Тексти

Примарне обличчя репу:
хто такий Ghostface Killah
із Wu-Tang Clan

Денайс Дорофєєв

10 лютого в Україні виступить один з учасників легендарної хіп-хоп-формації Wu-Tang Clan на прізвисько Ghostface Killah. Вперше фани хіп-хопу почули його на дебютному альбомі Wu-TangEnter the Wu-Tang: 36 Chambers. Розповідаємо про сам «клан» та їхнього найуспішнішого сольного виконавця.

На сьогоднішній день Wu-Tang Clan складається з дев’яти осіб. Крім Ghostface Killah, туди входить GZA — один з найбільш технічних і ерудованих МС в світі, режисер більшості кліпів гурту, його брат RZA — найвпливовіший чоловік у хіп-хопі, діджей і продюсер, учень шаоліньського ченця Ши Яньміна і режисера Квентіна Тарантіно. Також у Wu-Tang репер і актор Method Man, Raekwon та інші. Унікальність стилю формації полягає насамперед у ліриці, де історії життя вулиць Нью-Йорка сплелися з сагами про доблесних самураїв.

«Шлях самурая знаходиться в смерті», — каже перша і найважливіша теза кодексу самурая Бусідо, написаного Ямамото Цунетомо. Смерть завжди ходить поруч з жителями чорних кварталів на околицях американських міст. Ризик бути застреленим навмисно або випадково чи померти від наркотиків тут високий, як ніде. Особливо гостра ситуація була в епоху крекоманіі, що панувала в 1990-х роках у США. Саме тоді з’явився Wu-Tang Clan.

Культовий режисер Джим Джармуш одного разу вирішив запросити до роботи над саундтреком своєї майбутньої картини «Пес-Привид. Шлях Самурая» головного «кланівця» RZA.

«Він призначив мені зустріч на околиці Нью-Йорка, — розповідав Джармуш. — Сказав припаркувати машину біля одного з ресторанчиків і попередив, що якщо мене запитають, що я тут роблю, то я маю відповісти, що у мене справи з хлопцями з Wu-Tang.
RZA з’явився зі своїм другом Ghostface Killah на дві години пізніше призначеного часу, за цей час я більше 10 разів встиг пояснити причини мого місцезнаходження гангстерам. Він вислухав мене і зник на два тижні, на дзвінки не відповідав. А потім приніс мені три касети, кожна на годину, і сказав: “Думаю, тобі вистачить, старий, вибирай, що подобається”».

Те, що смерть завжди ходить поруч з самураями, «ву-тангівці» відчули сповна, коли в 2004-му від передозування наркотиками помер їхній колега Ol ‘Dirty Bastard, двоюрідний брат GZA і RZA. Довгий час Ol ‘Dirty Bastard розігрівав публіку перед виходом «клану» на сцену. Його смерть стала ударом для всієї команди.

Один із стародавніх самурайських постулатів стверджує — якщо самурай, лежачи в ліжку, чує розмову про свого пана або збирається сказати що-небудь сам, він повинен встати і одягнутися. Умовного голову «клану», RZA, хлопці безмежно поважають. Так, підписуючи контракт на перший альбом Wu-Tang, RZA вказав пункт, згідно з яким кожен з учасників групи міг незалежно записуватися на інших лейблах. Це був жест впевненого лідера. Протягом кількох років після виходу дебютної платівки Wu-Tang GZA, RZA, Raekwon, Method Man, Ol ‘Dirty Bastard і Ghostface Killah підписали сольні контракти і випустили альбоми. Це було всередині 1990-х. На сьогоднішній день сольні альбоми мають всі учасники Wu-Tang Clan.

Самурайська етика і традиції ченців Шаоліня вписуються не лише в тексти групи, а й у спосіб мислення, сценічного іміджу, а також в імена учасників

Так, справжнє ім’я Ghostface KillahДеніс Коулз, а свій псевдонім він узяв з тайванського художнього фільму «Магія шахового боксу» (1979) режисера Джозефа Го. В основу сюжету лягла історія хлопця, який мріє помститися за смерть батька вбивці на прізвисько Примарне Обличчя. На початку кар’єри Ghostface Killah носив маску на обличчі — на сцені, в кліпах, під час інтерв’ю, підкреслюючи своє прізвисько.

Якийсь час навіть ходили чутки, що він перебуває в розшуку і не хоче потрапляти на очі поліції. У 1999-му Ghostface був засуджений за озброєне пограбування і провів деякий час у в’язниці. Крім «Ghostface Killah», Денніс має ще дев’ять псевдонімів: Tony Stark, Pretty Toney, Tone-Tanna, General Tony Starks, Starkey Love, Wally Champ, Ironman, Black Jesus, Ghost Deini.

Більше 20 років тому ходило багато чуток про нібито смертельну хворобу репера, та виявилося, що Ghostface хворий на діабет. Сьогодні він вегетаріанець. «Те, про що ми співаємо, — їжа для роздумів. Так, якби ми їли і не наїдалися. Знаєте, коли встаєш з-за столу з легким відчуттям голоду. Я кожен день обливаюся сльозами. І зараз теж. Усередині мене біль і сльози», — визнає він.

Неприхована сентиментальність у ліриці — фірмовий знак цього репера. «Ghost — серце Wu-Tang, він змушує людей співпереживати йому. Ще до того, як він почне, ти відчуваєш, що буде щось незвичайне», — говорить його колега Method Man.

У 2006 році MTV включила Ghostface Killah у список найвидатніших МС всіх часів. У кодексі Бусідо є наступне повчання: «Якщо ти бачиш, що в якійсь справі слова мають бути сказані, говори коротко і ясно. Якщо давати волю своєму язику, можна накликати на себе ганьбу, і тоді люди відвернуться від тебе». Цей принцип якнайкраще демонструє Ghostface Killah.

У своєму власному, унікальному стилі читання репу, який пережив за цей час кілька трансформацій, він максимально використовує сленг. Однак лірика нашого героя досить проста, а слова він вимовляє неспішно, цеглинка за цеглинкою складаючи їх у вежу.

Будь-хто зрозуміє, про що він хоче сказати в своїй пісні. Лірика Ghostface Killah — це некомерційні треки. Кожен альбом — відображення його важкого дитинства. Тепер там уже нема відчуття безвиході, але це не означає, що життя стало безхмарним. «Біль залишається. Скільки б ти не мав грошей, він нікуди не зникає», — зізнається Ghostface.

Виглядає репер вражаюче: двометровий гігант у яскравому одязі власного бренду із золотою емблемою Versace на шиї. Але незважаючи на зовнішній лоск, репер ніколи не забуває, звідки він прийшов. «Я ріс, як багато інших, пройшов через наркотики, потім — зброю… Те, що я пережив, зробило з мене людину, яка стоїть перед вами».

Протягом усього його виступу увага слухачів не слабшає. Мімікою, рухами тіла Ghostface Killah заворожує більше, ніж виконанням.

Ghostface Killah — зразковий сім’янин, який проводить весь вільний час з дітьми і жінкою, ім’я якої тримає в секреті. Не забуває він і про свого друга, учасника Wu-Tang на прізвисько Raekwon. Вони розуміють один одного з півслова і тісно спілкуються, а також час від часу запрошують один одного записуватися на своїх альбомах. «Він жив за десять хвилин від мене, тому ми ходили в одну школу. У класі ми теж завжди трималися разом, — згадує Raekwon. — Наші райони ворогували, але ми знали, що він нормальний хлопець, а він знав, що ми нормальні хлопці. Тому коли ми почули його записи, то домовилися, що будемо займатися музикою разом».

Протягом усього його виступу увага слухачів не слабшає. Мімікою, рухами тіла Ghostface Killah заворожує більше, ніж виконанням. «Я буду писати навіть коли мені буде шістдесят. Я зупинюся тільки коли не зможу сам тримати ручку. І це теж ввійде в історію», — запевняє він.

За свою кар’єру Ghostface Killah встиг попрацювати з Mariah Carey, Beyonce, System of a Down, Amy Winehouse, Mary J. Blige, Missy Elliott, Kanye West і багатьма-багатьма іншими. Через п’ять днів Ghostface Killah випустить новий проект, і організатори дійства обіцяють, що деякі теми з майбутнього лонгплея репер виконає на концерті в Києві.

«Якщо нігери перестануть гратися в гангстерів, це буде прекрасним початком революції в хіп-хопі. Негри досить креативні — вони вміють не тільки гарно римувати. Чуваки, розповідайте історії! Давайте веселитися! Надто вже всі серйозні стали, важливі, пихаті… Скільки можна співати про зброю, а потім дивуватися, чому так багато насильства, чому хтось когось знову підстрелив?.. Вибачте за все погане, що я зробив, але я — продукт свого оточення. Мене кидає в крайнощі, але я завжди намагаюся віддавати Творцю належне. Я і сам, наче проповідник. Я виступаю за справедливість і доброчинність.»

Це буде перший візит представників Wu-Tang Clan на українську землю, і ми сподіваємося, що не останній. Підбиваючи підсумок, скажемо тільки: ласкаво просимо до Києва, пане Ghostface Killah. До речі, на концерт дійсний наш промокод slukh-friend на знижку 5%. Побачимося!

Читай також головні факти про інші круті концерти лютого та також отримуй на них знижку.