадає у нескінченну скорботу. Вона співає пісні Генсбура, немов намагаючись його воскресити, а її чоловік Жак Дуайон божеволіє від ревнощів до мертвого. Йому ввижається, що мертвий Генсбур для Джейн важливіший за живого Дуайона. Шлюб розпадається.

Згодом вона приходить до тями і виявляє, що Генсбур потроху почав щезати з тих тріщин, які з’явилися в неї у далекому 1968 році. І Джейн відмовляється його відпускати. Вона продовжує зніматись у фільмах, записувати альбоми, а ще продовжує співати пісні Сержа Генсбура, ніби намагаючись зробити так, щоб світ про нього не забув. І на певний час примари замовкли. Настала тиша.

У 2013 році, коли біль нібито вляглася, кінчає життя самогубством старша донька Джейн Біркін від першого шлюбу Кейт Баррі, викинувшись з четвертого поверху. Джейн скорбіла як жінка і як дочка, і тепер їй потрібно знайти сили, щоб пройти третє коло пекла — але вже як матір.

У 2017 році примари прокидаються знову, і Джейн вже не може їх утримувати. Вона випускає симфонічний альбом під лаконічною назвою Birkin/Gainsbourg: Symphonique. Це своєрідна жертва, яку Джейн Біркін приносить своєму минулому для того, щоб заспокоїти своє серце і дух свого великого кохання — Сержа Генсбура, останнього барда Франції.

5 листопада 2018 року Джейн Біркін привезе свою історію, своє серце і своїх примар до Києва. І якщо ви цінуєте справжню глибину в музиці, обов’язково приходьте. Про квитки подбайте заздалегідь.

 

Читайте також, як Серж Генсбур придумав новий альбом Arctic Monkeys.