Тексти

Травми та психічні розлади
гурту Gorillaz

Данило Панімаш

Творити світи насправді дуже цікаво, хоч і складно. Потрібно врахувати купу різних елементів, від атмосфери до цікавих сюжетних подій, придумати некартонних персонажів; створити умови для розвитку, заселити свій світ різноманітною та оригінальною флорою і фауною. Вигаданий світ має інтригувати, викликати сильні емоції і бажання повернутись до нього та до персонажів, якими він населений.

Всесвіт Gorillaz на перший погляд здається невинною трагікомедією. Його всесвітом-побратимом можна назвати серіали «Фарго» та «Холістичне детективне агентство Дірка Джентлі» — смішні, сюрреалістичні та водночас жорстокі світи харизматичних персонажів. Однак за милими мультяшними образами Gorillaz ховаються травмовані психопати, яким потрібна термінова медична допомога в повній ізоляції від суспільства. Справжня історія Gorillaz, на відміну від їх світлої та легкої музики, — це моторошна історія психічних і містичних травм.

Мердок Ніккалс

Мердок Ніккалс

Діагноз: шизотипічний розлад, магіфренія, психопатія, маніакальний синдром, неврастенія

Мердок Альфонс Ніккалс — жорстокий та егоцентричний чоловік, в якого повністю відсутня емпатія. Він здатен на все заради досягнення своїх цілей, навіть на вбивство. Причина криється у важкому дитинстві Мердока, над яким знущався батько-алкоголік.

Одразу після народження мати залишила Мердока під дверима батька. Вже у школі Мердок також полюбив алкоголь, а батько змушував свого сина брати участь у конкурсах «Ти — зірка?», де хлопцю доводилось принижуватись і танцювати дикі танці у безглуздих костюмах, щоб заробити своєму родичу на випивку. Знущання, які Мердок переніс у пубертатному віці, пробудили в ньому бажання стати справжньою рок-зіркою. Тому він починає поклонятися Сатані і укладає з ним угоду: якщо хлопець стане всесвітньо відомим, Князь Темряви забере його душу. Мердок грає на бас-гітарі El Diablo, яку він також взяв у Сатани, і змінив своє середнє ім’я з Альфонса на Фауста.

Мердок зібрав гурт Gorillaz проти волі інших учасників. Так, барабанщика Рассела Хоббса Мердок просто викрав, а вокаліст 2-D працював у магазині з продажу музичних інструментів, в який Мердок в’їхав на автомобілі з ціллю пограбування. Навіть рідкісні добрі вчинки він робив заради своєї вигоди. Так, Мердок вирушив у Пекл,  щоб знайти гітаристку Нудл, однак лише для того, щоб Gorillaz не припинили своє існування. Не знайшовши її у Пеклі, Мердок сконструював роботизовану копію Нудл з її ДНК, яке залишилось після руйнування літаючого острова у кліпі El Mañana (і потім використовував її у якості свого охоронця).

Мердок — талановитий музикант, авантюрист і егоїстичний носій хаосу. Він відсидів 30 років у тюрмі за те, що розплачувався з проститутками недійсними чеками; спалив власну студію Kong Studios, в якій жили привиди та демони, звалив провину на місцевих дітей і отримав непогане страхування. Мердок торгував несправною зброєю заради «легких грошей» з піратами, які потім почали полювання на психа-музиканта. Якось він впав у кругосвітню п’янку, яка тривала кілька років. Зараз Мердок знову сидить у тюрмі через конфлікт із таємничим демоном El Mierda, головою найкривавішої кримінальної імперії сучасності.

ВЕРДИКТ:

Пацієнт буйний та небезпечний. Ненавидить світ, здатний на вбивство. Нікуди не випускати, нікого не впускати, годувати з ложечки, колоти кожну годину заспокійливе і ніколи не розв’язувати.

Стюарт Гарольд Пот

Стюарт Гарольд Пот

Діагноз: здобутий синдром саванта внаслідок фізичних травм, посттравматичний стресовий розлад

Обличчя та голос Gorillaz — це трохи відморожений та флегматичний Стю-Пот, більш відомий під ім’ям 2-D. Спочатку здається, що він хворий на олігофренію, і самі учасники гурту кажуть, що у 2-D «замість мозку — чистий лист паперу». Однак він не завжди таким був.

Він ріс у нормальній сім’ї середнього класу. Його батько був механіком, а мати — медсестрою. В 11 років Стюарт впав з дерева і вдарився головою, після чого в нього з’явився сильний біль, який можна було зняти лише таблетками. Стюарт з дитинства був закоханий в музику — настільки, що у 19 років вирішив влаштуватися на роботу в музичний магазин. Любов до музики зіграла з ним злий жарт, адже саме в цьому магазині Мердок вирішив вкрасти синтезатор для свого поки що не існуючого гурту. Однак автомобіль, за кермом якого сидів Мердок, збив і Стюарта, який після удару впав у кому, а на його оці з’явилася гифема 4-го ступеню, через яку око повністю почорніло. Тільки завдяки диву Стю не втратив свій зір.

Мердока заарештували. Його приговорили до 30 000 годин виправних робіт та щонедільного догляду за Стюартом, і цей «догляд» став другим злим жартом долі. Якось Мердок взяв Стюарта (який ще був у комі) до своєї машини, і вирішив покрасуватися перед дівчатами. Проте під час трюку, Стю вилетів через лобове скло і знову вдарився головою. Гарна новина — він вийшов з коми. Погана новина — його друге око також почорніло, а ще Стюарт втратив 2 зуба. Друга гарна новина — Мердок побачив у Стю ідеального фронтмена для свого гурту і назвав Стю «синьоволосим чорнооким богом». І дав йому нове ім’я — 2-D, що означає «дві вм’ятини» (2 dents).

Ці безкінечні травми, а також тортури Мердока протягом довгої праці над альбомами Gorillaz сприяли тому, що 2-D став нагадувати чи то аутиста, чи недоумкуватого. Однак він виявився геніальним музикантом, і музика — це єдине, що вміє робити 2-D.

ВЕРДИКТ:

За пацієнтом потрібен догляд. Несамостійний, але стабільний. Небезпеку представляє тільки для себе.

Стюарт Гарольд Пот

Рассел Хоббс

Діагноз: дисоціативний розлад ідентичності (множинна особистість), синдром Кандинського—Клерамбо

Великий та мовчазний барабанщик Рассел Хоббс також потрапив до гурту випадково, хоча йому краще було б звернутися до лікарні. А все тому, що в ньому вживаються кілька особистостей.

Рассел — дуже добра людина, однак його вигнали зі школі Ксав’єра за те, що він почав нападати на студентів. А все через те, що майбутній барабанщик Gorillaz був на той момент одержимий демоном. Після цього Рассел впав у чотирирічну кому, а демон був успішно вигнаний священником.

Рассел продовжив навчання у звичайній бруклінській школі. Там він почав захоплюватися хіп-хопом, однак невдовзі отримав другу психічну травму — якісь покидьки застрелили всіх його друзів прямо на очах у хлопця. Після цього привиди друзів вселилися у Рассела і періодично проявляють себе, особливо примарний репер Дел, якого можна побачити у кліпі Clint Eastwood. Якби в Біллі Міллігана був братик, його б звали Рассел Хоббс.

Після цього інциденту Рассел вирушає до Англії, де його і викрадає кінчений Мердок. Треба віддати належне Мердоку, адже його вміння як музиканта переважили його психопатичну натуру — і Рассел вирішив залишитись.

ВЕРДИКТ:

Пацієнт майже повністю здоровий. Особистості інших людей вже давно не проявляються, як і агресії. Для суспільства небезпеки не представляє.

Стюарт Гарольд Пот

Нудл

Діагноз: дисоціативна фуга, синдром Капгра, біполярний афективний розлад, онейроїдні галюцинації

Гітаристка Нудл — наймолодша учасниця Gorillaz, однак на її долю випало стільки пригод, що буде достатньо на всіх. Дівчина вважає себе ідеальним суперсолдатом, машиною для вбивства на службі японського уряду. Нудл думає, що була створена містером Кайзо разом з 22 іншими дівчатами, однак виявилось, що усі жертви експерименту дуже нестабільні, тому японський уряд вирішив його припинити і вбити усіх.

Вижила лише Нудл, і тільки завдяки невідомим сентиментам містера Кайзо. Він стер її пам’ять і таємно відправив до Англії. Якимось чином коробку з дівчиною доставили під двері студії Kong Studios, яка належить Мердоку. Перше, що зробила Нудл, коли коробку відкрили — зіграла неймовірне гітарне соло, після чого її було прийнято в Gorillaz.

Після кліпу El Manana Нудл несподівано зникає, усі вважають її мертвою. Насправді їй вдалося врятуватись, однак дівчина зникла на чотири роки. На цей час її заміняє у гурті кіборг, зроблений Мердоком за її образом і подобою, однак згодом Нудл повертається до гурту в новій коробці з-під риби.

ВЕРДИКТ:

Пацієнтка стабільна. Емоційний стан — вище задовільного. На тригери минулого реагує адекватно. Можна виписувати.

Gorillaz — один із найхворіших гуртів сучасності, однак це не заважає їм бути ще й одним з найголовніших та найкрутіших бендів світу. Причому як їхнього, так і нашого, реального. Gorillaz можуть розказати історію, а вкупі з цікавою нестандартною для поп-гуртожитку музикою це робить їх хворобу, їх всесвіт привабливим, таким собі затишним куточком для ескапістів. І тим більше круто, що поринути у кумедний світ Gorillaz наживо і розчинитись у ньому можливо буде вже за кілька тижнів.