Тексти

Кого послухати: 10 представниць експериментальної поп-музики

Данило Панімаш

Експериментальну музику слухати складно, але цікаво. А коли експерименти проникають у сферу поп-музики, тоді народжується щось привабливе для багатьох.

Ми звикли до того, що поп-музика має бути простою. Вона майже завжди представляла з себе легкий і доступний для масового слухача продукт. Прості смисли, прозорі емоції, ритмічна музика з в’їдливими хуками — ось, здавалося б, основний рецепт популярності.

Тим не менше, завжди з’являлися артисти, які ламали цю схему, виводячи поп-музику зі звичного русла у щось зовсім нове. Лорі Андерсон, Кейт Буш, Bjork, Lana Del Rey синтезували музику і масову культуру, обходили протоптані доріжки і створювали нові поп-стандарти.

У сучасному світі жанри розмиваються, синтезуються, і тому на все незрозуміле вішають ярлик «авангард» або «experimental».

У сучасному світі жанри розмиваються, синтезуються, і тому на все незрозуміле вішають ярлик «авангард» або «experimental»

Це стосується і поп-музики. Артисти конкурують не тільки в боротьбі за увагу, але і в пошуках власної музичної унікальності.

Однак є такі артисти і артистки, які більше люблять варитися у своєму власному світі.

Lafawndah

Музику Lafawndah дуже складно прив’язати до будь-якої точки на мапі світу. Співачка, немов губка, вбирає музику різних культур, видаючи особливий продукт. Наполовину єгиптянка, наполовину іранка, вона виросла в Парижі, жила у Мексиці й Тегерані. Її музика — це складний мультикультурний всесвіт, від якого віє спекотними пісками та пустельною містикою.

Mhysa

«Чорна квір-діва і андеграундна поп-зірка кіберспротиву з Меріленда», — саме так себе називає ця американська експериментаторка. Її музика — це складна палітра з ембіенту, R&B і ще чогось неназваного, галюциноген, який одночасно гіпнотизує і відштовхує, важкий сон у літню ніч.

Sevdaliza

Містична нідерландка Sevdaliza виступала на київському фестивалі Hedonism у 2017 році, а потім у соцмережах люди писали, що вона назавжди змінила їхнє життя. Низький голос вкупі з пронизливими електронними мелодіями та колоритом вічного Сходу. Додайте дивовижні мальовничі кліпи та колоритні образи, і музика Sevdaliza перетвориться на приголомшливо яскравий досвід.

K A R Y Y N

Американська співачка сирійського походження K A R Y Y N у березні випустила свій дебютний альбом, робота над яким тривала сім років. Вона називає себе «візуальною композиторкою», адже під час створення K A R Y Y N одразу продумує візуальні образи під пісню. Під музику співачки неможливо ані розслабитись, ані напружитись — тільки лежати у прострації, поки ця холодна електроніка проникає в кожну клітину тіла.

Charlotte Adigéry

Яскрава бельгійсько-карибська співачка дуже легко жонглює жанрами. Її музика — захоплива суміш соулу, техно і електроніки. А в сукупності з виразною інтимною манерою співу Charlotte Adigéry на виході ми отримуємо непередбачуваний продукт.

Tirzah

У британської співачки Tirzah такий глухий, ніжний і потойбічний саунд, що це звучить так, ніби вона квітка, що розцвіла з бетону в лондонському метро. Під цю темну, прокурену музику вийде гарно напитися і ловити нічні гелікоптери. Так би звучав сьогодні легендарний Tricky, якби переїхав з Лос-Анджелеса в Лондон і перестав курити марихуану.

Sudan Archives

«Суданські архіви» — це сценічне ім’я співачки та скрипальки Брітні Паркс. Її захоплення народною суданською музикою переросло у дивний сплав електроніки з американським R&B і екзотичними східними інструментами. Так на стику різних культур та звуків народжується щось живе, яскраве і незвичне.

FKA Twigs

Талія Дебретт Барнетт розпочала свою кар’єру як танцівниця. Прізвисько Twigs вона отримала через хруст її суглобів під час танців. Абревіатура FKA розшифровується як «formerly known as» («раніше відома як»), співачка додала її після того, як на неї подав до суду артист з таким самим іменем. Її музика надзвичайно тендітна і потребує довіри через нестандартні переходи, дивні ритми й незвичні образи співачки.

Abra

Американська співачка Abra намагається не повторюватися. Саме тому при першому прослуховуванні починає здаватися, що це не Abra, а купа різних артистів, що записали з нею фіти. В неї з легкістю може з’явитися треп, синт-поп, R&B і герідж, і все це — в обгортці її чарівливого вокалу.

SOPHIE

Шотландка SOPHIE минулого року випустила свій дебютний альбом, який номінували на премію «Греммі». Її музика дуже легко може зламати мозок — монотонна і водночас агресивна суміш індустріальних звуків з класичним поп-вокалом.

Читайте також про те, як українські жінки-артистки заполонили собою українську музику.